Veteranii de la Stelele Vrancei au eliminat juniorii de la CSM Focsani

Ciprian Fânaru
17 iul 2009 884 vizualizări
Stelele Vrancei - CSM Focsani 1 - 0 (0 - 0), in primul meci din faza nationala a Cupei Romaniei Focsanenii au jucat prima partida din cadrul intrecerii eliminatorii contra Stelelelor Vrancei, o selectionata alcatuita din fosti fotbalisti si cavaleri ai fluierului din judet

"Constelatia", care in finala fazei judetene a competitiei a trecut cu 3 "" 0 de FC Dumitresti, nu s-a putut baza pe piese grele ca Narcis Raducan, Marius Bratu ori Ionica Serea. In locul acestora, pentru partida din Cupa au fost chemati sa imbrace tricoul Stelelor jucatori de la futsal si jucatori care momentan nu au angajament cu vreun club, precum Sararu, Curteanu si Calin. Experienta si-a spus din nou cuvintul, veteranii reusind sa se impuna la limita in fata juniorilor trimisi pe teren de antrenorul Aurel Pastia. Partida a propus din nou situatii inedite nascute din inscrierea in competitie a Stelelor, cum ar fi faptul ca antrenorul cu portariii de la CSM, Ion Paraschiv, a jucat impotriva propriei formatii, fiind totodata arbitrat de fiul sau, care a fost delegat ca asistent. Meciul in sine a fost destul de animat, fiind dominat cel putin in prima sa parte de CSM Focsani, care a alergat si a pasat mai mult. Partea dreapta a focsanenilor a functionat cel mai bine, urcarile in atac ale lui Nistoroiu, centrarile si combinatiile sale cu atacantii producind pericol in prima parte a intilnirii.

Martis a marcat golul calificarii

Paraschiv a avut de scos doua mingi grele in prima repriza. Mai intii a aparat un sut pe jos al lui Dumitriu in minutul 18, pentru ca in minutul 30 sa respinga in corner o lovitura libera bine executata de Mindrescu pe coltul scurt. Replica Stelelor a venit abia in minutul 38, cind Martis a incercat sa surprinda cu un voleu, care insa a trecut pe linga poarta lui Marcu. In actul secund, Curteanu a fost primul care a trecut pe linga gol in minutul 49, urmat dupa numai un minut de Lechea. Acesta a trimis cu capul, dar tinarul goalkeeper Marcu a scos cu virful degetelor de sub transversala, iar golul plutea in aer. Minutul 59 a adus deschiderea scorului, in urma unei faze in care lipsa de experienta i-a tradat pe juniorii CSM-ului. Tilvar a incasat cartonasul rosu fiindca a respins cu mina un balon care il depasise pe portarul Marcu, iar Martis n-a gresit de la punctul cu var, marcind primul si unicul gol al intilnirii. Trei minute mai tirziu, Lechea nu a profitat de mingea scapata in fata de acelasi Marcu si a trimis pe linga din citiva metri. In minutul 70, nou intratul Robu de la Stele a sutat putin peste transversala, iar in minutul 72 insistentul Lechea s-a folosit de inaltimea sa pentru a trimite o minge cu capul catre poarta, dar aceasta a lovit bara transversala. Calificare asadar pentru Stele, care a profitat si de faptul ca Focsaniul a avut in teren o formatie alcatuita numai din tineri si juniori, cu o medie de virsta undeva la 18 ani. Cu suporteri confuzi in tribune, care nu stiau cu cine sa tina la acest meci, Stelele vor fi gazde si in turul urmator din Cupa Romaniei, programat sa aiba loc pe 29 iulie. Pentru un loc mai departe in competitie, se vor duela atunci nu mai putin de 80 de echipe. (Ciprian FANARU)

CASETA :

Stelele Vrancei "" CSM Focsani 1 "" 0 (0 "" 0)

Stadion: Milcovul Spectatori : 200

A marcat: Martis (59 "" penalty)

Arbitri: Alin Samoila, Ionut Paraschiv, Luci Stanila

Stelele Vrancei: Paraschiv (46 R. Chiriac) "" Ciubotaru, Burga (59 D. Dumitriu), Calin, Gh. Valentin (62 Robu) "" Petrica Ioan, S. Popa, Curteanu, Sararu "" Lechea (80 Gica Mihai), Martis

CSM Focsani: Marcu "" Nistoroiu (46 Tilvar), Radu, Samoila, Sava (46 Dima) "" Mindrescu, L. Dumitriu, Sapunaru, Sontu (46Dima) "" Lida, Tirca

CASETA :

Dan Dumitru cere rabdare de la suporteri

Directorul sectiei de fotbal de la CSM Focsani, Dan Dumitru, s-a declarat multumit de evolutia jucatorilor promovati de la tineret, subliniind totodata ca aceasta a infirmat presupunerile unei prestatii slabe cauzate de strategia promovarii juniorilor. "Iata ca fotbalul prestat de acesti copii arata cu totul altfel, spre dezamagirea celor care, in ciuda faptului ca nu au ajutat niciodata echipa, comenteaza hotarirea conducerii clubului de a merge pe mina juniorilor. Personal, as merge in continuare pe mina lor si sint sigur ca nu vom retrograda. Trebuie sa avem rabdare si o sa vedeti ca Focsaniul va avea din nou echipa completa de localnici. Mai ramine ca rudele si prietenii lor sa vina la stadion sa sustina echipa si impreuna sa-i ajutam sa ajunga stele mai stralucitoare decit adversarii lor de miercuri", a transmis Dan Dumitru intr-un comunicat. (Ciprian FANARU)