Imbatabili in prima repriza

Alex Smeu
7 sep 2006 728 vizualizări
CSM Focsani se poate lauda cu cea mai buna aparare in prima repriza, dupa cinci etape. Formatia noastra a reusit sa obtina 7 din cele 11 puncte in partea secunda a jocurilor

Dupa cinci etape trecute de la inceputul campionatului, Ziarul de Vrancea va prezinta o sinteza a jocurilor echipei-fanion. Lidera in clasament, formatia vrinceana se afla pe locul 3 in topul celui mai bun atac din serie, locurile 1 si 2 fiind ocupate de Willy Bacau, respectiv Laminorul Roman. Totusi, la capitolul aparare, echipa noastra are cea mai buna defensiva din seria I a Ligii a 3-a, alaturi de alte trei formatii CSM Rm. Sarat, CFR Pascani si Transkurier Sf. Gheorghe. De la inceputul campionatului echipa antrenata de Aurel Pastia si Marian Brutaru a primit doar patru cartonase galbene prin P. Ioan, S. Popa, M. Predoiu si M. Ungureanu si nici un cartonas rosu.

Poarta a fost ferecata in primul act

De remarcat faptul ca gruparea de pe Milcovul a avut in primele cinci etape o aparare mai solida in prima repriza decit in a 2-a. Cele trei goluri primite de CSM Focsani au venit in a 2-a parte a jocului (minutele 48, 50 si 83), doua dintre ele fiind primite pe teren propriu in victoria (scor 7 - 2) obtinuta in fata echipei care a incasat 19 goluri de la inceputul campionatului, Roseal Od. Secuiesc. Situatia golurilor inscrise este una echilibrata, patru goluri fiind marcate in prima repriza, iar sase in a 2-a parte, dintre

care trei goluri care au adus in tabara focsaneana 7 puncte (min. 76. Vali Toader a marcat in deplasarea de la Otelul II Galati, scor 0 - 1; min. 90 ^ 2. V. Craciun cu Ceahlaul II Piatra Neamt, scor 1 -

1; min. 77. M. Predoiu cu Willy Bacau pe teren propriu, scor 1 - 0).

Alecsandrescu, Popa si Sararu, cei mai buni pasatori

Cei trei jucatori au bifat cite o "dubla" in ceea ce priveste pasele decisive, fie pentru Predoiu sau pentru ceilalti jucatori care au reusit sa inscrie in aceste cinci jocuri, cu exceptia ultimei etape de la CFR Pascani, incheiata la egalitate 0 - 0. De asemenea si E. Burcacel, jucator folosit mai putin pe iarba, a contribuit decisiv la victoria echipei noastre in fata bacauanilor de la Willy, pasindu-i decisiv lui M. Predoiu care a marcat singurul gol al intilnirii. Si C. Riscu a pasat decisiv in partida cistigata cu scorul de 7 - 2 in compania nou promovatei Roseal Od. Secuiesc pe teren propriu, P. Ioan aflindu-se la finalizare.