Diferenta au facut-o brazilienii

13 oct 2008 981 vizualizări
Concordia Chiajna - CSM Focsani 6 - 0 (2 - 0), in etapa a cincea a Ligii intii u in echipa comunei de linga Bucuresti joaca nu samba, ci fotbal, citiva brazilieni

Atmosfera de meci mare la Chiajna, o comuna situata la cinci kilometri de Bucuresti. Cine ajunge pentru prima data acolo nu-si poate inchipui ce s-a putut face intr-un sat cu citeva mii de locuitori. O sala polivalenta de nota zece, in care poti urmari partidele de pe canapele de piele sau poti bea un suc sau minca un sandwich in orice colt al salii. Spectatorii care au venit la sala au fost primiti de organizatori cu steaguri, trompete, goarne, toate acestea fiind impartite suporterilor gazdelor. Totusi, si cei zece fani focsaneni care au mers la Chiajna au primit, la rindul lor, instrumentele de "facut galagie", organizatorii nefacind diferenta intre fanii celor doua echipe. Si daca la organizare gazdele nu pot primi decit nota zece, la joc, acestea ar merita ceva mai mult. In doar doua luni, de cind CSM Focsani a cistigat un amical la Chiajna, Concordia a schimbat aproape intreaga echipa si a adus citiva brazilieni care parca danseaza samba cu mingea la picior. Desi nu au marcat decit un gol din cele sase ale gazdelor, Cleber si Fernando au facut practic legea pe teren, creind fazele tuturor golurilor reusite de gazde. Interesant este faptul ca la fel ca in cazul meciurilor de Liga a treia de vineri, in care au fost angrenate echipele vrincene, si meciul de la Chiajna a fost la un pas sa nu se dispute. Varianta oficiala a fost ca unul dintre arbitri s-a lovit la baie si ar fi fost in imposibilitatea de a conduce jocul, dar se pare ca, de fapt, ambulanta care trebuia sa fie prezenta la sala a ajuns in ultimul moment acolo. Meciul propriu zis a fost echilibrat 13 minute, timp in care gazdele au trimis de doua ori balonul in bara, iar Covaci si Burcacel au ratat deschiderea scorului. Apoi, brazilienii au iesit la rampa si au pasat din toate pozitiile, lasindu-le coechipierilor doar sarcina de a marca. Actul secund, inceput de la 0 - 2, ar fi putut insemna revenirea focsanenilor, dar nu a fost deloc asa. Gazdele au reusit un joc aproape perfect, in timp ce focsanenii au avut ocazia sa marcheze golul de onoare in minutul 39, dar Nechifor a ratat o lovitura de la zece metri. Poratul Ivanciu a fost eliminat in minutul 34, dupa ce a comis hent in afara careului si va fi suspendat la jocul de etapa viitoare. Golul sase al gazdelor a fost de fapt o minge scoasa de la jumatate de metru din fata liniei portii, dar pe care doar unul dintre arbitri a vazut-o in poarta. La pauza, suporterii focsaneni s-au mai convins odata de ospitalitatea gazdelor, primarul comunei Chiajna stind citeva minute la un pahar de vorba cu fanii. (Dan CHIRIAC)

Concordia Chiajna - CSM Focsani 6 - 0 (2 - 0)

Sala Polivalenta - Chiajna. Spectatori: 300

Au marcat: Ignat 13, 34, Militaru 18, 28, Raducu 25, Fernando 36.

Arbitri: Bogdan Sorescu, Ilie Sandru, Marian Pana.

Concordia: Juverdeanu, Coman - Fernando, Cleber, Raducu, Radu, Militaru, Brasoveanu, Ignat, Dumitrascu.

Antrenor: Jan Cosac

CSM focsani: Ivanciu, Apostol - Covaci, Curteanu, Patrascu, Sararu, Bucataru, Dumitriu, Mirgoace, Nechifor, Burcacel.

Antrenor: Petrache Gurguiatu.

Partide identice, rezultate diferite

u FC Panciu - Raraul Cimpulung Moldovenesc 2 - 0 (1 - 0) si Ecolgositul Botosani 2 - 0 (1 - 0), in etapa a noua a Ligii a saptea

Cele doua echipe vrincene vor aborda diferit derby-ul judetean de etapa viitoare, care va avea loc pe stadionul "Milcovul". FC Panciu a urcat pe locul patru al clasamentului dupa victoria obtinuta acasa cu Raraul Cimpulung, un meci care a fost la un pas sa nu se dispute. Oaspetii au ajuns la stadion in ultimul moment, gata echipati pentru joc. Primul gol al meciului a venit inainte de pauza, dupa o centrare a lui Cioran si o reluare cu capul in plasa a lui Mocanu. Acesta a fost primul gol marcat in acest campionat in poarta de la vestiare. "Am adus si preotul pentru ca mingea refuza sa intre in acea poarta", au spus oficialii pancenilor. Dupa ce portarul Axinte a fost eliminat, pancenii au marcat pentru 2 - 0. Predoiu a fost faultat in careu, iar Cioran a executat cu precizie penalty-ul. Focsanenii au ratat mult in debutul partidei si au platit tribut celor patru absente. In finalul primei reprize, Ghiviziu a executat o lovitura libera de la 30 metri si a deschis scorul. Imediat dupa reluare Vatavu a marcat pentru 2 - 0 si a inchis practic meciul. Etapa viitoare, cele doua echipe se vor intilni intr-un meci al orgoliilor. Ambele echipe isi doresc foarte mult victoria, in ciuda declaratiilor de prietenie dintre ele. (Dan CHIRIAC)

CASETA

FC Panciu - Raraul Cimpulung Moldovenesc 2 - 0(1 - 0)

Stadion: "Orasenesc". Spectatori: 300.

Au marcat: Mocanu 43, Cioran 65 - penalty

Cartonase galbene: Stan 18, Cioran 44 - Bogos 31, Popescu 42

Cartonas rosu: Axinte 61.

Arbitri: Ticlea Daniel Marian (Buzau), Ciobotariu Liviu (Galati), Cosconea Mihai (Buzau).

Rezerva: Carp Marian (Galati)

Observator federal: Vadana Constantin (Piatra Neamt)

FC Panciu: Lazar - Parlac, Stan, Calin, Cl. Mihai - Stanciu (52 Ungureanu), Cioran, Chivu (67 Dutu), Mocanu (74 Stoian), - Costin, Dobrescu (62 Predoiu).

Antrenor: Ionica Serea

Raraul: Axinte - Sirbu, C. Popescu, Plecanciuc, Tivodar - Dunea Vizitiu (62 Nisoi), Piticariu (90 Lupu), Raoxandri - Bogos, Gherine.

CASETA:

Ecologistul Botosani - CSM Focsani 2 - 0 (1 - 0)

Stadion: "Siretul - Bucecea".

Au marcat: Ghiviziu 42, Vatavu 48.

Arbitri: Andronache Iulian (Birlad), Loghin Claudiu Marian (Pascani), Patrichi Stefan (Vaslui).

Rezerva: Lungu Valentin (Iasi)

Observator federal: Munteanu Aurel (Bacau)

Ecologistul: Mihai - Valenciu, Lionte, Antonescu, Ciornea - Vasilache Ghivizu (67 Boscu), Jigailov (70 Grosu), Stefan (82 Pintilie) - Valenciuc (90 Otrocel), Vatavu.

CSM Focsani: Ivanciu - Nistoroiu, R. Radu (60 Mirgoace), Craciun, Sararu - Bucataru, Constantinescu (80 Samoila), Dumitriu ( 69 Botezatu), Moise - Covaci, Andries.

Pambac Bacau - Poli II Iasi 5 - 3

Nota: Partida dintre Raraul Cimpulung si Ecologistul Botosani, din runda trecuta, scor 2 - 0, se va rejuca