Derby-ul Vrancei, făcut praf de un arbitru recuzat

18 nov 2011 1998 vizualizări
FC Panciu - CSM Focşani 1 - 0 (1 - 0), în etapa a 13-a a Ligii a treia u cele două echipe au oferit un joc slab şi au avut parte de un arbitraj demn de maidan u Mirel Arghir a fost recuzat de cei de la CSM Focşani, dar CCA s-a încăpăţînat să-l trimită la Panciu, stricînd astfel derby-ul local u asistentul arbitrului a fost atacat cu „bomboane agricole” de fani

Derby-ul judeţului Vrancea a fost făcut praf de un arbitru care nu ar trebui să mai fie delegat la nici un meci de fotbal din Romania. Mirel Arghir, recuzat la începutul campionatului de echipa focşăneană, a arătat ieri la Panciu că nu are nicio legătură cu arbitrajul. Prin maniera sa de arbitraj a reuşit să enerveze ambele echipe. Un meci cuminte a fost stricat de un arbitru care a acordat trei cartonaşe roşii. Rămîne de văzut de ce Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) s-a încăpăţînat să-l delege pe acest arbitru, recuzat la începutul campionatului de CSM Focşani. Mai mult, miercuri, oficialii clubului focşănean au trimis la CCA o solicitare scrisă pentru ca Arghir să fie schimbat de la acest joc. Motivaţia clubului focşănean a fost aruncată la gunoi de cei de la Bucureşti, care au reuşit astfel să-şi bată joc de un derby local. Culmea, din toată maniera de arbitraj a lui Arghir, una din puţinele faze judecate, se pare corect, a fost cea a penalty-ului din care gazdele au cîştigat meciul. CSM Focşani a dorit să se retragă de pe teren în minutul 29, dar a revenit după două minute pe teren. Focşănenii au rămas în acel minut şi în zece oameni, după ce Crăciun a fost eliminat de pe teren. Centralul Arghir a fost acompaniat din plin la meciul de ieri de unul dintre asistenţi, Marius Brătianu, din Brăila. Acesta din urmă a avut mai mult de discutat cu suporterii focşăneni. În repriza a doua, acesta a făcut un gest trivial către fanii focşăneni, care au replicat şi au aruncat cu o pungă de seminţe în acesta. Deşi arbitrul secund a pornit scandalul, Brătianu a cerut intervenţia oamenilor de ordine. Mai mult, după cinci minute, acelaşi asistent a avut iluzii optice potrivit cărora fanii ar arunca din nou cu ceva spre el. Şi-au făcut apariţia zece jandarmi, care s-au luat la ceartă cu puţinii spectatori prezenţi la tribuna a doua. Oficialii clubului focşănean au precizat că vor cere explicaţii celor de la CCA pentru această delegare, mai ales că meciul a fost filmat. De asemenea, focşănenii au anunţat că vor face memoriu împotriva celui mai slab arbitru care există probabil la liga a treia, în Romania, după cum s-au exprimat jucătorii.

Joc slab, derby doar pe hîrtie

Meciul propriu-zis a oferit un joc demn de liga a patra, ambele echipe arătînd prea puţin pentru o întîlnire considerată derby. După meciul de ieri, derby-ul Vrancei a rămas doar unul geografic, din punct de vedere fotbalistic nivelul fiind foarte scăzut. Ocaziile de poartă pot fi numărate pe degetele de la o mînă. Prima fază notabilă s-a petrecut în minutul 15, cînd Milea şi Gurguiatu au sărit la o minge, iar atacantul focşănean a căzut şi şi-a spart capul. Ambulanţa a intervenit pe teren, dar centralul Mirel Arghir, deşi a văzut mult sînge, nu a acordat nici măcar lovitură liberă, reluînd meciul cu o minge de arbitru. În minutul 29, Ciornei a făcut henţ în suprafaţa de pedeapsă. Reluările video par să-i dea dreptate centralului gălăţean. Crăciun a fost eliminat după cîteva cuvinte adresate centralului. Focşănenii au dorit să se retragă de pe teren, au stat la vestiare timp de două minute, dar au revenit pe teren. Costin a transformat penalti-ul. Pînă la pauză, actorul principal a rămas Mirel Arghir. A dat faulturi nejustificate pentru ambele echipe şi nu a acordat multe lovituri libere care se impuneau. Mai mult, în minutul 44, acesta nu a văzut un fault asupra lui Tudor, a lăsat jocul să continue, iar jucătorul păncenilor a avut o intervenţie de roşu la Stanciu. Arghir a scos cartonaşul roşu, dar în cele din urmă s-a răzgîndit şi a dat numai galben, făcînd astfel trei gafe într-o singură fază. Repriza a doua nu a adus nicio fază de poartă notabilă. Focşănenii au rămas în nouă oameni, după ce Toma a avut o intervenţie din spate asupra unui adversar. Jucătorii focşăneni au avut din nou o tentativă de a pleca de pe teren, dar au fost întorşi de directorul sportiv Ovidiu Rusu, care le-a explicat că trebuie să continue meciul. Arbitrul Arghir a găsit de cuviinţă să-l trimită în tribune şi pe Ovidiu Rusu, pentru că acesta ar fi pătruns pe suprafaţa de joc pentru a-şi linişti jucătorii. Şi pentru a-şi încheia recitalul de prost gust, Arghir l-a eliminat şi pe Tudor, în finalul jocului. Toader putea produce surpriza în minutele de prelungire, dar şutul său din lovitură liberă a ocolit poarta lui Lazăr. FC Panciu a jucat cu: Lazăr - Tudor, Stan, Gurguiatu, Mihai - Gălăţeanu (69 Moldovan), Stoian, Bucătaru, Bîra - Costin (77 Cioran), Duţu (46Predoiu). CSM Focşani a replicat cu: Borş - Ciornei, Crăciun, Ştefan, Stanciu - Săpunaru, Toader, Şonţu, Toma - Milea, Tîrcă (30 Suvac).(Dan CHIRIAC)