Premii acordate în cadrul Concursului Naţional de Meşteşuguri Tradiţionale „Pavel Terţiu”
Consiliul Judeţean Vrancea, prin Centrul Cultural Vrancea, a organizat, sâmbătă, 17 decembrie 2022, ora 10.30, a XVI-a ediţie a Concursului Naţional de Meşteşuguri Tradiţionale Pavel Terţiu.
Concursul a fost adresat elevilor şcolilor populare de artă din ţară și promovează meșteșugurile tradiționale, pentru diferite secțiuni de obiecte.
Componenţa juriului a fost alcătuită din:
- Preşedinte al juriului – prof. univ. dr. etnolog Doina Ișfănoni – istoric și teoretician de artă, membru al Consiliului Național pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial;
- Membru – Adina Ciubotariu – cercetător științific principal gradul I, ‘’Institutul de Filologie A. Philippide’’, Academia Română, Filiala Iași;
- Membru – Cătălina Gabriela Cora – referent, Centrul Cultural Vrancea.
Premii acordate:
1. Secţiunea Măşti populare:
- Premiul I - Clasa măști populare Nereju, îndrumată de meșterul popular Șerban Terțiu, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea- Nu s-a acordat;
- Premiul al III-lea- Nu s-a acordat.
2. Secţiunea Icoane tradiţionale:
- Premiul I- Butnărașu Mara Ioana, din cadrul Școlii Populare de Artă “Titel Popovici” Iași;
- Premiul al II-lea- David Viorica, din cadrul Școlii Populare de Artă “Titel Popovici” Iași;
- Premiul al III-lea- Păun Mihaela Doina, din cadrul Centrului de Cultură ’’ Augustin Bena’’ Alba;
3. Secţiunea Crestături populare:
- Premiul I - Clasa sculptură populară, Nereju, îndrumată de meșterul popular Tudorița Lupașc, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea- Dîngeanu Iulia Ramona, din cadrul Școlii Populare de Artă “George Enescu” Botoșani;
- Premiul al II-lea- Baitanciuc Maria Denisa, din cadrul Școlii Populare de Artă “George Enescu” Botoșani;
- Premiul al III-lea- Nu s-a acordat;
4. Secţiunea Dogărie mică:
- Premiul I - Clasa Dogărie mică, Nereju, îndrumată de meșterul popular Tudorița Lupașc, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea- Netotea Nicolas Daniel, din cadrul Centrului de Cultură “Augustin Bena” Alba ;
- Premiul al III-lea- Haneș Daniel Nicolae, din cadrul Centrului de Cultură “Augustin Bena” Alba ;
5. Secţiunea Instrumente populare:
- Premiul I - Clasa instrumente populare (caval), Nereju, îndrumată de meșterul popular Pavel Lupașc, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea - Clasa instrumente populare (bucium), Spulber, îndrumată de meșterul popular Manole Enache, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al III-lea- Mocan Aurel, din cadrul Centrului de Cultură “Augustin Bena” Alba;
6. Secţiunea Impletituri nuiele:
- Premiul I - Clasa Împletituri populare, Vadu-Roșca, îndrumată de meșterul popular Maricel Arcan din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea- Nu s-a acordat;
7. Secţiunea Ţesături populare ( scoarţe):
- Premiul I - Clasa țesături populare, Câmpuri, îndrumată de meșterul popular Maricica Mărășteanu, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea - Clasa țesături populare, Jitia, îndrumată de meșterul popular Floarea Țăpor, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al III-lea - Clasa țesături populare, Soveja, îndrumată de meșterul popular Țica Geană, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
8. Secţiunea Ţesături populare (ştergare):
- Premiul I - Clasa țesături populare, Nereju , îndrumată de meșterul popular Lenuța Terțiu, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea - Clasa țesături populare, Câmpuri, îndrumată de meșterul popular Maricica Mărășteanu, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al II-lea - Clasa țesături populare, Negrilești, îndrumată de meșterul popular Stratona Roman, din cadrul Centrului Cultural Vrancea;
- Premiul al III-lea - Nu s-a acordat;
9. Secţiunea Ouă încondeiate:
- Premiul I - Ursulean Sânziana Elena, din cadrul Școlii Populare de Arte “George Enescu” Botoșani;
- Premiul al II-lea - Huțu Elena, din cadrul Școlii Populare de Arte “George Enescu” Botoșani;
Menţionăm că juriul a respectat regulamentul concursului, apreciind autenticitatea, frumuseţea și valoarea obiectelor propuse pentru concurs.
Mulțumim juriului, elevilor, cadrelor didactice și școlilor populare de artă participante la concurs!
Felicitări câștigătorilor!
Comunicat,
Centrul Cultural Vrancea