Internațional

Mult ghinion şi un singur punct după trei etape pentru FC Panciu

13 sep 2015 765 vizualizări
FC Panciu - CSM Olimpia Rm. Sărat 1-2 (1-1), în etapa a treia a ligii a treia u păncenii au ratat o nouă lovitură de pedeapsă, după cea de la Roman

Mult ghinion pentru FC Panciu în primele trei etape ale ligii a treia. Pentru a doua etapă la rând, vrâncenii au ratat o lovitură de la 11 metri şi astfel ocazia de a acumula mai multe puncte în clasament. Deşi au avut ocazia să obţină cele trei puncte în partida cu CSM Rm. Sărat, vrâncenii nu au obţinut niciunul. Buzoienii au deschis scorul prin Nicola, în minutul 2. Acesta a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga de poarta lui Ionuţ Irimia. Replica gazdelor a venit imediat. În minutul 8, Negoescu a executat perfect o lovitură liberă de la 30 de metri şi a adus egalarea. În minutul 20, Pasăre a pătruns în suprafaţa de pedeapsă şi a fost faultat. Covaci a luat mingea pentru a executa, dar nu a fost lăsat, în condiţiile în care ratase etapa trecută la Roman. Parlac a executat lovitura de pedeapsă, dar portarul advers a respins. A fost probabil momentul pshihologic al meciului. Păncenii au acuzat şocul ratării loviturii de pedeapsă, astfel că până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil. O altă fază controversată s-a petrecut în minutul 53. Covaci a marcat din interiorul careului, dar asistentul a indicat ofsaid, invocând că atacantul gazdelor avea corpul în faţa fundaşilor adverşi. Şi cum ocaziile se răzbună, oaspeţii au marcat golul victoriei, în minutul 70. Roman a prins un şut de senzaţie de la 30 de metri, iar portarul Irimia nu a putut face nimic. Încercările gazdelor de a reveni au fost sortite eşecului. Oaspeţii s-au bucurat la final pentru cele trei puncte, dar au recunoscut cu fair-play că au avut mult noroc în partida de la Panciu. Cele două formaţii au promovat în acest sezon în liga a treia, după ce au susţinut barajele de promovare. Buzoienii au şase puncte după primele trei etape, în timp ce păncenii au acumulat un singur punct. Vrâncenii au două deplasări dificile la Rădăuţi şi Zagon. FC Panciu a jucat cu: Irimia (Crăciun) - Ciornei, Beşa, Parlac, Manea (Lupu) - Lăbunţ, Voinea (V. Ion), Negoescu, Duca - Covaci (Menghia), Pasăre. Antrenori sunt Dănuţ Bolocan şi Paul Cioran. (Dan CHIRIAC)