Educație

Focsanii - O istorie in date si marturii

Silvia Vrînceanu Nichita
19 mai 2010 828 vizualizări
profesorul Cezar Cherciu a reunit intr-o lucrare de peste 500 de pagini istoria orasului Unirii din ultimele patru secole de existenta u lucrarea va fi lansata la Biblioteca Judeteana de Sfintii Imparati Constantin si Elena

Profesorul Cezar Cherciu va oferi focsanenilor si tuturor celor interesati de istoria orasului de pe Milcov o lucrare care lipsea din bibliotecile vrincene, in care face o incursiune complexa si bine documentata in istoria Focsanilor, incepind cu secolul XVI si pina in obsedantul deceniu al anilor "˜50. Aparuta la Editura Andrew din Focsani, intr-o frumoasa forma grafica, lucrarea profesorului de istorie reuneste in cele peste 500 de pagini marturii, documente si fotografii despre oameni, locuri, institutii, evenimente, puse in pagina cu rigurozitatea istoricului si pedagogului pentru a servi tuturor celor interesati de istoria locului in care traiesc, de o reintilnire cu trecutul sau de a trage invataminte de la inaintasi. Dascalul a fost calauzit in demersul sau de dorinta de a aduna in aceste pagini istoria orasului in care a trait, s-a format si a format generatii de elevi, pentru ca nimic sa nu se piarda si sa nu se uite. Putini au fost cei care i-au dat ajutor, cu exceptia citorva prieteni dragi, carora le multumeste pentru pretuirea actului de cultura. Ba chiar a vindut si ceva din pamintul mostenit de la parinti pentru ca volumul la care a visat si lucrat ani de zile sa vada lumina tiparului, intr-o vreme in care diriguitorii orasului confunda actul de cultura cu parangheliile organizate pentru "bobor" in pietele publice. "Lucrez la aceasta carte de cinci ani de zile, cautind in arhive, cautind sursele scrise si manuscrisele, baza reprezentind-o documentele de arhiva. Redau pentru cercetatori, elevi, studenti, profesori si pentru toti locuitorii Focsanilor peste 400 de documente de arhiva, extrase din aproape o mie de dosare de arhiva. O socotesc o carte document, care va umple un mare gol in cunoasterea trecutului orasului nostru, in cunoasterea intelectualilor, inaintasilor din toate categoriile sociale, si eroilor neamului", spune profesorul Cezar Cherciu despre lucrarea pe care si-a pus semnatura.


Marturii despre rezistenta din vremurile tulburi


Cartea nu putea sa nu insiste si asupra formarii institutiilor moderne ale orasului, de la scoala, armata, justitie pina la administratie si biserica. "Este o adevarata istorie a primariei focsanene, este o sinteza monografica a celor 25 de lacasuri bisericesti din orasul nostru", spune autorul, caruia autoritatile locale nu i-au oferit sprijin pentru a pune pe hirtie tot ce a descoperit in trecutul municipiului nostru. Tot cautind prin arhive, studiind documente, scrisori, autorul spune ca a fost impresionat de modul in care orasul a rezistat eroic in fata greutatilor si a nenorocirilor din timpul Razboiului de Independenta si de rezistenta din timpul ocupatiei sovietice, din septembrie 1944 si pina la retragerea rusilor in august 1958. Cezar Cherciu lasa cartea terminata in anii "â„¢50 "in speranta ca tinerii o vor intregi, o vor continua si vor descoperi poate noi adevaruri istorice". Volumul "Focsanii "" O istorie in date si marturii" va fi lansat vineri, 21 mai, de la ora 11.00, la sediul Bibliotecii Judetene "Duiliu Zamfirescu", in prezentarea profesorilor Gheorghe Zaharia si Radu Stefan. Cartea va putea fi cumparata de la libraria "Univesul Cartii" din Piata Moldovei de catre toti cei care vor sa citeasca lectii din manualul de istorie al Focsanilor. (Silvia VRINCEANU)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 1

Adaugă comentariu
, acum 737474 zile, 11 ore, 52 minute, 33 secunde
Felicitari! Domnul profesor nu s-a lasat pana nu a oferit focsanenilor, si nu numai, o monografie, care sa fie si o lectie pentru toti "elevii" de scoala sau trecuti de ea. Tot timpul trebuie sa citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.