Indolenta la finalizare

27 oct 2008 894 vizualizări
Cetate Tg. Neamt - CSM Focsani 1 - 1 (1 - 1), in etapa a XI-a a Ligii a treia u focsanenii au ratat cit pentru trei meciuri

CSM Focsani a demonstrat simbata cum se pot pierde doua puncte dupa un meci pe care l-a avut la indemina. Indolenta jucatorilor a facut ca echipa gazda sa obtina un punct nesperat, dupa ce in actul secund focsanenii au ratat de cinci ori din pozitia de "singuri cu portarul". Pentru cei care au vazut meciul din etapa trecuta cu FC Panciu trebuie spus ca ocaziile ratate in repriza secunda a acelui meci au fost mai putin clare decit cele ratate la Tirgu Neamt. In aceste conditii, gazdele se pot declara multumite cu rezultatul de egalitate. Meciul de la Tg. Neamt a inceput timid, prima ocazie aparind abia in minutul 26, cind Andries a trimis din lovitura libera primul sut pe spatiul portii. Replica gazdelor a venit prin Croitoru in minutul 28. Focsanenii au deschis scorul in minutul 31, cind o combinatie in trei -Covaci - Andries - Constantinescu - a fost finalizata cu gol de ultimul, cu un sut de la 12 metri. Toata lumea se pregatea de pauza, dar portarul Oprea a respins gresit un balon, in jucatorul gazdelor, Patrichi, care a eglat fara sa vrea. Portarul CSM-ului s-a revansat in debutul actului secund cind a scos doua suturi bune expediate de Bocanet. Apoi au inceput ratarile. Toader a trimis pe linga din trei metri (min 59), Andries - singur a tras in bara (min 62), Covaci si Andries scapati singuri cu portarul advers au pasat intre ei si a iesit doar gol din ofsaid - min 67. Apoi, Covaci a tras prost din 10 metri, in minutul 81, dupa o actiune creata de Andries, iar Botezatu, singur cu portarul, a tras pe linga poarta - minutul 88. Cinci ocazii care i-au "inebunit" practic pe oficialii echipei focsanene, care nu intelegeau cum se poate rata de atitea ori din pozitie de "singur cu portarul". Gazdele au avut o tresarire de orgoliu, in minutul 80, cind Bocanet a trimis in bara. (Dan CHIRIAC)

Cetate Tg. Neamt - CSM Focsani 1 - 1 (1 - 1)

Stadion: "Cetatea". Spectatori: 250.

Au marcat: Patrichi 45^1 - Constantinescu 31.

Cartonase galbene: Pascalescu 35 - Mirgoace 13, Covaqci 55, Toma 78.

Arbitri: Hompoth Dezso (Od. Secuiesc), Simo Zoltan (Od. Secuiesc) si Szabo Attila (Od. Secuiesc). Rezerva: Balint Atilla (Od. Secuiesc).

Oobservator federal: Soiman Vasile (Bacau).

Cetate: Condur - Iftode, Eudean, Berea, Croitoru - Chiriac, Budaru, Afloarei (77 Botez), Bocanet - Patrichi, Pascalescu.

Antrenor: Dumitru Botez

CSM Focsani: Oprea - Nistoroiu (75 Moise), R. Radu, Craciun, Mirgoace (46 Botezatu) - Toader (71 Toma), Bucataru, Constantinescu, Sararu - Covaci, Andries.

Antrenor: Damian Bancila.