Victoriile vrincene au venit de la 11 metri

Ciprian Fânaru
17 apr 2010 776 vizualizări
CSM Focsani - Rapid Suceava 1 - 0 (1 - 0), FC Panciu - CSM Pascani 2 - 1 ( 1 - 0), ieri in meciuri din Liga a treia de fotbal

Formatia de liga a treia CSM Focsani a cistigat la limita partida contra Rapid Suceava, la capatul unei evolutii bune. Fara suspendatul Bucataru, intilnirea a debutat cu lovitura de cap a lui Milea respinsa de portarul sucevean, iar in minutul 11 acelasi Milea a vrut sa-i pedepseasca pe visinii, dar sutul sau pe centru a fost retinut fara probeleme de Gavriloaia. Toma a centrat inselator in minutul 15, iar portarul Rapidului a prins in doi timpi. In minutul 27, Milea, angajat in adincime de Toma, a gasit radacina exterioara a barei, la faza urmatoare Suleru ratind incredibil de la citiva metri lateral dreapta. In minutul 34, Toma a centrat periculos de pe partea stinga, Toader a ajuns primul la balon, Gavriloaia l-a agatat in careu, iar centralul Brinza a dictat lovitura de pedeapsa, transformata cu siguranta de fundasul Nistoroiu. Repriza s-a incheiat cu bilbiiala din careu a focsanenilor, terminata fara consecinte nefaste pentru ei. In debutul partii secunde s-a jucat pe contre, in minutul 58 Oprea recuperind o minge din picioarele lui Negru. Jalba a plonjat ca in bazin in careul CSM-ului in minutul 66, dar ceferistul a a primit galben pentru simulare in loc de penalty. In minutul 90, Stefan a incasat un rosu, dupa ce l-a luat in brate pe Apetri in postura de ultim aparator. Cu cele trei puncte, vrincenii ai egalat Rapidul in clasament, dar mai mult pina sa se salveze. CSM Focsani a inceput cu: Oprea "" Nistoroiu, Craciun, E. Stefan, Sararu "" Dumitriu (61 Besa), Toader, Bira (87 Radu), Mindrescu (34 Ciornei, 90 Sontu) "" Toma, Milea. Rapid Suceava a replicat cu: Gavriloaia "" Pantea, Plecanciuc (84 Burlacu), Sevaciuc, Oniu "" Stanescu (78 Sava), Romaniuc, Jalba, Suleru "" Negru (70 Bosancu), Spatar (46 Apetri).

Si FC Panciu a batut tot din penalty

FC Panciu a dispus cu 2 "" 1 de CSM Pascani. Pancenii au deschis scorul in minutul 29 prin lovitura de cap a lui Predoiu, care a fructificat centrarea lui Stanciu si au fost egalati in minutul 66, cind Maftei a prelungit in poarta o centrare pentru 1 "" 1. Victoria alb-rosilor a venit pe final, in minutul 86, atunci cind un fundas iesean a comis hent pe linia portii. Costin a marcat de la punctul cu var, centralul a dictat repetarea executiei, dar virful pancenilor nu a ratat si a adus insa un succes pentru ai sai, care se mentin la doua puncte in spatele Brailei. Pentru FC Panciu au evoluat: Gordin "" Stanciu, R. Stan, Constantinescu, C. Mihai (46 Chivu)"" Stoian, Dutu (66 Andries), Cioran, Tudor "" Predoiu (54 Covaci, 79 Ungureanu), Costin. CSM Pascani a contat pe: Popa "" Tabara, Olarita, Marcu (55 Olteanu), Marin (55 Davidoaia) "" Radu (79 Axinte), Topolniceanu, Maftei, Palaghia "" Bucovanu (77 Sandu), Stiubei. (Ciprian FANARU)