Rezultat normal dupa aspectul jocului

1 oct 2007 580 vizualizări
CSM Focsani - CS Otopeni 2 - 2 ( 0 - 1), intr-o partida din cadrul etapei a VII-a a Ligii a II-a u focsanenii s-au lovit de o replica buna din partea ilfovenilor

CSM Focsani nu a reusit sa obtina nici simbata primul succes in acest campionat, dar ceea ce ramine in urma acestui meci este un nou punct in clasament. Alta ar fi fost situatia daca CSM-ul nu ar fi pierdut in minutul 90 partidele cu Prefab Modelu si Sportul Studentesc si acum am fi avut mai multe puncte in clasament. Desi e doar un punct obtinut acasa, nu se stie niciodata cit de important poate fi chiar si acesta, obtinut in fata unei echipe care incearca de ani buni sa promoveze in prima liga. Partida de simbata a inceput, ca aproape toate din acest campionat, cu un gol al adversarilor in primele minute. O nesincronizare a aparatorilor centrali si o gafa imensa a lui Ivanciu l-a lasat pe Kalle cu poarta goala in fata. Si meciul a inceput iar de la 0 -1. Focsanenii au reusit insa, in continuare, o prima repriza foarte buna, in care au egalat prin Pavel si au fost la un pas sa preia conducerea dupa ce Riscu a scapat singur cu Bobariu. Jucatorul a tras pe linga portar, tot stadionul sarbatorea golul, dar mingea s-a incapatinat sa loveasca bara. Debutul reprizei secunde a adus doua faze controversate. Mai intii, Craciun a centrat in careu iar Ardeleanu a jucat mingea cu mina. Lovitura de la 11 metri a fost parerea majoritatii celor care au vazut faza, dar Stanisteanu a lasat jocul sa continue. Aici trebuie insa remarcat ca fata de celelalte partide la inceputul campionatului, cind arbitrajele au fost de "cascadorii risului", de data aceasta buzoianul s-a achitat de sarcini si a condus bine intilnirea de simbata. Si Otopeniul a reclamat o faza, in minutul 57, cind Ardeleanu a marcat dupa o lovitura libera de la 20 de metri. Asistentul a vazut ofsaid, iar jocul a continuat de la 1 - 1. Nu pentru multa vreme, pentru ca acelasi Kalle s-a jucat cu patru fundasi focsaneni si a marcat fara probleme. Forcingul de final al focsanenilor a dat rezultate dupa ce Bettiche a marcat cu capul, cu opt minute inainte de final. Finalul incins a adus si eliminarile lui Pavel si Ardelanu. Repriza a doua a partidei a fost urmarita si de finantatorul vasluian Adrian Porumboiu. Acesta, in drum spre Bucuresti, unde echipa sa a pierdut partida cu Steaua (0-1), s-a oprit la Focsani pentru a-i vedea la lucru pe fotbalistii vasluieni imprumutati la CSM Focsani. (Dan CHIRIAC)

Au marcat: Pavel 29, Bettiche 82 - Kalle 8, 64

Catonase galbene: Bucataru 38, Pavel 71 si 90^1 respectiv Margarit 41, Dumitrescu 54, Ardeleanu 80 si 90^2

Cartonase rosii: Pavel 90^1 respectiv Ardeleanu 90^2

Arbitrii: Victor Stanisteanu (Buzau), Fodor Joszef (Sf. Gheorghe), Vasile Popescu (Buzau).

Observator: Ilie Stelian (Bucuresti)

CSM Focsani: 1. Ivanciu - 22. Ciuteanu (6 V. Craciun - min 46),

4. Dogaru, 5. Toader, 2. Ionescu - 10. Bucataru, 8. Pavel, 19. Dantes (Sararu - min 68), 20. Curteanu - 11. Balaur, 9. Riscu (14 Bettiche - min 63).

Antrenor: Ionel Augustin

CS Otopeni: 1. Bobariu - 27. Ciortea, 2. Ardeleanu 24. Dumitrescu (7. Cl. Batrinu - min 60), 26. Margarit - 11 Manea, 23 S. Pana, 21 szekely (14 Dicu - min 72) - 20 Corocveanu, 9 Kalle

Antrenor: Liviu Ciubotariu.

Filmul meciului:

Min 8: KALLE a profitat de o greseala a apararii focsanene si de iesirea gresita a lui Ivanciu si a marcat in poarta goala: 0 - 1;

Min 29: Ciuteanu a pasat si PAVEL a marcat cu un sut deviat de la marginea careului 1 - 1;

Min 37: Riscu a scapat singur cu Bobariu, a tras pe linga acesta, mingea a lovit bara, iar un fundas advers a respins din fata lui Riscu care se pregatea sa reia in poarta goala;

Min 51: Craciun a centrat, iar Ardeleanu a jucat mingea cu mina, Stanisteanu a lasat jocul sa continue;

Min 53: Szekely l-a lobat pe Ivanciu, care a scos in corner;

Min 57: Manea a tras de la 20 de metri, din lovitura libera, Ivanciu a respins in fata, iar Ardeleanu a inscris din ofsaid;

Min 64: KALLE s-a jucat cu defensiva focsaneana si l-a invins pe Ivanciu 1 - 2;

Min 81: Curteanu a executat o lovitura libera, iar BETTICHE a marcat cu capul: 2 - 2.