Trei puncte de aur

8 mai 2010 626 vizualizări
CSM Focsani - Otelul 2 Galati 1 - 0 ( 1- 0), in etapa a 28-a a Ligii a treia u focsanenii au trei puncte avans fata de primul loc retrogradabil, dar si un meci mai putin disputat fata de Otelul, Aerostar si CSM Pascani

Lipsiti de aportul propriilor suporteri, jucatorii de la CSM Focsani s-au mobilizat exemplar, constienti ca doar o victorie le poate face mai usor finalul de campionat. Inca de la incalzire, antrenorul-jucator Adrian Toma le-a cerut fotbalistilor sa se gindeasca doar la acest meci si sa faca tot posibilul pentru cele trei puncte. Desi problemele financiare nu au fost rezolvate, jucatorii au aratat ca au inteles mesajul lui Toma si s-au daruit timp de 90 de minute pentru victorie. Prima ocazie a meciului a venit in minutul 9, cind Mindrescu a sutat prin fata portii adverse, iar Botezatu nu a ajuns la o minge pe care ar fi putut sa o impinga in plasa. Cea mai mare ocazie a inceputului de meci a venit in minutul 17, cind dupa un "un-doi" intre Toma si Bucataru, ultimul a ramas singur cu portarul advers in fata, dar a tras peste poarta. Deschiderea scorului avea sa vina in minutul 21, dupa o prelungita faza de atac a focsanenilor. Suvac si Botezatu au insistat la o minge care parea sa nu aiba nici un viitor, portarul Abraham a degajat in picioarele lui Suvac, care a incercat sa-l execute pe acesta din prima. Abraham a reusit sa mai respinga o data, dar pe faza, Toma a marcat si a adus bucurie in tabara focsanenilor. Botezatu putea majora diferenta pe tabela de marcaj, dar lobul sau din minutul 27 a fost prea incet pentru a-l depasi pe portarul oaspetilor. Galatenii au iesit la atac, iar Besa a salvat din picioarele lui Frunza, in minutul 30. Tot galatenii au avut ultima oportunitate a primei reprize, dar sutul lui Hristian din lovitura libera a fost prins de Bors. Dupa pauza, focsanenii au facut un joc de asteptare, in timp ce oaspetii s-au aruncat in atac. Cu toate acestea, cele mai importante faze ale actului secund au aparut tot la poarta galatenilor. Mindrescu l-a incercat pe portarul advers cu un sut de la marginea careului, dar mingea a trecut pe linga bara - minutul 70. Toma putea face dubla in minutul 83, dupa o centrare a lui Bira, dar latul sau din sase metri a trecut peste transversala. Mindrescu a mai trimis odata pe linga poarta, in minutul 85. Minutele de prelungire au trecut foarte greu, dar experienta lui Toma sau Toader le-au permis acestora sa pastreze balonul intr-o zona neutra, departe de poarta lui Bors. Victoria cu 1 - 0 inseamna o mare gura de oxigen pentru focsaneni, care au urcat pe pozitia a 11-a in clasament, chiar deasupra adversarului de aseara. Antrenorii focsanenilor, Aurel Pastia si Adrian Toma au folosit urmatoarea formatie: Bors - Besa, Toader, Craciun, Sararu - Suvac (69 Sontu), Bucataru, Bira (85 Dumitriu), Mindrescu - Toma, Botezatu (65 Milea). Otelul 2 Galati a jucat cu: Abraham - Marus, Stoica, Sipovici (65 Grosu), Murgoci - Hristian (64 Chebac), Negoescu, Ginghina, Blanaru - Popa (46 Gita), Frunza (69 Tache). (Dan CHIRIAC)