Primul punct in deplasare

Ciprian Fânaru
18 nov 2009 762 vizualizări
Petrotub Roman - CSM Focsani 1 - 1(1 - 1), in etapa a 15-a a Ligii a treia u vrincenii nu salta in clasament, dar au adus un punct pretios de afara

Gruparea-fanion a rasturnat calculele hirtiei tocmai intr-o disputa contra uneia dintre fruntasele seriei. CSM Focsani a inceput foarte bine meciul de la Roman si a deschis scorul dupa doar trei minute. Curteanu a centrat, Toma a protejat, iar Mindrescu, din opt metri, a reluat din voleu. A fost primul gol marcat de focsaneni in partidele din deplasare in acest campionat. Intilnirea a continuat bine pentru vrinceni, care au mai marcat o data dupa centrarea lui Mindrescu si reluarea cu capul in fata a lui Toma. Reusita a fost anulata pe motiv de offside, decizie indelung contestata de catre cei de la CSM. Gazdele au egalat in minutul 24, dupa o noua greseala de arbitraj. Vulpe l-a faultat in atac pe Toader, dar centralul a acordat lovitura libera pentru gazde, Harbuzaru a executat, iar Boghian a marcat cu capul. Repriza a doua nu a adus nimic nou in jocul celor doua echipe. Romascanii au fost departe de pretentiile de promovare emise, in timp ce elevii lui Pastia au facut cel mai bun meci in "afara" din acest campionat. Sapunaru a avut ocazia sa aduca din nou in avantaj pe CSM in minutul 61, pentru ca zece minute mai tirziu sa se consemneze cea mai controversata faza a meciului. Toma a fost faultat in careu, dar centralul sucevean a acordat cartonas galben pentru o presupusa simulare. Finalul meciului a fost incins, dar tot vrincenii au fost aproape de victorie. Dupa ce Bors a scos de sub transversala in minutul 81 sutul lui Boghian, CSM-ul a mai ratat doua oportunitati prin Milea "" 83 si Curteanu "" 85. Remiza scoasa pe teren strain reprezinta semnul ca formatia focsaneana este capabila sa se salveze de la retrogradare, constituind in acelasi timp o piedica pentru o contracandidata a conjudetenilor de la Panciu. Petrotub Roman s-a bazat pe: Costea "" Vlaicu, Marin, Dumitras, Druga - M. Alexandru (52 F. Alexandru), Popa (72 Patrascu), Harbuzaru (63 Stingaciu), Chitosca - Vulpe, Boghian. CSM Focsani i-a avut in teren pe: Bors - Nistoroiu, Toader, Craciun, Sararu "" Bucataru, Toma (90 Dumitriu), Curteanu, Sapunaru (72 Lida) "" Mindrescu, Botezatu (70 Milea). (Dan CHIRIAC, Ciprian FANARU)