Handbal masculin la polivalentă/CSM Focșani – CSM București:23-23(12-10)-final

4 oct 2018 1681 vizualizări

Live text prelua de pe site-ul  handbalmania.ro

”Am făcut realmente instrucție, în primele 25 de minute, cu echipa cu cel mai mare buget din istoria handbalului românesc. Am făcut din csm-iști bucureșteni niște jucatori anonimi, oarecare, pe care i-am văzut cum nu-și dădeau seama ce li se întâmplă pe teren. A fost un meci pe care, fără îndoială, am fi putut și chiar am fi meritat să-l câștigăm, dar, la fel de bine am fi putut să-l și pierdem, pe final. În concluzie este un rezultat mare pentru echipa noastră, pentru suporteri. Bravo, băieți! Vă îmbrățișez!”-Cătălin Vlădescu-contul de facebook

Marocico a închis poarta Focșaniului

Făgărășeanul Emilian Marocico a făcut senzație în poarta echipei CSM Focșani, în meciul din etapa a V-a, cu CSM București, reușind să oprească ofensiva oaspeților.

Un alt făgărășean, Daniel Bera (CSM București), a reușit să îl învingă, însă, de patru ori. De altfel majoritatea golurilor echipei oaspete au fost înscrise de pe extreme și de pe postul de pivot, semn că Marocico nu a dat șanse aruncărilor de la distanță.

A fost un meci de infarct, în care CSM Focșani a condus și cu 8-1 în prima repriză. Oaspeții au egalat și au preluat conducerea abia cu 4 minute înainte de final, după cinci goluri consecutive. Un final dramatic, pe contre, în care ambii antrenori au cerut time-out pentru respiro și stabilirea strategiei de atac.

Cu 35 de secunde înainte de final, Paulo Pereira a cerut time-out, oaspeții au intrat în ”pasiv” pe atacul următor, dar Sajad Esteki a aruncat în plasă, de la 8 metri, și a înclinat scorul de partea echipei sale.

Când mai erau 10 secunde, a fost rândul lui Sandu Iacob să solicite time out. Focșaniul a atacat fără portar și a egalat de pe semicerc cu 4 secunde înainte de final. Echipa Capitalei a aruncat rapid mingea la centru, de unde Onyejekwe, în ultima secundă, a trimis o boltă către poarta goală. Marocico era pe bancă. În sală s-a lăsat liniștea, ochii spectatorilor implorând ca mingea să nu intre în poartă. Și nu a intrat. Balonul s-a dus peste bară, iar meciul s-a încheiat în uralele suporterilor din Vrancea care au aplaudat în picioare.

De remarcat prestația lui Marocico, portarul făgărășean reușind chiar să marcheze un gol, din poartă în poartă!

CSM Focșani – CSM București 23-23. Un scor care nemulțumește echipa Capitalei, pretendentă la titlu.

Sursa: pagina Facebook Handbal Mania

Text :Sport Fan Făgăraș-contul de facebook

Live text CSM Focșani – CSM București

2 minutes ago04/10/2018

Costin Alexandrescu

23-23 Hrimiuc, Chike arunca de la centru peste poarta goală și se termină egal

a minute ago04/10/2018

22-23 S. Esteki

22-23 S. Esteki, time out Focșani, mai sunt 10 secunde.

a few seconds ago04/10/2018

Time out CSMB, mai sunt 35 de secunde

22-22 Mocanu min 60

20-22 Georgievski, 21-22 Țuțu min 59

20-21 Georgievski min 58

Eliminat Țuțu

3 minutes ago04/10/2018

12-10 Sampaio min 30, pauză.

5 minutes ago04/10/2018

Apără Marocico!

6 minutes ago04/10/2018

7 metri CSMB

7 minutes ago04/10/2018