Cîştigătorul pierde din start

25 apr 2012 942 vizualizări
Continuă surprizele la turneul de tenis de la Bucureşti * Irina Begu a eliminat-o pe Kuzneţova, la Fès şi s-a calificat în sferturi, alături de Simona Halep

Favoritul numărul 2 al turneului “BRD Năstase Ţiriac Trophy”, germanul Florian Mayer (21 ATP) şi cîştigătorul de anul trecut, a fost eliminat, în turul II, scor 5-7, 6-4, 4-6 de către belgianul Xavier Malisse (67 ATP). O altă surpriză a fost produsă de ungurul Attila Balasz, locul 450 ATP, jucător venit din calificări, care a acces în sferturile de finală după ce l-a întrecut, cu scoprul de 6-3, 6-4, în numai 76 de minute, pe italianul Potito Starace (76 ATP). Balazs va da piept cu Malisse în sferturile de finală ale turneului găzduit de Arenele BNR din Capitală. S-a mai disputat un meci în reuniunea de ieri, în care germanul Daniel Brands a cîştigat cu 7-6, 6-3 în faţa estonianului Jürgen Zopp. Din cauza furtunii din Bucureşti, partida dintre Viktor Troicki şi germanul Matthias Bachinger a fost amînată, Din aceeaşi cauză, partida de dublu dintre perechile Horia Tecău / Robert Lindstedt şi Andrei Dăescu / Florin Mergea a fost întrerupta la scoul de 3-1 pentru 6-4, 1-3 pentru cuplul roman.
* Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Fès (Maroc), după ce a învins-o cu 6-2, 7-5 pe Alexandra Cadanţu. În faza următoare, Simona o va întîlni pe învingătoarea dintre favorita numărul 1, Anabel Medina (Spania, 26 WTA) şi luxemburgheza Mandy Minella (76 WTA). În sferturile de finală s-a calificat şi Irina Begu, profitînd de retragerea rusoaicei Svetlana Kuzneţova (27 WTA,  favorita nr. 2). Rusoaica a cîştigat primul set cu 6-1, al doilea a revenit Irinei la tie-break, iar în setul decisiv, Kuzneţova a abandonat la scorul de 3-2 pentru Irina, care va juca, în sferturi, cu spaniola Laura Pous (110 WTA). Iberica a eliminat-o pe olandeza Arantxa Rus, scor 6-3, 7-5