Zi rea pentru românce

29 oct 2019 1022 vizualizări

La Turneul Campioanelor de la Shenzen, Simona Halep a pierdut în dou seturi în fa]a Elinei Svitolina, iar Bianca Andreescu (Canada) a abandonat partida cu Pliskova * Simona [i juctoarea din Cehia se vor lupta vineri pentru un loc în semifinale, iar Bianca nu [tie dac va mai continua

Simona Halep a fost învins ieri, scor 5-7, 3-6 de ctre ucraineanca Elina Svitolina, de]intoarea trofeului, în etapa a II-a a Grupei Violet a Turneului Campioanelor. Învingtoarele din prima etap a grupei au oferit un meci agreabil, cu mult risip de energie [i cu lovituri spectaculoase. În cele din urm Simona a pierdut, dar nu a jucat ru, a fost mult timp juctoarea care a atacat [i a dominat punctele, plimbându-[i adversara pe tot terenul. Dar ucrainenaca este din categoria zidurilor mobile impenetrabile [i a rezistat extraordinar asaltului, iar jocul ei cu numr limitat de erori a fcut diferen]a. Ucraineanca a fost mai agresiv la început, a servit impecabil [i a accelerat loviturile pe finalul punctelor, punând presiune pe Simona Halep. În acela[i timp, românca a gre[it mult, a încercat s rupâ ritmul cu câteva „scurte”, nereu[ite îns. Halep a intrat greu în meci [i pentru c serviciul ei a fost din nou oscilant. Primele [ase puncte ale confruntrii i-au apar]inut de]intoarei trofeului. Fostul lider WTA a punctat pu]in [i s-a vzut condus cu 3-0 dup vreo zece minute de joc [i dup dou game-uri luate la zero cu serviciul de ctre Svitolina. Abia în jcul al patrulea, juctoarea român a modificat tabela, iar erorile s-au mutat [i pe partea cealalt a terenului. Simona a ridicat imediat nivelul agresivit]i [i a luat break-ul la zero, apoi a egalat la trei.Halep a avut-o în mân pe Svitolina în game-ul al [aptelea. Ofensiv, generoas în mi[care, românca [i-a dominat adversara, dar a gre[it de multe ori lovitura decisiv. Astfel, ea a ratat o minge de break [i Svitolina a luat din nou conducerea, 4-3, fcând necesar interven]ia lui Darren Cahill. În jocul urmtor, a fost rândul Simonei Halep s salveze o minge de break, înainte de a egala.Început cu puncte scurte, meciul a devenit unul cu schimburi mai lungi, în care ambele juctoare [i-au artat mobilitatea ridicat. Halep a continuat s construiasc frumos jocul, s o plimbe pe rival, îns, din pcate, problema la ultima lovitur s-a pstrat. Echilibrul s-a men]inut pân la 6-5, pentru Svitolina, moment în care Halep a fcut un ghem dezastruos pe propriul serviciu, pierdut la zero, [i juctoarea ucrainean a închis setul cu 7-5, dup 54 de minute de joc. În setul al doilea, Simona Halep a reu[it break-ul la 1-1, îns nu l-a consolidat cu serviciul, de[i a avut câteva ocazii de a ridica scorul la 3-1. Elina Svitolina a reu[it rebreak-ul [i a egalat la doi. Juctoarea român [i-a pierdut din nou serviciul, la 0, la 3-4, apoi a avut 40-15, când a servit rivala pentru meci. Mai lucid [i mai proaspt fizic, ucraineanca a anulat avantajul adversarei [i a închis partidei, cu 6-3, dup o or [i 39 minute. Elina Svitolina se calific dup acest meci în semifinale. „A fost un meci greu fizic, ambele am urmrit multe mingi, au fost puncte foarte lungi. M a[teptam la un meci greu, dar am rmas foarte concentrat de la început”, a declarat Svitolina pe teren. La conferin]a de pres, Simona a spus: „Nu ne-am întâlnit niciodat pe acest tip de suprafa], a[a c nu [tiu la ce s m a[tept. Meciul urmtor este diferit de cel de astzi. Puterea ei de a lovi mingea este foarte mare [i are alt stil. M voi concentra pe jocul meu [i pe tactica mea. Vreau s câ[tig acest meci pentru c vreau s m calific din grup, acest este obiectivul meu. Sper s m recuperez cât mai repede, pentru c sunt un pic obosit [i trebuie s joc mai bine ca azi”.

În cellalt meci al grupei, Bianca Andreescu a abandonat meciul cu Karolina Pliskova (4 WTA), la scorul de 6-3 pentru adversar. Bianca s-a accidentat la genunchiul stâng în ghemul al treilea, când conducea cu 2-0, [i, dup ce a cerut un time-out medical în care a primit un bandaj enorm la picior, s-a retas în urma unui set care a durat 50 de minute de joc. Retragerea juctoarei canadiene din turneu nu este înc cert. Bianca va efectua un control medical, înainte de a decide dac va mai juca la Turneul Campioanelor. În cazul în care va abandona, ea va fi înlocuit cu rezerva Sofia Kenin din SUA. În orice situa]ie, meciul de vineri dintre Simona Halep [i Karolina Pliskova va decide una dintre semifinaliste. (News.ro)

S-a rupt seria lui Medvedev

Perechea Horia Tecu/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) a fost eliminat, miercuri, în primul tur al probei de dublu din cadru turneului de la Paris din seria Masters. Tecu [i Rojer au fost învin[i de cuplul Marcel Granollers/Horacio Zeballos (Spania/Argentina), cap de serie numrul 2, scor 6-3, 3-6, 4-10. Meciul a durat o or [i 10 minute

În turneul de simplu, rusul Daniil Medvedev (23 ani), numrul 4 mondial, care venea dup [ase finale consecutive în circuitul profesionist, a fost învins în meciul de debut, înclinându-se, scor, 6-4, 2-6, 4-6, în fa]a francezului Jérémy Chardy, venit din calificri. Medvedev a disputat în acest sezon 77 de meciuri, mai multe decât oricare alt juctor din Top 100 ATP. El se poate luda cu un bilan] de 59 de victorii [i 18 înfrângeri. În schimb, germanul de origine rus Alexander Zverev, favoritul numrul 6, a ajuns în optimile de final, dup ce l-a expediat rapid în dou seturi, 6-1, 6-3, pe spaniolul Fernando Verdasco.O calificare în final la Paris îi va asigura lui Zverev prezen]a la Turneul Campionilor de la Londra (10-17 noiembrie), unde î[i va putea apra titlul cucerit anul trecut.

Rezultate înregistrate ieri, în turul II: Dominic Thiem (Austria) – Milos Raonic (Canada) 7-6, 5-7, 6-4; Denis Shapovalov (Canada) – Fabio Fognini (Italia) 3-6, 6-3, 6-3; Christian Garin (Chile) – John Isner (SUA) 7-6, 7-6: Stefanos Tsitsipas (Grecia) -Taylor Fritz (SUA) 7-6, 6-3; Grigor Dimitrov (Bulgaria) -David Goffin (Belgia) 7-5, 6-3; Alex de Minaur (Australia) – Roberto Bautista (Spania) 7-6, 7-6; Gaël Monfils (Fran]a) – Benoît Paire (Fran]a) 6-4, 7-6; Stanislas Wawrinka (Elve]ia) -Marin Cilic (Croa]ia) 7-6, 7-6; Novak Djokovic (Serbia) – Corentin Moutet (Fran]a) 7-6, 6-4,