Minutul 90 a dus CSM-ul pe locul 15

5 mai 2008 814 vizualizări
Forex Brasov - CSM Focsani 1 - 0 (0 - 0), intr-o partida din cadrul etapei a 29-a a Ligii a doua u focsanenii au primit golul la ultima faza a jocului u o greseala colectiva a defensivei focsanene a adus mingea la "nasul" echipei focsanene, care a marcat din 6 metri, in poarta goala

In minutul 90 al partidelor de simbata, CSM Focsani se afla pe locul 14, avind un punct avans fata de FCM Bacau. In acel moment, focsanenii se aflau la egalitate, 0 - 0, la Brasov, iar bacauanii erau condusi cu 1 - 0 pe teren propriu de Sportul. O greseala colectiva a defensivei focsanene a adus mingea la Coman, care a marcat din sase metri, in poarta goala. Coman este "nasul" echipei focsanene, acesta inscriind aproape de fiecare data cind a jucat contra

Focsaniului. Ultima isprava se petrecuse in urma cu trei ani, cind FC Ghimbav a batut la Focsani, pe Unirea, iar Coman a marcat de doua ori. Golul marcat de brasoveni a fost doar prima lovitura primita de CSM Focsani. In minutul 93 al meciului de la Bacau, gazdele au egalat dupa o lovitura de la 11 metri. Cum FC Cimpina a invins cu 2 - 0 pe FC Botosani, intr-o partida in care oaspetii au jucat apatic, lupta pentru evitarea retrogradarii se va rezuma la o lupta in doi, intre CSM Focsani si FCM Bacau. Pina la meciul direct din ultima etapa, Focsaniul va juca acasa cu Dunarea Giurgiu si Progresul, iar in deplasare cu Inter Gaz si FC Sacele. Bacau joaca acasa cu Chiajna si Otopeni, iar in deplasare la Dinamo 2 si Dunarea Galati.

Inceput prost, ratare cu poarta goala

Partida de la Brasov nu a inceput deloc bine pentru focsaneni. Cu Liviu Dumitriu nesigur pe partea dreapta, fotbalistii focsaneni au rezistat cu greu asediului de inceput al gazdelor. In minutul 15, Roman a scapat singur cu Petre, dar a tras peste poarta, iar trei minute mai tirziu Popa a tras de la 16 metri putin peste. Petre a salvat in minutul 23 sutul din sase metri a lui Roman, iar lovitura de cap a lui Catana a lovit bara, in minutul 24. Trecerea lui Dumitriu in linia de mijloc a fost de bun augur, juniorul focsanean jucind bine in linia mediana. Bettiche a ratat ocazia meciului in minutul 30. Talonat indeaproape de un fundas brasovean, Kamel l-a driblat pe Danalache si putin dezechilibrat de Vagner a trimis in bara. Dumitriu putea deschide scorul inainte de pauza, dar sutul sau a trecut putin peste poarta. Portarul Petre avea sa fie eroul reprizei secunde cind a scos capul lui Coman (min 66), dupa o faza la care toata lumea vazuse gol. Riscu a marcat in minutul 69, dar arbitrul Istvan Kovacs a dictat fault la portar. Balaur putea inscrie cu un sfert de ora de final, dar sutul sau a trecut paralel cu linia portii. In final, Mihali a preferat sa conserve rezultatul, a schimbat ambele virfuri, iar Coman a marcat dupa neatentia colectiva a defensivei focsanene. Dupa fluierul final, fotbalistii CSM-ului s-au prabusit pe gazon. Oricum, evitarea retrogradarii ramine la indemina echipei. Programul ultimelor cinci etape ne este net favorabil fata de cel al celor de la FCM Bacau. (Dan CHIRIAC)

CASETA

Forex - CSM Focsani 1 - 0

Stadion: Forex. Spectatori: 500

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei), Adrian Ghinguleac (Bucuresti), Mihai Artene (Vaslui).

A marcat: Coman 90.

Cartonase galbene: Cristea 8, Coman 74, Burlacu 80, Seran 86, Vagner 90, respectiv Isac 55, Balaur 63.

Forex: Danalache / Apostol, Catana (77 Burlacu), Vagner, Seran - Beza, Forika, Cristea, Roman - Negut (58 Coman), Popa (83 Mihaila).

Antrenor: Alexandru Pelici

CSM Focsani: Petre - Dumitriu (60 Balaur), Toader, Feraru, Craciun, Isac - Bucataru, Dantes, Rosu - Riscu (70 Ramon Parra), Bettiche (87 Sararu)

7. Forex 29 13 5 11 32-21 44p (-1)

8. FC Botosani 29 11 8 10 30-33 41p (-4)

9. Delta Tulcea 29 12 4 13 34-36 40p (-2)

10. Sportul 29 9 10 10 34-36 40p (-2)

11. D.Giurgiu 29 10 9 11 29-36 39p (-6)

12. Progresul 29 10 7 11 31-31 36p* (-8)

13. FC Cimpina 29 9 6 14 26-42 33p (-12)

14. FCM Bacau 29 6 13 10 26-31 31p (-14)

15. CSM Focsani 29 7 9 13 34-43 30p (-12)

16. Intergaz 29 6 7 16 36-45 25p (-20)

17. Dunarea 29 5 4 19 21-61 22p (-20)

18. FC Sacele 29 1 11 16 11-47 14p (-31)

CASETA:

Miercuri, 7 mai, de la orele 18.00, este programata o etapa intermediara, a 30-a a sezonului. CSM Focsani va juca pe teren propriu, cu Dunarea Giurgiu. Celelalte meciuri ale etapei vor fi:

u Delta Tulcea - Forex Brasov, Concordia Chiajna - Inter Gaz, CS Otopeni - FC Sacele, Dunarea Galati - Progresul Bucuresti, FC Brasov - FC Botosani, Petrolul Ploiesti - FC Cimpina, Sportul Studentesc - Prefab Modelu, Dinamo II Bucuresti - FC Bacau.