Facuti ca la Nufarul la Tg. Neamt

24 mai 2010 673 vizualizări
Cetate Tg. Neamt - CSM Focsani 1 - 0 ( 0 -0), intr-o partida din Liga a treia u centralul brasovean a condus jocul in sens unic u focsanenii se vor salva de la retrogradare daca vor cistiga partidele de acasa cu Romanul si Pambac

CSM Focsani a pierdut simbata un meci pe care nu avea cum sa-l incheie cu un alt rezultat. Brigada de arbitri din Brasov, cu Adrian Hirlab la centru, a venit cu lectia invatata si a condus intr-o maniera tendentioasa partida care conta in lupta pentru evitarea retrogradarii. Gazdele isi jucau practic ultima sansa, in timp ce focsanenii puteau sa scape de griji in cazul unui rezultat favorabil. Centralul Hirlab a permis jocul foarte dur al gazdelor, iar toate decizile la limita au fost luate in favoarea nemtenilor. Si pentru a pune capac la toate, Hirlab a fugit ca ars, in minutul 88, si a aratat punctul cu var, la duel pentru minge intre Toma si Dascalescu. Spectatorii prezenti la meci chiar spuneau ca echipa favorita nu putea cistiga acest joc decit din penalty. Focsanenii au acuzat dur maniera de arbitraj si au anuntat ca vor depune memoriu la Federatie, mai ales ca au filmat si jocul. Oficialii focsaneni au spus ca nu se asteptau la un asemenea arbitraj, intr-o partida decisiva, mai ales ca au cerut la aceasta partida si un supervizor. "Penalty-urile de la Piatra Neamt s-au mutat la Tg. Neamt", au spus conducatorii focsaneni. Meciul de simbata a fost influentat si de ploaia care a cazut in mare parte a timpului de joc. Gazdele, in mare criza de puncte, au iesit la atac si au ratat prima ocazie in minutul 6, cind Bors a aparat lovitura de cap a lui Leonte. Dascalescu a avut posibilitatea de a deschide scorul in minutele 12 si 19 si 26, dar suturile sale au fost retinute de Bors sau au ocolit buturile adverse. Botez a ratat ultima oportunitate a gazdelor inainte de pauza, fiind blocat de catre Bors. Focsanenii au inceput mai bine repriza a doua si au avut ocaziile meciului. Milea, in minutul 59, a reluat din sase metri in bratele portarului Tarabuta. Ghinionul imens l-a oprit pe Botezatu sa marcheze in minutul 77. Acesta a ascapat singur a trimis pe linga portarul advers, dar mingea s-a oprit in apa. Si cind meciul se indrepta spre un 0 - 0 echitabil, Hirlab si-a intrat in rol, a dictat penalty, iar Zavate a marcat pentru gazde, golul care tine inca in viata formatia nemteana. CSM Focsani a jucat cu: Bors - Toma, Craciun, Stefan, Besa - Suvac, Bucataru, Bira (89 Busuioc), Sontu - Botezatu, Milea. Cetatea Tg. Neamt a replicat cu: Tarabuta - Leuciuc, Zavate, Sobariu, Dringu "" Mazareanu, Caliniuc, Bocanet, Botez - Leonte, Dascalescu. CSM Focsani are nevoie de toate cele noua puncte in ultimele trei etape pentru a fi sigura de evitarea retrogradarii, indiferent de restul rezultatelor. Trei dintre acestea sint asigurate prin victoria la masa verde cu CS Gura Humorului. Etapa viitoare, este programat meciul dintre Pambac si Cetate Tg. Neamt, un meci care va conta foarte mult si pentru CSM Focsani. O victorie a gazdelor si un succes al focsanenilor in fata celor de la Petrotub Roman ar incheia practic lupta pentru evitarea retrogradarii directe, singura necunoscuta raminind ocupanta locului 12, care poate avea emotii la finalul campionatului. In acest sezon vor retrograda ocupantele locurilor 13-17 si cele mai slabe trei pozitii 12 din cele sase serii ale Ligii a treia. (Dan CHIRIAC)

17. Gura Hum 28 2 2 24 08-69 8p

Nota: CSM Focsani are rezultate directe favorabile cu Aerostar Bacau, 3 - 1 si 0 - 1 si la egalitate de puncte se afla pe locul superior