Aoleu, ce ploaie vine de la Cluj!

16 mai 2012 617 vizualizări
CFR a caştigat la scor la Mioveni, într-un meci aflat la un pas de amanare

“U” Cluj – Voinţa Sibiu 3-1 (2-0). Morar (’31), Drăghici (’43, ’68). Meciul a început cu zece minute întarziere, dar nu din cauza ploii (la Cluj, terenul a fost uscat). Sibienii au întarziat ieşirea de la vestiare în semn de protest pentru... întarzierea restanţelor financiare. În minutul 90^1  al partidei, fundaşul Forika (Sibiu) a fost eliminat.
* CS Mioveni – CFR Cluj 0-5 (0-3). Kapetanos (’29, ‘43), Sougou (’30, ‘65), Maftei (’61). Ploaia care a curs ieri după-amiază pe stadionul din Mioveni a făcut improbabilă desfăşurarea partidei, spre disperarea oaspeţilor, care au de jucat vineri derbiul cu “U” şi duminică meciul cu Steaua. Însă organizatorii au pus mana pe lopeţi, au reuşit să degajeze cat de cat apa de pe teren şi, taraş-grăpiş meciul s-a pornit cu o întarziere de un sfert de oră. În privinţa partidei în sine, lanterna a încercat să producă surpriza, a avut “vană”, însă diferenţa de valoare a fost netă. În două minute, ceferiştii au dat două goluri, iar la pauză scorul a fost deja 3-0.. După pauză, execuţia în direct a continuat.
* Gaz Metan Mediaş - Concordia Chiajna 1-0 (1-0). Lazăr (‘45^1). Medieşenii şi-au asigurat şi pentru sezonul viitor prezenţa în prima ligă, după ce au învins revelaţia returului. Elevii lui Pustai au avut mai multă determinare, însă şi ilfovenii au ratat cateva mari ocazii de gol. În timpul adiţional al primei reprize, fundaşul oaspeţilor, Petrovic l-a faultat în careu pe Vitinho şi a primit cel de-al doilea cartonaş galben. Florin Lazăr, care a transformat lovitura de pedeapsă a mai avut o astfel de ocazie în min. 51, la un fault al lui Mamele (tot la Vitinho), însă portarul Niţă a ghicit colţul. Efectivele s-au echilibrat în min. 89, cand Ciucă a primit şi el al doilea cartonaş galben.
Aseară s-au mai disputat partidele Sportul Studenţesc – Rapid şi Oţelul Galaţi – FC Vaslui.
Meciurile de astăzi: FCM Targu Mureş - Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 17:00, DigiSport 1), Astra Ploieşti – FC Braşov (19:00, DolceSport 1), Pandurii Targu Jiu – Petrolul (19:00, DigiSport 1) şi Steaua – Dinamo (21:45, DigiSport 1).
CAS
CFR a pierdut apelul
Comisia de Recurs a LPF a menţinut decizia Comisiei de Disciplină din 11 mai, conform căreia meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj, întrerupt în minutul 27, se va rejuca începand din minutul 1. Dintre cei cinci membri ai Comisiei, trei au votat pentru respingere şi doi împotrivă, aceştia susţinand varianta CFR, adică 3-0 la masa verde pentru gruparea de pe Gruia.