Politică

Primarul din Vizantea vrea ca Elena Udrea că-i facă o comună balneo

Iulia Crețu
27 ian 2012 2001 vizualizări
Cu acest lucru speră liberalul Fănică Ciobotaru să mai ia un mandat de primar

Primarul PNL de la Vizantea-Livezile, Fănică Ciobotaru, şi-a anunţat strategia de campanie pentru alegerile din iunie 2012: vrea să mai iasă o dată edil pentru a transforma comuna în staţiune balneo-climaterică. El a fost prezentat ieri, în cadrul unei conferinţe de presă la partid, ca principal candidat al liberalilor. În acest sens, deja a fost depus la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului un proiect de reabilitare a zonei. În decembrie anul trecut a fost publicată în Monitorul Oficial lista cu priorităţi pentru staţiuni de acest gen, între care figurează şi comuna vrînceană. Valoarea investiţiilor necesare ar fi de 3,7 milioane euro, pentru un program de lucrări pentru doi ani. “Pe teritoriul comunei sînt 32 de izvoare cu diverse calităţi curative şi deci se impune realizarea unei baze de odihnă şi tratament în comuna Vizantea-Livezile, care ar determina, în primul rînd, creşterea duratei medii de viaţă, crearea de locuri de muncă şi la stabilizarea potenţialului uman tînăr. Ne propunem realizarea unei baze de odihnă şi tratament care să conţină pe lîngă tratamente şi locuri de distracţie şi relaxare, o ministaţiune (pentru început) care să poată oferi băi terapeutice, centre de recuperare, frumuseţe, relaxare şi refacere şi, nu în ultimul rînd, un hotel sau o staţiune elegantă”, îi scrie Ciobotaru ministrului Elenei Udrea. În cazul în care la Vizantea s-ar face staţiune, ar fi disponibil un centru medical spa cu terapii de vindecare sau balneo spa, pentru eliminarea stresului, pentru sănătate mentală şi emoţională sau pentru înfrumuseţare. Proiectul edilului din comună mai propune terenuri de tenis, bazine de înot şi amenajări spaţii verzi. “Şi acum sînt oameni care fac tratament la Vizantea-Livezile în căzi de lemn cu apă încălzită cu pietre. Primul pas spre proiectul staţiunii a fost modernizarea drumului, infrastructura fiind foarte importantă”, a spus şi Nini Săpunaru, preşedintele PNL Vrancea. (Iulia CREŢU)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 12

Adaugă comentariu
corina, acum 2475 zile, 1 ora, 41 minute, 25 secunde
Domnul Ciobotaru este singurul primar care a facut ceva concret in comuna noastra .Sunt lucruri care se VAD si noi cei care suntem departe apreciem foarte mult,de aceea trebuie sa-l sustinem cu citeste integral
db, acum 2482 zile, 2 ore, 6 minute, 30 secunde
@ agentie Mai nene e simpatic ca tot incercati sa va bagati in seama dar un partid e totusi altceva decat un grup de fani. Simpatiile sau antipatiile fata de OTV se pot rezolva foarte simplu cu citeste integral
agentia de zvonuri, acum 2482 zile, 8 ore, 46 minute, 6 secunde
Una si mai interesanta, se aude prin targ ca DB, oficial e verde dar in secret face demersuri intense sa se coloreze mov probabil i-au propus sa candideze la postul de primar al orasului. Cred ca nu citeste integral
db, acum 2483 zile, 2 ore, 28 minute, 36 secunde
@ ........Basescu. Mai nene eu nu am zis sa nu faca. Sa faca, doar ca suma mi se pare ridicola pentru ce spune el ca vrea sa faca. Cat despre initialele alea nu vad ce as putea zice. Am inteles ca au citeste integral
pentru cunoscatori, acum 2483 zile, 9 ore, 10 minute, 47 secunde
Draga alhambra ideea e de o viata nu din 2004, in 2004 a inceput sa se faca ceva cu ea si a-ti aflat si voi cei din judet, cine e din Vizantea stie. In acest moment, spre deosebire de 2004 cand era citeste integral
Alhambra, acum 2483 zile, 9 ore, 24 minute, 24 secunde
Extraordinara ideea..... dar cam expirata! Asa cum bine a spus si Pop A. cei de la PNL au vrut sa iasa in fata cu ea si in 2004 si in 2008 insa..... tzeapa.... au ramas doar vorbe, dar poate de data citeste integral
si altceva, acum 2483 zile, 9 ore, 38 minute, 13 secunde
Da..e un lucru extraordinat ca s-a aprobat statiunea, toti stim ce avem la Vizantea, dar stiu ca Primarul s-a judecat cu Ocolul sa recastige ferma Horgesti, s-o readuca vizantenilor, si a castigat. citeste integral
vizantean, acum 2483 zile, 9 ore, 41 minute, 59 secunde
Un primar care a scos comuna noastra dintr-un anonimat total.de 8 ani in fruntea comunei si se vede, omulk potrivit la locul potrivit. Nu vreau sa mai zic ca ne-a scos din mocirla, la propriu, cu citeste integral
Pop A., acum 2483 zile, 12 ore, 7 minute, 48 secunde
PNL a inceput sa-si scoata la incalzire primarii, pe care PSD ii lasa sa se inscrie din nou in cursa electorala, potrivit protocolului USL. Exceptional. Numai ca placa aceasta cu statiunea citeste integral
ia de la Basescu, acum 2483 zile, 12 ore, 46 minute, 18 secunde
Se aude prin tirg ca in sfirsit, Butnaru a fost sunat de Trasculescu si in schimbul unei functii acesta a acceptat sa muste in stinga si in dreapta, numai de PP-DD sa nu zica nimic. Jalnic mercenar.
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.