Lista candidaturilor USL. Tandemul Oprişan/Bacinschi, oficial pe lista de vot din 10 iunie
Uniunea Social-Liberală a anunţat astăzi că pe buletinul de vot de pe data de 10 iunie, la Consiliul Judeţean Vrancea va candida pentru al patrulea mandat baronul Marian Oprişan, în timp ce la Primăria Focşani va încerca tot pentru al patrulea mandat primarul Decebal Bacinschi. Liberalii, parteneri de alianţă în USL, nu vor avea candidat pentru nicio funcţie importantă în conducerea judeţului. În schimb, Romeo Stavarache, vrîncean la origine, va candida pentru un nou mandat la Primăria Bacăului din partea PNL. Este vorba despre Pentru Bucureşti au fost anunțate doar trei candidaturi: independentul Sorin Oprescu, susţinut de USL, pentru Primăria Generală, respectiv Andrei Chiliman, la sectorul 1, respectiv Marian Vanghelie, la sectorul 5, anunță Mediafax. Candidaturile pentru celelalte sectoare vor fi stabilite pînă la 7 aprilie.
Lista candidaţilor USL pentru consiliile județene şi primăriile municipiilor reşedință de județ
Alba: - CJ - Teodor Atanasiu (PNL); Primăria Alba-Iulia - Călin Potor PNL
Arad: - CJ - Ioan Cristina (PNL); Primăria Arad - Lia Ardelean (PC)
Bacău: - CJ - Dragoş Benea (PSD); Primăria Bacău - Romeo Stavarache (PNL)
Bihor: - CJ Cornel Popa (PNL); Primăria Oradea - Ilie Bolojan (PNL)
Bistriţa Năsăud - CJ - Radu Moldovan (PSD); Primăria Bistriţa - Ovidiu Creţu (PSD)
Botoşani - CJ - Florin Ţurcanu (PNL); Primăria Botoşani - Ovidiu Portariuc (PSD)
Braşov - CJ - Aristotel Căncescu (PNL); Primărie - Cătălin Leonte (PSD)
Brăila - CJ - Gheorghe Bunea Stancu (PSD); Primărie - Aurel Simionescu (PSD)
Buzău - CJ - Cristinel Bîgiu (PNL); - Primărie - Constantin Boşcodeală (PSD)
Caraş Severin - CJ Marcel Vela (PNL); Primărie Reşiţa- Mihai Stepănescu (PSD)
Călăraşi - CJ - Răducu Filipescu (PNL); Primărie Călăraşi - Dan Drăgulin (PNL)
Cluj - CJ - Horea Uioreanu (PNL); Primărie - Marius Nicoară (PNL)
Constanţa - CJ - Nicuşor Constantinescu (PSD); Primărie - Radu Mazăre (PSD)
Covasna - CJ - Marius Obreja (PNL); Primărie Sfântu Gheorghe- Mădălin Guruianu (PNL)
Dâmboviţa - CJ - Adrian Ţuţuianu (PSD); Primărie Târgovişte - Gabriel Grozavu (PNL)
Dolj - CJ - Ion Prioteasa (PSD); Primăria Craiova - Olguţa Vasilescu (PSD)
Galaţi - CJ Nicolae Bacalbaşa (PSD); Primărie - Marius Stan (PNL)
Giurgiu - CJ Dumitru Beianu (PNL); Primărie - Lucian Iliescu (PNL)
Gorj - CJ Ion Călinoiu (PSD); Primărie Târgu Jiu - Florin Cârciumaru (PSD)
Harghita - CJ - Ioan Proca (PNL); Primărie Miercurea Ciuc - Jean Adrian Aurel (PSD)
Hunedoara - CJ - Mircea Moloţ (PNL); Primărie Deva - Petru Mărgineanu (PC)
Ialomiţa - CJ - Silvian Ciupercă (PSD); Primărie Slobozia - Alexandru Stoica (PSD)
Iaşi - CJ Cristian Adomniţei (PNL); Primărie - Gheorghe Nichita (PSD)
Ilfov - CJ - Marian Petrache (PNL)
Maramureş - CJ - Zamfir Ciceu (PC); Primărie Baia Mare- Cătălin Cherecheş (PNL)
Mehedinţi - CJ - Adrian Duicu (PSD); iar la Primărie Drobeta Turnu Severin - Marius Screciu (PSD)
Mureş - CJ - Ciprian Dobre (PNL); Primărie Târgu Mureş - Cornel Brişcaru (PSD)
Neamţ - CJ - Vlad Marcoci (PNL); Primărie - Vasile Drăguşanu (PC)
Olt - CJ - Paul Stănescu (PSD); Primărie Slatina - Marius Oprescu (PSD)
Prahova - CJ - Mircea Cosma (PSD); Primărie Ploieşti - Iulian Bădescu (PSD)
Satu Mare - CJ Adrian Ştef (PNL); Primărie - Dorel Coica (PSD)
Sălaj - CJ - Tiberiu Marc(PSD); Primărie Zalău- Radu Căpâlnaşu (PNL)
Sibiu - CJ - Ioan Cindrea (PSD); Primărie - Dragoş Floarea (PC)
Suceava - CJ Cătălin Nechifor (PSD); Primărie - Alexandru Băişanu (PNL)
Teleorman - CJ Liviu Dragnea (PSD); Primărie Alexandria - Victor Drăguşin (PSD)
Timiş - CJ - un candidat PSD; Primăria Timişoara - candidat PNL
Tulcea - CJ - Horia Teodorescu (PSD); Primărie - Trifon Belacurencu (PSD)
Vaslui - CJ - Dumitru Buzatu (PSD); Primărie - Vasile Pavăl (PSD)
Vâlcea - CJ - Ion Cîlea (PSD); Primăria Râmnicu Vâlcea - Emilian Frâncu (PNL)
Vrancea - CJ - Marian Oprişan (PSD); Primăria Focşani - Decebal Bacinschi (PSD)