Vise de mărire la Botoșani

26 nov 2017 591 vizualizări

Elevii lui Costel Enache au învins Craiova și își depun serios candidatura la play-off

Juventus București - Concordia Chiajna 0-5 (0-2). Cristescu (‘3, ‘90^2), Deaconu (’38), Bumba (’86), Bud (‘90^1). Chiar dacă trei dintre cele cinci goluri ale meciului au fost înscrise în ultimele minute, victoria Chiajnei este incontestabilă, dacă ne gândim că oaspeții au ratat și un penalty. Drăghia a respins șutul trimis de Bud de la punctul de var, însă tot el a reluat în plasă. Golul serii și, poate, al etapei a fost marcat de Ronaldo Deaconu, printr-un șut executat cu efect de la peste 20 de metri.

* FC Botoșani – CSU Craiova 1-0 (1-0). Miron (‘45^1). O repriză dominată de gazde încheiată cu un gol frumos înscris de Miron la o fază fixă , la care oltenii au reclamat ofsaid. În partea a doua, craiovenii au dominat copios, dar Mitriță, Băluță &Co n-au mai repetat evoluțiile din etapa precedentă. Ce-i drept, nici Botoșani nu-i Juventus Colentina.

* FC Viitorul – ACS Poli Timișoara 1-1 (1-0). Ganea (’25) / Ciucur (’67). Un șut pe poartă, trimis de Alex Ciucur și în rest apărare stil autobază a realizat echipa lui Ionuț Popa la Ovidiu. E adevărat, bănățenii au profitat din plin de ziua mai slabă în atac a gazdelor, cu un Eric dezamăgitor, dar au rămas cu superbul gol marcat de Cristi Ganea.  Și, totuși, timișorenii se lăudau că vizează play-off-ul. Așa se adună punctele, cu țârâita?

* Dinamo – CSM Poli Iași 2-1 (1-1). Filip (‘8), Anton (’52 – penalty) / Platini (’41). Un meci fără nerv, cu un gol realizat de controversatul Steliano Filip la o gafă copilărească a lui Tiago, și o egalare la singurul șut pe poartă al oaspeților, a fost aprins de arbitrul Sebastian Colțescu. Fluierașul oltean a acordat ușor penalty pentru Dinamo, fază la care ieșenii și-au pierdut cumpătul. Cioinac a protestat vehement și a primit două cartonașe galbene în câteva secunde. După gol, dinamoviștii au redus motoarele iar Frăsinescu a văzut și el cartonașul roșu în prelungiri, fază la care antrenorul secund ieșean Eugen Trică a părăsit arena traversând terenul.

* Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 1-1 (0-0). Golubovic (’73) / Bălan (’76). Un meci de povestit copiilor... ca să adoarmă mai repede. Cele trei minute între care s-au marcat golurile au fost evenimentele notabile ale unui joc, care mai pune o lopată de criblură peste drumul medieșenilor spre liga secundă.

Aseară, s-a mai jucat partida Astra Giurgiu – FCSB. Etapa se încheie astăzi, la ora 20:45, cu meciul CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe.

Etapa viitoare (1-4 decembrie): FC Voluntari – CFR Cluj (vineri), Concordia Chiajna – FC Botoșani, CSU Craiova – FC Viitorul (sâmbătă), CSM Poli Iași – Astra Giurgiu, FCSB – Juventus (duminică), ACS Poli Timișoara – Gaz Metan Mediaș, Sepsi Sfântu Gheorghe – Dinamo (luni).