Punctul salvarii

5 iun 2010 722 vizualizări
CSM Focsani - Pambac Bacau 0 - 0 (0 - 0), intr-o partida din etapa a 33-a a Ligii a treia u remiza asigura prezenta focsanenilor in esalonul trei si in sezonul viitor

Miza meciului si-a pus amprenta pe jocul ambelor echipe, nici una dintre ele nedorind sa riste inca de la inceput. Cele doua formatii s-au tatonat reciproc, iar ocaziile clare de gol au aparut greu. In minutul 18, Botezatu a fost la un pas de deschidere a scorului, dar nu a ajuns decit cu virful bocancului la o minge care in cele din urma a poposit in bratele portarului Pascu. Oaspetii au replicat timid, iar lovitura libera a lui Cristi Borcescu a fost respinsa cu mici emotii de portarul Bors. Toma a fost la un pas sa deschida scorul in minutul 24, dupa o actiune reusita a lui Botezatu, dar portarul advers s-a opus in ultimul moment. Oaspetii puteau da lovitura in minutul 42, dar Sascau, scapat singur pe partea dreapta, a ratat centrarea catre Furtuna, aflat in pozitie ideala pentru a marca. Veteranul Bors a intuit centrarea, opunindu-se incercarii bacauanului. Repriza a doua s-a desfasurat in aceeasi nota, cele doua formatii evitind sa iasa prea mult la joc. Ocaziile de poarta au lipsit in mare masura, singurul moment care a creat emotii venind in minutul 56, cind sutul lui Sascau de la 25 de metri a fost boxat de Bors, care ulterior a prins si sutul lui Petrea. Abia in ultimele 10 minute, oaspetii, care aveau doar varianta victoriei, au decis sa iasa la atac, schimbind un fundas cu un atacant. Un minut mai tirziu, Bors s-a opus salvator la sutul lui Baboi, iar Bira a tras peste poarta in minutul 86. In urma acestui rezultat, CSM Focsani si-a asigurat prezenta si in editia urmatoare a ligii a treia, avind asigurate trei puncte in ultima etapa a campionatului. Focsanenii pot termina in cel mai rau caz pe pozitia 12-a, dar au punctaj suficient pentru a ramine in liga a treia. CSM Focsani: Bors - Nistoroiu, Craciun, E. Stefan, Sararu "" Mindrescu (65 Sapunaru), Bucataru, Bira, Suvac (92 Sontu) "" Toma (80 Milea), Botezatu (62 Curteanu).

Pambac: Pascu "" Dornescu (80 Stratulat), Andreiu, Hanga, Barcanescu (63 A. Borcescu) "" Sascau, Baboi, C. Borcescu (37 Furtuna), Cimpan "" Petrea, Tremel. (Dan CHIRIAC, Ciprian FANARU)

17. Gura Hum 30 2 2 26 08-75 8p

Nota: CSM Focsani are rezultate directe favorabile cu Aerostar Bacau, 3 - 1 si 0 - 1 si la egalitate de puncte se afla pe locul superior