VIDEO | Rezultatele din campionatul județean de fotbal

2 mar 2020 1708 vizualizări

A început în acest weekend campionatul județean de fotbal, Superliga Altdorf Tehnik.Iată rezutatele înregistrate în etapa I-a

Duminică, 1 martie 2020

Victoria Gugești - Național 2012 Golești 4 - 1

Vizionați înregistrarea meciului Victoria Gugești - Național 2012 Golești 4 - 1, în VIDEO de mai jos

Sâmbătă, 29 februarie 2020

FC Panciu - ACS Homocea 1 - 1

Voința Sl. Ciorăști - Unirea Țifești 2 - 2

Sportul Ciorăști - CSC Dumbrăveni 4 - 2

Citiți și: Cronica meciului Sportul Ciorăști - CSC Dumbrăveni: 4-2 (3-2)

Meciul de fotbal dintre echipele Sportul Ciorasti si CSC Dumbraveni, disputat sambata 29 februarie 2020, incepand cu orele 15.00, pe Stadionul comunal din localitatea Salcia Veche, din Etapa 1, Play-off, Superliga Altdorf Tehnik, s-a incheiat cu scorul de 4-2 (3-2) pentru gazde. Cum era de asteptat, elevii antrenati de Romeo Dragan si Ionita George, s-au mobilizat exemplar pentru un start bun in cadrul acestei competitii judetene de fotbal chiar daca pe parcursul celor nouazeci de minute de joc au putut fi sesizate unele fisuri si nesincronizari in conlucrarea dintre compartimentele de joc. Oaspetii, care au intrat pe teren precum un boxer hotarat sa-si faca knock-out adversarul chiar din prima repriza, s-au napustit asupra gazdelor si rateaza inca din primul minut de joc. In minutul 22 efortul le este recompensat marcand , din lovitura de la colt, prin Bejan Ionut (10) si la 1-0 pentru oaspeti gazdele isi revin marcand doua minute mai tarziu prin jucatorul Tîrca Liviu (7). In minutul 24 , cand tabela de marcaj arata scorul de 1-1 pe trenul de joc lucrurile se complicau pentru ca oaspetii, incisivi si tot mai hotarati sa dea totul pe teren, pun de cateva ori in dificultate buturile portii aparate de catre portarul Ion Florin (1). In minutul 28 oaspetii preiau din nou conducerea pe tabele de marcaj, in urma unei lovituri libere finalizata de catre jucatorul Draghia Danut (15) si la scorul de 2-1 pentru oaspeti tribuna amuteste. Se joaca taios, se joaca pe contre, se mai comit si o serie de faulturi de joc pe care centralul Ionut Aldea le sanctioneaza promp si hotarat. In minutul 38 gazdele reusesc sa egaleze prin jucatorul Manaila Florentin (9) si atunci cand eram tot mai convinsi ca prima repriza urma sa se incheie cu scorul de 2-2 jucatorul Tîrca Liviu (7) este servit cu o minge , peste linia de aparare a oaspetilor, pe care o preia ca la carte si marcheza cu sange rece. 3-2 pentru gazde in minutul 45 si asa se incheie prima repriza de joc. In repriza secunda motoarele oaspetilor cedeaza iar gazdele, sub ascendenta scorului de la finele primei reprize si impulsionate de catre tribune, isi fac tot mai mult simtita prezenta in careul de saisprezece metri a oaspetilor ratand la mustata marirea scorului prin jucatorul Gheorghicianu Dorin (13) caruia, se vede treaba ca, numarul de pe tricou nu i-a fost cu noroc. In minutul 56, in urma unui fault in careul de saisprezece metri comis de catre oaspeti, gazdelor le este acordata lovitura de la 11 metri pe care jucatorul Craciun Razvan (10) o transforma impecabil stabilind scorul final al partidei: 4-2 (3-2) pentru Sportul Ciorasti in disputa cu ambitioasa echipa de fotbal CSC Dumbraveni care a lasat o buna impresie. Daca terenul greu, desfundat si necompactat nu le-a fost prieten fotbalistilor celor doua echipe, vremea frumoasa cu cele 10 grade cu plus le-a deschis apetitul si pofta de joc stapanita cu profesionalism de catre echipa de arbitri care l-a avut la centru pe Ionut Aldea iar la tusa, ca asistenti, pe Dumitru George si Tîrdea Traian. Observator, Florin Tudosă.

Text informații + foto:Pahon Stefan