FC Panciu a cistigat derby-ul Vrancei

7 nov 2009 835 vizualizări
FC Panciu - CSM Focsani 2 - 0 (1 - 0), in etapa a a 13-a a Ligii a treia u primul gol al partidei a venit dupa o jumatate de ora de joc

FC Panciu a cistigat derby-ul Vrancei, disputat ieri, pe un teren dificil care a influentat jocul celor doua formatii. Ambele echipe au aratat multa determinare in joc, dorindu-si foarte mult sa transeze in favoarea lor meciul. Primele minute ale partidei au fost echilibrate, ambele formatii incercind sa puna in pericol poarta adversa. Cioran a executat in minutul 22 o lovitura libera peste poarta lui Bors, pentru ca Sapunaru sa raspunda in minutul 29, cu un sut de la 20 de metri prins de Gordin. Primul gol al partidei a venit dupa o jumatate de ora de joc. Costin a patruns in suprafata de pedeapsa, paralel cu linia portii si a cazut dupa un duel cu Craciun. Brasoveanul Hirlab a dictat penalty, iar Cioran a transformat, chiar daca Bors a fost pe minge. Stanciu l-a incercat pe Bors, in minutul 38, dar sutul sau a trecut pe linga poarta. Pina la pauza, jocul a curs mai mult la mijlocul terenul. Dupa reluare, Tudor a avut ocazia sa inchida meciul, dar a ratat din sase metri. In minutul 51, noul intrat Covaci a incercat un lob peste Bors, dar portarul focsanean nu s-a lasat pacalit. Focsanenii au iesit mai mult la atac, neavind ce sa faca, in conditiile in care gazdele conduceau. Cioran a reusit sa-l blocheze in ultimul moment pe Botezatu, dupa ce tot el gresise o minge la mijlocul careului. Cea mai mare ocazie a focsanenilor a venit cu un sfert de ora inainte de final, cind Toader a trimis razant cu bara laterala, dupa o lovitura libera executata de Curteanu. Dumitriu a tras peste in minutul 78, iar Ungureanu a ratat din fata portii in minutul 85. In ultimele cinci minute, focsanenii l-au trimis pe Toader in fata, dar pe contraatac, Covaci a pasat in adincime, Ciornei a alunecat, iar Tudor l-a driblat pe Bors si a trimis in poarta goala. Era 2 "" 0 in minutul 91, iar ultimele minute de prelungire s-au jucat mai relaxat.

Focsanenii au batut focsanenii

La meci au fost prezenti circa 150 de spectatori, printre care si o inimoasa galerie focsaneana, care a cintat, chiar daca formatia favorita a fost condusa pe tabela. Interesant este faptul ca FC Panciu are in componenta noua jucatori care au jucat in trecut la CSM Focsani. Dintre acestia, cinci au fost titulari ieri, Stanciu, Constantinescu, Cioran, Dutu si Predoiu, trei au fost rezerve, Chivu, Ungureanu, Covaci, iar ultimul, portarul Ionel, nu a prins lotul de 18. Dupa terminarea jocului, gazdele erau bucuroase, in timp ce focsanenii acuzau arbitrajul lui Hirlab. "Sint multumit de joc si de rezultat. A fost un meci disputat pe un teren foarte greu, in care angajamentul fizic a contat foarte mult. Am jucat mai bine si cred ca victoria noastra este meritata. Vreau sa-i felicit pe jucatori pentru daruirea de care au dat dovada", a spus Florin Stoica, presedintele celor de la FC Panciu. Ovidiu Rusu, directorul sportiv de la CSM Focsani, acuza si felul cum echipa sa a fost primita la Panciu. "Cind am venit nici nu au vrut sa ne primeasca pe stadion. Se faceau ca nu ma cunosc, desi eu eram delegat si trebuia sa fac foaia. Niste sicane pe care nu le-am inteles. Apoi, centralul a acordat foarte usor penalty-ul din prima repriza. In ciuda arbitrajului defavorabil, jucatorii s-au darut foarte mult, au jucat foarte bine, iar Panciu nu a fost cu nimic peste noi. Au marcat din acel penalty, iar golul doi nu se pune, pentru ca noi a trebuit sa iesim la atac. Repriza a doua au cazut, dar nu am putut marca. Un egal era mult mai echitabil dupa aspectul jocului", a spus Ovidiu Rusu. FC Panciu a jucat cu: Gordin "" Stanciu, Constantinescu, Stan, Mihai "" Tudor, Cioran (62 Chivu), Dutu, Stoian (82 Ionica) "" Predoiu (77 Ungureanu), Costin (46 Covaci). CSM Focsani a raspuns cu: Bors - Ciornei, Toader, Craciun, Sararu "" Nistoroiu (75 Dumitriu), Toma, Bucataru, Curteanu - Sapunaru (81 Mindrescu), Botezatu. (Dan CHIRIAC)

17.Gura Hum 12 2 1 9 6-22 7p

Nota: Scoala de Fotbal Radauti s-a retras din campionat, iar rezultatele i-au fost anulate