LPS a pierdut ambele meciuri la Bucureşti

29 sep 2014 481 vizualizări
Dinamo Bucureşti - LPS Focşani 3-1 (1-0) şi Dinamo Bucureşti - LPS Focşani 2-1 (2-0) Echipele de juniori de la LPS Focşani au pierdut ambele partide desfăşurate duminică în cadrul campionatelor de juniori republicani

La juniori A, Dinamo s-a impus cu 3-1. La pauză, Dinamo avea doar un gol avans înscris din singura situaţie favorabilă. În repriza a doua, bucureştenii au marcat pentru 2-0 într-o fază susceptibilă de fault la portar şi au făcut 3-1 în prelungirile meciului atunci când oaspeţii, forţand egalarea, şi-au lăsat spatele descoperit şi au fost sancţionaţi cu gol. Între timp, Georgian Dima redusese din handicap şi dusese scorul la 2-1 prin golul reuşit direct din lovitură liberă. Formaţia LPS Focşani: Ichim – Ivanciu, Blănaru, Dima, George Duca – Constantin, Pascu – Grigorică, Lăbunţ, Văcianu – Kumova. Juniorii B ai Liceului cu Program Sportiv Focşani au făcut un joc bun, consistent şi curajos în faţa uneia dintre forţele fotbalului românesc de la această categorie de vârstă. Elevii profesorului Alin Samoilă au primit gol relativ repede, până la pauză scorul a ajuns 2-0, dar bucureştenii au avut emoţii în câteva rânduri când acţiunile oaspeţilor ar fi putut duce la înscrierea a, cel puţin, un gol. În partea a doua a meciului, ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat: focşănenii au redus din handicap prin Palade. Formaţia LPS Focşani: Glavana – Dediu, Popa, Doagă, Carabă – Marin, Duca, Salaoru – Ursu, Florea, Zaharia. A mai jucat Palade. În etapa viitoare, sâmbătă 4 octombrie, LPS Focşani va întâlni pe Milcovul, Gloria Buzău. (Dan CHIRIAC)