Dinamo cade în propria “groapă”

18 mar 2012 627 vizualizări
Surprize de proporţii în etapa a XXI-a a Ligii I: după ce Rapid a eşuat la Chiajna, Dinamo a fost umilită pe teren propriu de puştanii din Regie * noul lider este CFR Cluj, care a fost dominată net, o repriză, de Pandurii chiar în Gruia

* s
* Concordia Chiajna – Rapid 1-0 (0-0). Ad. Popa (’90^2). Echipa oaspete era net favorită, dar la pauză spectatorii se frecau la ochi: Concordia a dominat prima parte pe fondul unei evoluţii mizerabile a giuleştenilor, ratînd o imensă ocazie în min. 13, prin Rocha, care a scăpat singur dar a fost blocat providenţial de Coman. Meciul a abundat în faulturi, iar în repriza a doua arbitrul Radu Petrescu  a fost nevoit să scoată cartonaşele roşii din buzunar: mai întîi lui Rui Duarte de la gazde (’50) şi, după opt minute, lui Muzac. Coman a fost salvator şi la torpila de la 25 m a lui Dinu, dar şi protagonist al unei gîlceve cu suporterii Chiajnei, spre care a aruncat cu o sticlă. În prelungirile partidei, Adrian Popa a luat-o la fugă din jumătatea proprie, Deac n-a putut rezista sprintului, iar Coman, lobului acestuia. La finalul meciului, suporterii giuleşteni au cerut demisia antrenorului Răzvan Lucescu, însă conducerea Rapidului, în frunte cu patronul George Copos şi-au manifestat sprijinul pentru tehnician.
* CS Mioveni – FCM Tîrgu Mureş 0-0. Un meci aspru, dar şi cu multe ocazii, semn că ambele echipe stau cam prost cu finalizarea. Argeşenii au jucat mai avîntat, mureşenii au stat mai bine la capitolul tehnică, s-au cerut şi două penaltiuri, neacordate pentru gazde, iar în min. 90, Iencsi (Tg. Mureş) a primit al doilea cartonaş galben, pentru lovirea mingii după ce arbitrul fluierase! Pînă la urmă, un egal care nu foloseşte nimănui!
* Gaz Metan Mediaş - Voinţa Sibiu 0-2 (0-1). Vitinho (’38), Ciprian Petre (’46). Echipa din Mediaş nu a avut milă de vecina sa din reşedinţa judeţului, cîştigînd un meci în care viorile prime au fost brazilianul Vitinho şi Ciprian Petre. Primul a ratat două ocazii în prima repriză, dar a şi deschis scorul dintr-o centrare a lui Ciucă şi tot el a fost faultat la marginea careului, în startul părţii secunde, prilejuindu-i lui Petre o execuţie excepţională din lovitură liberă. Ciucă a fost eliminat în min. 52, pentru un fault la Iulian Popa, însă sibienii n-au fost în stare să înscrie nici în situaţie de superioritate.
* CFR Cluj – Pandurii Tîrgu Jiu 2-0 (0-0). Sougou (’60), Kapetanos (‘90^3). CFR nu a contat în prima repriză, dominată sufocant de echipa gorjeană, care s-a jucat cu ocaziile. Însă în min. 60, fundaşul Cardoso, neatent, i-a pus mingea pe tavă lui Sougou, care a scăpat singur cu portarul Mingote şi a înscris. Oaspeţii au căzut după acest gol, iar în prelungiri clujenii şi-au asigurat victoria prin cel mai productiv atacant al ei din ultimele etape, grecul Pandelis Kapetanos.
* Petrolul – “U” Cluj 2-2 (1-0). Opriţa (’40), Zerka (’71) / Grozav (’59), Cristea (’89 – penalty). Aflată într-o situaţie dificilă în clasament, echipa prahoveană şi-a asigurat avantaj la pauză, Opriţa reluînd cu capul din centru careului, lovitura de colţ executată de Boudjemaa. Gicu Grozav a egalat pe un contraatac, declanşat de “prinţul” Adrian Cristea, mingea fiind deviată de portarul lituanian al Petrolului, Povilas Valincius. Gazdele păreau să-şi asigure victoria datorită debutantului marocan Zerka, însă în final, Clujul a primit un penalty dintr-un henţ involuntar şi a obţinut un punct. Trebuie spus însă că arbitrul Augustus Constantin a închis ochii la un henţ ceva mai clar al fundaşului ploieştean Bikana, iar Grozav a fost oprit eronat pentru ofsaid cînd era scăpat singur spre poartă. Remiza, însă, nu ajută nici o echipă dintre cele două.
* Dinamo – Sportul Studenţesc 1-3 (1-2). Niculae (‘2) / Nistor (’15), Ferfelea (’32), Lazăr (’81). În “Groapa” lor, dinamoviştii s-au jucat cu inima şefului lor, Cristi Borcea, care a urmărit meciul de la fereastra spitalului, în ciuda interdicţiilor medicale. Un meci care părea uşor pentru lider, care a deschis scorul în start după centrarea lui (evident!) Munteanu, reluată de Dănciulescu şi prelungită de Marius Niculae. Însă “cîinii” au fost prea surprinşi de tupeul echipei lui Daniel Isăilă, care au înscris gol după gol, spre stupoarea, din ce în ce mai evidentă, a gazdelor. Mai întîi, Nistor a plonjat la centrarea lui Lazăr, apoi portarul Bălgrădean a fost spectator la torpila lui Ferfelea, iar bomboana pe coliva alb-roşie a fost pusă de Lazăr, care a şutat de la 20 metri. Să mai remarcăm faptul că în echipa oaspete a debutat, în timpul adiţional, un puşti de 14 ani, Răzvan Popa. A doua zi, s-a anunţat că gruparea “cîinilor” va înaintea o contestaţie privitoare la folosirea unui jucător venit de la Chimia Brazi (Şerban), pentru a cîştiga la masa verde un meci pe care l-a pierdut clar în teren.
Aseară s-au disputat partidele FC Braşov – Oţelul Galaţi şi Steaua – Astra Ploieşti. Ultimul meci al etapei, Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Vaslui se dispută astăzi, de la ora 19:30, transmis de DigiSport.
Etapa viitoare (20-22 martie): Gaz Metan Mediaş - CS Mioveni, Pandurii Tîrgu Jiu – Voinţa Sibiu (mîine), Petrolul – Concordia Chiajna,”U” Cluj – Astra Ploieşti, Oţelul Galaţi – Dinamo (miercuri), Sportul Studenţesc – CFR Cluj, Rapid – Ceahlăul, FC Vaslui – FC Braşov, FCM Tîrgu Mureş - Steaua (joi).