Rapid reintra in carti

22 apr 2012 546 vizualizări
Giuleştenii au obţinut o victorie chinuită în etapa a XXVII-a a Ligii I

Astra Ploieşti – Oţelul Galaţi 3-1 (1-0). Fatai (’42 – penalty, ’80), Spadacio (’78). Echipa prahoveană îşi continuă seria fastă, după venirea tandemului Dinu Gheorghe – Mircea Rednic. Astralii au încheiat o primă repriză ternă cu un gol dintr-un penalty obţinut şi transformat de Kehinde Fatai. Meciul a fost relansat de egalarea lui Didi, la o fază fixă, gălăţenii au prins un nou suflu, însă Spadacio şi-a făcut treaba de şuteur, printr-un şut surprinzător în diagonală. Nigerianul Fatai a profitat de o eroare a lui Perendija (cel care a comis faultul la primul gol) şi a stabilit scorul final.
* Steaua – FC Vaslui 0-1 (0-0). Wesley (’60).  Cele două echipe fruntaşe mai mult sau studiat în prima repriză, cu scurte explozii alternative de ambele părţi şi cu un plus ofensiv pentru Steaua, cea mai mare ocazie aparţinînd, însă, vasluienilor. Steaua începe mult mai îndîrjit repriza a doua, şansele de gol irosite de Wesley (’50, ’53) prefaţînd golul marcat de brazilian: la o lovitură liberă executată de Sînmărtean, Wesley a înscris cu capul de lîngă Tatu. După gol, Steaua s-a stins, a atacat fără convingere, dar echipa oaspete a stăpînit jocul. În ultimele minute, gazdele s-au mai trezit, însă Florin Costea n-a ştiut să fructifice o pasă bună a lui Tatu, iar apoi a fost blocat eficient de portarul Borjan. În ultimele minute, Tătăruşanu a degajat deschis la 40 metri de poartă, iar şutul lui Temwanjera n-a nimerit poarta.
* CS Mioveni – Rapid 1-2 (1-1). Năstăsie (’28) / Herea (‘3), Deac (’63). Golul marcat în start de Herea, dintr-o pasă primită de la Grigore, prefigura o victorie lejeră a giuleştenilor, însă n-a fost deloc aşa. Răzvan Lucescu a hotărît calmarea jocului, de parcă ar fi avut în faţă Realul şi nu o echipă care a adunat 12 puncte în 26 de meciuri. N-a trecut mult şi Zuluf l-a umilit pe stînga pe Oros, centrînd pentru golul lui Năstăsie. Pînă la pauză, “lanterna” a mai avut două ocazii, rezolvate magistral de portarul Coman. Însă, pe un contraatac, acelaşi Grigore a centrat, iar capul lui Deac a fost la locul potrivit.
* Voinţa Sibiu – Petrolul Ploieşti 1-1 (1-1). Zăgrean (‘6) / Hamza (’20). Un meci foarte disputat, chiar dacă spectacolul a fost modest, între două echipe chinuite de spectrul retrogradării. Sibienii au deschis scorul printr-un lob din cădere al lui Zăgrean de la 16 metri, deşi flancat de Străuţ, marcatorii profitînd de o ieşire hazardată a portarului Hamutovski. Apoi, la o centrare a lui Bendjemia, Hamza a adus egalarea. Rezultatul a stat pe muche de cuţit pînă la final, în timpul partidei fiind eliminaţi doi jucători: sibianul Foriko (’45) şi ploieşteanul Străuţ (’58), ambii pentru cumul de cartonaşe galbene.
Aseară s-au mai disputat partidele CFR Cluj – Concordia Chiajna şi Dinamo – Ceahlăul Piatra Neamţ. Astăzi, sînt programate meciurile: Gaz Metan Mediaş - Pandurii Tîrgu Jiu, FC Braşov – “U” Cluj (ambele, de la ora 19:00, primul transmis de DolceSport, al doilea de DigiSport) şi FCM Tîrgu Mureş - Sportul Studenţesc (21:30, DigiSport).