La două minute de o mare victorie

10 sep 2017 1518 vizualizări

u CSM Focşani 2007 – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-1 (1-0), sâmbătă, pe stadionul Milcovul, în etapa a treia a ligii a treia u miercuri, în Cupa României, focşănenii vor întâlni CSM Olimpia Rm. Sărat

CSM Focşani 2007 a continuat seria meciurilor bune din startul ligii a treia, dar a ratat de puţin o victorie importantă. În primele două runde ale campionatului, CSM 2007 a obţinut două rezultate de egalitate în faţa unor formaţii care şi-au anunţat intenţiile de a promova în liga a doua, Aerostar Bacău şi AFC Hărman. Sâmbătă, focşănenii au avut în faţă o formaţie cu pretenţii de promovare. Oţelul Galaţi a scăpat de o înfrângere la Focşani în minutele de prelungire acordate de arbitul ieşean Vlad Baban, un central ce a părut depăşit de miza partidei şi de jocul prestat de cele două formaţii.  Antrenorii Vasile Burgă şi Adrian Toma au început partida cu următoarea formaţie: Lazăr – Săpunaru, Panaite, Beşa, Mihai – Lupu, Zaharia, D.Popa, Pădinenau – Pasăre, Predoiu. Au mai intrat Parlac, Budeanu, Remus Popa şi Duca. Prima repriză a meciului le-a aparţinut focşănenilor, care au ratat în trei rânduri deschiderea scorului. Pasăre şi Predoiu în două situaţi au trecut pe lângă primul gol al meciului. După ce a trecut cu vederea un posibil penalty pentru focşăneni, în minutul 28, centralul ieşean a acordat lovitură de pedeapsă pentru gazde în minutul 31, după ce Zaharia a fost faultat în careul advers. Pasăre a transformat cu siguranţă şi tabela arăta 1-0. Gălăţenii au replicat repede şi au trimis balonul în bară după o lovitură de colţ. Oaspeţii au alergat după egalare toată repriza secundă, focşănenii preferând să apere avantajul şi să răspundă pe contraatac. După o nouă bară a oţelarilor, egalarea a venit în minutele de prelungire. Ruben Silvester a anticipat foarte bine o minge în careul advers şi a trimis plasat în plasa porţii lui Lazăr. Galeria oaspeţilor, formată din aproximativ 50 de fani, a cîntat pe tot parcursul meciului şi la final şi-au salutat favoriţii de pe gard. Fanii gălăţeni au creat şi mici incidente la începutul jocului, aruncând mai multe petarde, dar după intervenţia observatorului de joc, spiritele s-au liniştit. Este de remarcat şi prezenţa numeroasă în tribune a fanilor focşăneni. Peste o mie de spectatori au venit pentru a vedea la lucru o echipă focşănenaă ce anunţă un parcurs foarte bun în acest sezon şi o formaţie gălăţeană ce doreşte să amintească de o fostă campioană a României, dar, care nu pare a avea forţa necesară pentru a câştiga detaşat seria din care face parte. Mai este de notat că pe banca tehnică a gălăţenilor se află Damian Băncilă, cel care a pregătit în trecut şi pe CSM Focşani. Runda viitoare, focşănenii vor juca în deplasare cu ACS Odorheiul Secuiesc. Partida se va juca sîmbăta viitoare, de la ora 17.00. Prezent la meci, primarul Cristi Misăilă a anunţat că va pune la dispoziţia fanilor un microbuz pentru deplasarea din Harghita.

În cupă cu Rm. Sărat

CSM Focşani 2007 va juca miercurea viitoare în turul trei al Cupei României în compania celor de la CSM Olimpia Râmnicu Sărat. A treia rundă a fazei naţionale a ediţiei 2017-2018 a Cupei României se va disputa pe 12 şi 13 septembrie, de la ora 16:30. Conform programului, în această etapă vor intra competiţie cele 29 de câştigătoare ale celei de-a doua runde a fazei naţionale, cinci echipe din Liga 3 şi două din Liga 2. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare. (Dan CHIRIAC)

15.     Metalosport Galaţi                 0

Nota: Clasamentul se poate modifica dacă va fi menţinută decizia Comisiei de Disciplină a FRF de a penaliza cu şase puncte echipa Sporting Lieşti