Educație

Elevii merituosi au fost premiati cu bani de Zilele Focsaniului

Gabriela Draghici
9 iul 2011 1064 vizualizări
Primarul Decebal Bacinshi a premiat ieri sportivii si olimpicii judetului u tot la Teatrul Municipal, opt licee s-au intrecut in concursul Focsani -Orasul Unirii , Liceul de Arta fiind declarat invingator

Elevii olimpici si sportivii vrinceni de performanta au fost in centrul atentiei ieri, in cea de-a treia zi a Zilelor Municipiului Focsani. Pe scena Teatrului Municipal "Mr. Gh. Pastia", primarul Decebal Bacinshi le-a oferit fiecaruia o diploma de merit, alaturi de un tichet cu care isi vor ridica premiul in bani de la casieria Primariei. "Ma bucur ca de Zilele Municipiului, Consiliul Local a alocat o suma de bani pentru elevii si sportivii din municipiu, care au obtinut rezultate bune in concursurile nationale, olimpiade si intreceri sportive. Sumele nu sint mari, dar cel putin simbolic, este un dar din partea noastra pentru munca si activitatea voastra desfasurata pe parcursul unui an de zile. Vacanta placuta!", le-a urat primarul elevilor prezenti in sala. Aproximativ 38 de sportivi de performanta au urcat pe scena sa dea mina cu primarul si sa-si ridice premiul. Cea mai mare suma au primit-o premiantii de la Campionatele Europene si Mondiale la sport, la arte martiale si handbal, 400 de lei, respectiv 350 de lei. Premiantilor la Campionatele nationale la sport le-au revenit fiecaruia 300, 250, 200, 150, respectiv 100 de lei. Si cei 165 de olimpici judeteni si nationali au fost recompesanti tot cu diplome si premii in bani. Tot ieri, la Teatru s-a desfasurat si concursul intre licee "Focsani-Orasul Unirii". Opt licee au dat curs invitatiei, mai multe ca in anii trecuti, si mai bine de doua ore s-au luat la intrecere in notiuni despre istoria orasului si personalitatile marcante ale Focsaniului. Primul loc a fost adjudecat de Liceul de Arta "Gh. Tattarascu", urmat indeaproape de Colegiul National "Unirea", pe locul II. Locul III le-a revenit elevilor de la Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau". Colegiile "Ion Mincu", Auto "Traian Vuia", Economic "Mihail Kogalniceanu" si "Valeriu D. Cotea" au luat fiecare mentiune. Fiecare participant a primit drept recompensa lucrarea profesorului Cezar Cherciu, "Focsaniul in date si marturii (sec. XVI-1950)". "Jurizarea a fost extrem de grea pentru ca elevii care au dat curs invitatiei noastre s-au pregatit foarte bine. Vreau sa va multumesc pentru ca dovediti interes pentru istoria orasului nostru si pentru viitorul orasului nostru. Pastrati filmuletele pe care ni le-ati prezentat astazi aici, dar faceti citeva modificari la anul, cind pozele cu Piata Unirii or sa devina istorie", le-a spus viceprimarul Bogdan Matisan liceenilor. (Gabriela DRAGHICI)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 1

Adaugă comentariu
, acum 737479 zile, 15 ore, 48 minute, 45 secunde
In conditiile in care catastrofa de la bac e pusa (si) pe seama profesorilor, nu vi se pare ciudat ca la premierea olimpicilor nu s-a spus nimic despre acestia??Sau rezultatele veneau oricum?? citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.