Kylian, claponul galic

29 iun 2021 662 vizualizări

Franța și-a luat rămas de la Euro2020 fiind învinsă la București de Elveția la lovituri de departajare *Atacantul Kylian Mbappé, considerat un veritabil „killer” s-a întrecut în ratări și a irosit și penaltiul decisiv *

Ultimul meci programat pe Arena Națională din București, în cadrul Euro 2020 a constituit cea mai mare supriză, Franța a fost eliminată în optimile de finală de către Elveția, scor 3-3 după timpul regulamentar și prelungiri și apoi 4-5 la lovituri de departajare, primul verdict de acest gen din cadrul competiției continentale. Astfel, după eliminarea campioanei europene (Portugalia) și a vicecampioanei mondiale (Croația), a venit și rândul campioanei mondiale să părăsească turneul. Franța a pierdut un meci pe care l-a avut în mână și l-a scăpat în ultimele minute ale timpului regulamentar.

Ambele echipe și-au arătat intențiile ofensive încă din start, iar Varane, Mbappé și Embolo au creat pericol în primele minute, fără a avea, însă, ocazii clare.Elveția a deschis scorul în min. 15, prin Seferovic, care a reluat mingea lângă bară, cu capul de lângă Lenglet, la centrarea lui Zuber, printre „spectatorii” din careu prezenți fiind și ceilalți doi stoperi introduși neașteptat de Didier Deschamps, pe numele lor Varane și Kimbembe. Unul de la Real, unul de PSG, plus unul de la Barcelona, i-au permis lui Seferovic să finalizeze lejer. Vicecampioana europeană a avut o ocazie bună de egalare în min. 22, când Sommer i-a luat pur și simplu mingea de pe cap lui Benzema, la centrarea lui Rabiot. Francezii au deținut posesia, însă au fost lipsiți de inspirație, lenți, previzibili, fiind anihilați rapid de apărarea compactă a echipei antrenate de Vladimir Petkovic. Repriza a doua a fost, practic, un alt meci, cu multe faze spectaculoase, cu goluri și cu două echipe care au alternat perioadele bune.Un moment important a fost în min. 55. În urma consultării VAR, Franța a fost sancționată cu penalty la un fault comis de Pavard asupra lui Zuber, însă Ricardo Rodriguez a tras slab și experimentatul Lloris a apărat A fost primul penalty apărat de Lloris la naționala Franței din 2012. Elvețienii au căzut o vreme, acuzând șocul ratării, iar dacă starul Mbappé ratează în continuare, „bătrânul” Benzema a întors scorul în doar trei minute. Atacantul de la Real Madrid a egalat în min. 57, agățând ca mingea venită de la Mbappé și trimițând-o pe lângă portar. Imediat, Kariem Benzema a reluat în plasă de la colțul scurt, după o combinație de excepție reușită de Griezmann cu Mbappé, pentru ca în min. 68, Widmer să fie la un pas de autogol, la o ieșire hazardată a portarului Sommer. Soarta partidei părea tranșată după ce Pogba ('75) a marcat al treilea gol al vicecampioanei europene, cu un trasor în vinclu de la 23 de metri. Infatuații „cocoși”păreau că zburdă pe teren, neglijând faza defensivă. Dar „cantonarii” cu un selecționer naturalizat din Bosnia n-au renunțat nicio clipă. Același Seferovic s-a distrat cu parada vedetelor din careul francez și a trimis în plasă cu capul, de lângă Varane, la centrarea lui Mbabu, reducând din diferență. Noul intrat Gavranovic a avut un gol anulat pentru ofsaid, dar tot el a reușit golul egalării, trimițând meciul în prelungiri: Pogba a pierdut o minge la centrul terenului, Xhaka a reușit o lansare de excepție a lui Gavranovic, acesta l-a driblat pe Kimbembe și a șutat la colț de la 18 metri.N-ar fi fost surprinzător ca Franța să salveze meciul înainte de prelungiri, dar Coman a zguduit bara în minutul 4 adițional. În prelungiri, Pavard a avut golul în vârful bocancului, dar șutul său din 10 metri a fost respins în corner de Sommer ('95). La loviturile de departajare, Deschamps l-a apăsat pe Mbappé cu presiunea ultimului șut, dar starul parizian, copleșit de seria neagră de ratări din meci, a tras slab și Yann Sommer a respins. Au marcat până atunci, Gavranovic, Schär, Alkanji (doi fundași!), Vargas și Mehmedi, pentru Elveția, respectiv, Pogba, Giroud, M.Thuram și Kimbembe, De remarcat că la penultimul șut elvețian, tras de Vargas, portarul Lloris a ghicit intenția, a atins mingea, dar n-a putut să respingă șutul puternic. În sferturile de finală, Elveția va întâlni vineri seara, la Sankt Petersburg, echipa Spaniei.

England über alles

Departe de farmecul nebun al meciurile din ajuns, partida de pe „Wembley” dintre Anglia și Germania a fost mai puțin spectaculoasă, foarte tacticizată, la origine fiind și miza imensă care o copleșea. La bilanțul întâlnirilor directe, germanii erau net superiori, iar Gareth Southgate,selecționerul Angliei, nu putea uita lovitura de departajare ratată ca jucător în semifinala Euro 1996, care a trimis Mannschaft în finală. Într-adevăr, Germania a arătat mai insistentă, dar Anglia a fost răbdătoare și a plictisit mijlocul teuton cu presingul său. Southgate l-a fi înjurat în gând pe Harry Kane (golgeterul Cupei Mondiale Rusia 2018), la o ratare colosală exact în finalul primei reprize dar nu l-a scos. Apoi, tot Southgate și-a introdus favoritul, Jack Grealish de la Aston Villa și a fost inspirat. Grealish a colaborat cu Luke Shaw la golul marcat de Raheem Sterling ('75) și tot el l-a servit excelent pe Harry Kane ('86) pentru 2-0. Astfel, paradigma „Anglia 1-0, gol Sterling” a fost demolată