Minunile magicianului Sabău

26 aug 2012 499 vizualizări
Condusă cu 0-2 la pauză de CFR Cluj pe teren propriu şi cu un om în minus, Rapid a întors rezultatul în 20 de minute datorită schimbărilor antrenorului * Dorinel Munteanu vrea să demisioneze de la Oţelul *set de tenis la meciul Astra - Concordia în etapa a VI-a a Ligii I

Gaz Metan Mediaş - CS Turnu Severin 2-0 (1-0). Avram ('17), Astafei ('90^1). Un joc echilibrat, dar cu două goluri frumoase marcate de medieşeni. De notat pătrunderea lui Răzvan Avram care a pornit din jumătatea proprie de teren, a driblat trei adversari şi a înscris imparabil de la 16 metri. În acest meci, în formaţia medieşeană a debutat exelent kosovarul Azdren Llulaku, care a avut trei face periculoase de gol, dintre care una la care merita un penalty.
* Astra Giurgiu - Concordia Chiajna 6-3 (5-1). Belica ('6 - autogol), Ivanovski ('8, '27, '70), Fatai ('19 -penalty, '38) / Ghionea ('14), Pană ('69), Lung ('80 - autogol). Elevii lui Gigi Mulţescu au avut o primă repriză excelentă, în care au înscris cinci goluri, majoritatea pe fondul gafelor de apărare ale oaspeţilor, capitol la care au "excelat" fundaşii Belica şi Maxim. După pauză, elevii lui Stan au ieşit la atac şi au reuşit şi ei să puncteze, aducand scorul la un nivel onorabil... la tenis.
* Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa 1-1 (0-1). Stromajer ('64) / Markisio ('29). Echipa ardeleană a obţinut o remiză neaşteptată la Galaţi, avand avantaj la pauză, în condiţiile în care fosta campioană a fost de nerecunoscut. Cu un minut înainte ca Markisio să deschidă scorul cu o execuţie de efect, dar şi norocoasă, Gloria a beneficiat şi de un penalty, pe care l-a ratat Predescu. Odată cu introducerea lui Stromajer şi Viglianti, jocul gălăţenilor s-a îmbunătăţit considerabil, Oţelul dominand cu autoritate ostilităţilor şi numai neşansa a făcut să nu se întoarcă scorul. Antrenorul Oţelului, Dorinel Munteanu, şi-a exprimat, după meci, dorinţa de a demisiona de la gruparea gălăţeană.
* Rapid - CFR Cluj 3-2 (0-2). Iljoski ('49), Grigore ('61 - penalty, '69) / Ronny ('14), Maftei ('19). La pauză, suporterii din Giuleşti cereau demisia antrenorului Ovidiu Sabău şi furia lor era îndreptăţită: Rapid era mare favorită, deoarece antrenorul Andone de la CFR a menajat mulţi titulari, în perspectiva meciului de miercuri cu FC Basel. Să fii condus la pauză cu 0-2 de echipa campioană şi în plus să ai şi un om în minus (Oros a fost eliminată în min. 29 pentru un fault stupid), era sinonim cu un meci pierdut. Însă "Moţul" şi-a arătat clasa de antrenor, reuşind cateva schimbări inspirate: Milisavljevic a speculat găurile de pe flancul drept al apărării clujene, Surdu a ştiut să obţină un penalty (care n-a fost deloc penalty!) şi a generat golul victoriei, prin şutul său respins aiurea de Felgueiras, iar Grigore a marcat de două ori. Iar suporterimea a fost redusă la tăcere, convinsă poate că "Demisia, demisia!" nu-i întotdeauna o soluţie, cum se crede prin tribunele noastre!
Aseară s-au mai disputat partidele CSMS Iaşi - Pandurii Targu Jiu şi Dinamo - Petrolul. Meciurile de astăzi: "U" Cluj - FC Braşov (19:00, DolceSport), Ceahlăul Piatra Neamţ - Viitorul Constanţa (19:00, DigiSport), FC  Vaslui - Steaua (21:30, Digi Sport).
Etapa viitoare (31 august - 3 septembrie): Gloria Bistriţa - CSMS Iaşi (vineri), Concordia Chiajna - "U" Cluj, Pandurii Targu Jiu - Rapid, CFR Cluj - Petrolul (sămbătă), Astra - Dinamo, Steaua - Oţelul (duminică), CS Severin - Ceahlăul, FC Braşov - Gaz Metan Mediaş, Viitorul Constanţa - FC Vaslui (luni).