Gentileţe franco-italiană

19 iun 2012 591 vizualizări
Michel Platini a lăudat jocul Italiei, iar selecţionerul italian Cesare Prandelli i-a mulţumit preşedintelui UEFA pentru al cincilea arbitru, fără de care golul lui Cassano n-ar fi fost validat

Selecţionerul Italiei, Cesare Prandelli, a declarat, după victoria din meciul cu Irlanda, scor 2-0, că primul gol din această partidă a fost validat şi datorită preşedintelui UEFA, Michel Platini. "Michel a spus că jucăm bine? Îi fac şi eu un compliment: şi datorită lui, în această seară, a fost valifat goluri, poate că dacă nu exista al cincilea arbitru golul nu ar fi fost validat", a spus Prandelli. În minutul 35, mingea lovită de Antonio Cassano cu capul a depăşit la limită linia porţii, iar asistentul suplimentar - o idee susţinută de Platini - a semnalat acest lucru arbitrului central. Prandelli a răspuns unei întrebări privind un compliment al preşedintelui UEFA, care a spus luni, la o întalnire cu reprezentanţi ai agenţiilor de presă: "Italienii joacă ofensiv", iar apoi a glumit: "Este incredibil, la meciul contra Croaţiei, ei conduceau cu 1-0 şi croaţii au revenit. Este contra religiei în Italia acest lucru, deoarece după cum zice papa, religia în Italia este: «cand conduci cu 1-0 este imposibil ca adversarul să revină». Este bine că selecţionerul Cesare Prandelli îi face să joace". "A spus asta sincer? Pentru că la Michel nu ştii niciodată dacă este ironic sau sincer", a mai spus zambind Prandelli, după jocul cu Irlanda.
Tehnicianul a menţionat că partida cu Irlanda a fost dificilă pentru echipa sa: "Am suferit mult, dar era calificarea în joc. Adversarii noştri au fost puternici în ultimele 15 minute. Am fost în dificultate şi în primele 20 de minute, deoarece ei erau hotăraţi să ne preseze şi a fost şi multă tensiune. însă apoi am început să jucăm bine, după ce ne-am ordonat, mai ales la mijloc. şi apărarea a fost foarte ordonată". Reprezentativa Italiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins selecţionata Irlandei, scor 2-0 (1-0), în ultima etapă a grupei C a competiţiei.,