Retrogradare matematica, venita pe mina lui Ivan cel groaznic

19 mai 2008 894 vizualizări
CSM Focsani - Progresul 2 - 3 (1- 2), in etapa a 32-a a Ligii a doua u centralul Ionel Ivan a plecat cu jandarmii de la stadion, dupa o ora si jumatate u acesta s-a facut ca nu vede un penalty clar ca lumina zilei si o eliminare, la 1 - 0 pentru focsaneni u la final, Ivan a fost injurat de Riscu si lovit de o persoana necunoscuta u Mihali a demisionat la finalul jocului u fotbalistii CSM-ului au intrat in vestiarul oaspetilor si le -au urat acestora "sa-si ia luminari din banii luati de la alte echipe"

Istoria meciului de simbata s-a scris in minutul 21, atunci cind centralul Ionel Ivan a inchis ochii la un penalty clar ca lumina zilei. Era 1 - 0 pentru CSM Focsani, iar Riscu a scapat singur cu Popescu, l-a driblat pe acesta si a fost faultat in suprafata de pedeapsa. A fost lovitura de la 11 metri, iar portarul bucurestean treebuia eleiminat. Ar fi fost 2 - 0, iar Progresul ar fi jucat in zece oameni. Ivan s-a facut ca nu vede si a lasat jocul sa continue. Gestul sau a fost sanctiobnat la final de toata lumea. Riscu si-a descarcat toti nervi asupra braileanului, fiind eliminat dupa fluierul final. Spectatorii l-au injurat si huiduit pe Ivan, care a notat in raportul de observare ca a fost lovit de o persoana necunoscuta in zona pieptului. Nici observatorul federal Marian Salomir nu a ramas impasibil la gafa imensa a lui Ivan. Dupa ce a vazut inregistrarea video a fazei, Salomir a decis sa-l noteze cu 5 pe brailean. De altfel, centralul brailean este unul dintre cei mai contestati arbitri din Liga intii, dupa ce in aceasta primavara a stricat meci dupa meci. A inceput cu Steaua - Unirea Urziceni, cind nu a acordat un penalty pentru fiecare echipa, iar unicul gol al partidei s-a marcat dupa un fault la portar. A continuat cu Aerostar Bacau- Cetate Suceava, derby-ul Ligii a treia, cind a arbitrat dupa bunul plac si si-a desavirsit opera retrogradind CSM Focsani in Liga a treia, dupa un arbitraj scandalos. De altfel, la final, Ivan a parasit cabina dupa mai bine de o ora si jumatate, desi specatorii plecase de mult. Acesta a cerut ajutorul jandarmilor, dovedind ca i-a fost frica de reactia oamenilor dupa ce a "comis-o". Jucatorii bancarilor s-au bucurat la final pentru rezultat, fiind imediat sanctionati de fotbalistii focsaneni, care au intrat in vestiarul oaspetilor. "Sa va luati luminari din banii luati de la alte echipe".

Mihali a plecat

La fel de adevarat este faptul ca retrogradarea CSM-ului a venit dupa un nou joc slab, in care unii jucatori au jucat fara pic de rautate sau ambitie. De multe ori aveai senzatia ca acestia isi doresc mai mult, dar nu pot. Partida cu Progresul a fost un nou exempul de cum nu trebui sa joace o echipa care vrea sa ramina in Liga a doua. Paote doar inceputul jocului a aratat o echipa care isi doreste cu adevarat sa invinga. Riscu a deschis scorul in minutul 13, dupa ce a reluat in plasa o minge respinsa de portarul Popescu. Opt minute mai tirziu a venit cea mai contorversata faza a meciului, penalty-ul vazut de toata lumea, mai putin de Ivan. Acelasi Riscu putea duce scorul la 2- 0, in minutul 22, dar acesta s-a complicat dupa ce scapase spre poarta adversa. De aici, totul s-a rupt, focsanenii regasindu-se cu greu. Costescu a egalat in minutul 24, iar Bajenaru a stabilit scorul pauzei dupa o greseala in defensiva noastra. Imediat dupa pauza, Curteanu a centrat perfect, iar Riscu a marcat cu capul. Iluziile renascuse din nou, mai ales ca la Bucuresti, Dinamo II se afla la egalitate cu FCM Cimpina, iar Inter Gaz era condusa la Tulcea. Covaci a mai cerut o lovitura de pedeapsa, dar Ivan a lasat jocul sa continue, de aceasta data, corect. Lovitura de gratie avea sa vina cu zece minute iniante de final, cind intreaga defensiva s-a uitat cum Somcherechi loveste balonul cu capul din doi metri si o introduce in plasa. Era 3- 2 pentru Progresul, iar la Bucuresti, Dinamo II a dovedit inca o data de ce este nevoie ca echipele satelit sa dispara. Cimpina a obtinut o noua victorie "miraculoasa", iar CSM a retrogradat matematic in Liga a treia. Focsaniul a platit scump, la fel ca si Cetate Suceava, anul trecut, pentru ca in Liga a doua exista echipe gen Cimpina. Ramin doua etape in care focsanenii se vor lupta cu Inter Gaz pentru locul 15. Ar fi o ultima oportunintate de a ramine in Liga a doua, in cazul in care Comitetul Executiv va aproba desfiintarea echipelor satelit sau daca una dintre echipe nu se va inscrie sau nu va fi primita in campionat. La final, Gica Mihali a plecat, anuntindu-i pe fotbalisti ca renunta la functie. "M-au dezamagit unele persoane din cadrul clubului in care am avut multa incredere. Regret ca nu am putut face mai mult, dar voi invata din perioada petrecuta la Focsani", a spus Mihali. Tehnicianul a fost de altfel acuzat de mai multi suporteri la finalul jocului ca este printre vinovatii acestei retrogradari, nereusind mare lucru la cirma echipei. (Dan CHIRIAC)

CASETA

CSM Focsani - Progresul Bucuresti 2 - 3 (1 - 2)

Stadion: "Milcovul". Spectaotri: 800

Au marcat: Riscu 13, 49 respectiv Costescu 24, Bajenaru 38, Somcherechi 80.

Cartonase galbene: Craciun 34, Ionescu 37, respectiv Bajenaru 56, Panc 85, Costescu 86.

Cartonas rosu: Riscu - dupa finalul jocului

Arbitri: Ionel Ivan - Braila, Catalin Savu - Galati si Catalin Oprisan - Vaslui.

Rezerva: Ciprian Amarandei - Vaslui.

Observator federal: Marian Salomir - Cluj.

CSM Focsani: Ivanciu - Toader (46 Curteanu) , Ionescu, Craciun, Isac - Dumitriu, Bucataru, Dantes (81 Balaur), Rosu (65 Covaci) - Riscu, Bettiche.

Antrenor: Gica Mihali.

Progresul: Popescu (54 Sirdescu) - C. Dobre, Somcherechi, Sandu, Stan - Gheorghe, Panc, Costescu, Bajenaru - Borbely (82 Fringu), Rios (46 Ene).

Antrenor: Marius Sumudica.