Se întamplă şi la boieri!

16 aug 2012 513 vizualizări
Ca şi Romania, Olanda favorita grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale, a încasat patru goluri într-un meci amical * singura echipă din grupă învingătoare în meciurile amicale de miercuri este chiar prima adversară a tricolorilor, Estonia

Nu numai Romania a decepţionat, dintre echipele din grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014. Olanda şi Turcia, principalele favorite la locul I grupă, au fost învinse, la fel ca şi "cenuşăreasa" Andorra, ungurii au realizat o remiză, iar singura echipă care se poate lăunda cu o victorie în meciurile de grupă este chiar prima adversară a Romaniei, Estonia.
Olanda a jucat un derby tradiţional, în deplasare, cu vecina Belgia. Şi belgienii, aflaţi în criză prelungită, a reuşit o victorie prestigioasă cu 4-2. Benteke a marcat primul gol ('20), iar după pauză olandezii o jumătate de echipă. Unul dintre titularii rămaşi în teren, Klaas-Jan Huntelaar, a reuşit o dublă rapidă, în minutele 54 şi 55, însă trupa rămasă în teren n-a fost în stare, sau poate n-a fost extrem de interesată să ţină de rezultat. În ultimul sfert de oră, "Diavolii Roşii" s-au dezlănţuit şi au înscris de trei ori în cinci minute, în poarta dezolatului Stekelenburg prin Merkens ('75), Lukaku ('77) şi Vertonghen ('80). Au evoluat la olandezi în prima parte: Stekelenburg - van Rhijn, Heitinga, Mathijsen, Willems - van der Vaart, de Jong, Sneijder - Narsingh, Huntelaar, Roben, iar după pauză au mai intrat: de Vrij, Viergever, Martins, Maher şi Lens. Ceea ce înseamnă în continuare bătăi de cap pentru noul selecţioner, Louis van Gaal.
Echipa Turciei, cu antrenorul Abdullah Avci pe bancă, a pierdut cu 0-2 pe terenul Austriei, cele două goluri ale gazdelor fiind înscrise chiar în startul meciului: Kavlak ('2) şi Ivanschitz ('7- penalty). Au jucat titulari la turci: Günok - Semih, Toprak, Erkin - Emre, Hamit Altîntop, Selçuk, Turan, Sercan - Bülüt, Yilmaz, iar după pauză au mai intrat Tolga (portar), Bekir, Şahîn, Topal, Tunay şi Mevlüt.
Ungaria a realizat o remiză normală, 1-1 la Budapesta cu Israel. Ungurii au condus, pană în minutul 80, prin golul reuşit de vedeta Dzsudzszak ('51), dar Hemet a egalat. Selecţionerul Sandor Egervari a trimis în teren următorul "11" de pornire Bogdan - Varga, Meszaros, Juhasz, Laczko - Pinter, Gyurscso, Koman, Szakaly, Dzsudzsak - Szalai. Au mai fost introduşi Korcsmar,  Halmosi, Nemeth, Koltai, Vanczak şi Szabics.
Dacă Andorra a plecat învinsă (scor, 0-1) din Liechstenstein, Estonia este singura echipă învingătoare din grupa D. Formaţia baltică, pregătită de Tarmo Ruutli, a reuşit o victorie in extremis, pe stadionul din Tallinn, scor 1-0, golul fiind marcat în timpul adiţional din final de mijlocaşul Konstantin Vassiljev. Normal, se poate spune că nu e de glumă cu Estonia, dar rezultatele din meciurile amical contează într-o măsură redusă. Altfel, am ajunge să credem că partidele cu Olanda şi Turcia sunt floare la ureche pentru tricolori.
Alte rezultate din partidele amicale de miercuri: Ucraina - Cehia 0-0; Croaţia - Elveţia 2-4. Eduardo ('20, '64) / Xhaka ('11), Barnetta ('37), Gavranovic ('51, '81); Bulgaria - Cipru 1-0; Danemarca - Slovacia 1-3. Mikkelsen ('22) / Jakubko ('63), Hamsik ('72), Guldan ('83); Norvegia - Grecia 2-3. Hangeland ('13), Riise ('73) / Torosidis ('7), K. Papadopoulos ('11), Mitroglou ('56); Anglia - Italia 2-1. Jagielka ('27), Defoe ('80) / de Rossi ('15); Franţa - Uruguay 0-0; Iran Tunisia 2-2; Germania - Argentina 1-3. Howedes ('82) / Khedira ('45^1), Messi ('52), di Maria ('73); Rusia - Coasta de Fildeş 1-1. Dzagoev ('55) / Gradel ('77) - meciul de debut al antrenorului Fabio Cappelo la carma Rusiei; Japonia - Venezuela 1-1; Coreea de Sud - Zambia 2-1; Azerbaidjan - Bahrain 3-0; Angola - Mozambic 2-0; Albania - R. Moldova 0-0; Macedonia - Lituania 1-0; Muntenegru - Letonia 2-0; Georgia - Luxemburg 2-1; Ţara Galilor - Bosnia 0-2; Irlanda de Nord - Finlanda 3-3; Scoţia - Australia 3-1; Armenia - Belarus 1-2; Islanda - I. Feroe 2-0; Portugalia - Panama 2-0; Porto Rico - Spania 1-2.