Au aparut surprizele la Cupa Romaniei, faza judeteana

15 iun 2009 1450 vizualizări
Victoria Bordeasca si Dany Trans Vidra sint performerele optimilor de finala u la Gologanu, asistentul Danut Cotea a fost lovit de primarul din localitate, Dumitru Robu u Stelele Vrancei i-au invins pe cei de la Unirea Pufesti

Simbata a debutat faza judeteana a Cupei Romaniei. La Tataranu, Victoria Bordeasca a revenit de la 0 - 1 in fata celor de la Energia Vulturu, au egalat, iar la finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, 2 - 2. In prelungiri, fiecare echipa a mai marcat cite un gol, astfel incit s-a ajuns la penaltyuri. Victoria Bordeasca a fost mai precisa, a transformat trei lovituri de departajare fata de doar una a adversarilor. Cele mai interesante partide s-au jucat ieri dimineata pe terenurile din Complexul Sportiv Milcovul. Pe terenul 1, National Golesti a trecut cu 2 - 1 de juniorii de la CSM Focsani. Dupa o prima repriza alba, oaspetii au deschis scorul prin Petrisor si si-au marit avantajul pe tabela dupa un autogol marcat de Sontu. Golul de onoare a gazdelor a fost marcat de Moise, care a trimis odata balonul si in transversala. Tot de la aceiasi ora, dar pe terenul doi, Stelele Vrancei au invins Unirea Pufesti. Formatia "stelelor" ii are in componenta printre altii pe Ionica Serea, Marius Martis, Danut Dumitriu, Vasile Burga, Alin Samoila, Raul Cioran, Sandu Ciubotaru, Danut Lechea, Petrica Ioan, Danut Bolocan sau Sorin Popa. Oaspetii au condus cu 1 - 0 dupa un sfert de ora, scor ramas neschimbat pina la pauza. Serea a egalat in repriza a doua, iar cind toata lumea se pregatea de prelungiri, in minutul 88, Sandu Ciubotaru a trimis cu capul in plasa si a evitat tensiunea suplimentara. Derby-ul regional de la Paunesti a revenit oaspetilor, care au cistigat cu 5 - 2. Surpriza rundei s-a produs la Bolotesti, unde Dany Trans Vidra a trecut cu 3 - 1 de Avintul Jaristea. Cel mai incins meci al rundei a fost cel de la Gologanu, acolo unde Dinamo Tataranu a invins cu 2 - 1. Conform celor relatate de cei prezenti la fata locului, cel care a patruns pe teren si l-a lovit pe asistentul Danut Cotea este primarul Dumitru Robu, care imediat dupa aceea a plecat de la stadion. Faza s-a petrecut in minutul 85, la scorul de 1-1, in momentul in care oaspetii au marcat al doilea gol. Incidentul a fost trecut in foaia de joc de arbitri si observator, dar cum primarul nu era oficial, acestia l-au considerat doar un simplu spectator. Totodata, delegatul echipei gazde a formulat o contestatie. Cistigatoarea Ligii a patra, FC Dumitresti, nu a avut meci. Formatia de pe Valea Rimnicului a fost exceptata de la aceasta faza a competitiei pentru a se pregati pentru barajul de promovare in Liga a treia, care va avea loc miercuri, 17 iunie, la Vaslui, pe terenul doi de la stadionul Municipal. Sferturile de finala ale Cupei Romaniei se vor juca duminica, 21 iunie, de la orele 11.00. (Dan CHIRIAC)

Foto : Echipa din Vidra a dominat si la capitolul "posesia balonului"

Vidra a invins Jaristea

u Dany Trans Vidra "" Avintul Jaristea 3 "" 1 (2 "" 0), ieri, intr-o partida din cadrul Cupei Romaniei

Dupa destui ani in care nu a avut o echipa inscrisa in campionatul Ligii a patra de fotbal, microbistii din Vidra au avut ieri pe cine sa sustina in prima mansa din Cupa Romaniei. Pentru ca in comuna nu exista la acest moment un teren omologat, nou-infiintata formatie a disputat meciul contra celor din Jaristea la Bolotesti. Portocalii de la Dany Trans au dominat autoritar intilnirea si au deschis repede scorul prin Ciobotaru, dupa un sfert de ora de la startul acesteia. Zece minute mai tirziu, fostul jucator al Petrolului Ploiesti, mijlocasul Mendizov, l-a invins pe portarul advers si a facut 2 "" 0. Repriza secunda a fost ceva mai echilibrata, dar tot vidrenii au fost cei care au inscris prin Lupusoara, in minutul 70. Cu zece minute inainte de final, Sima de la Jaristea a marcat golul de onoare, dupa un sut in diagonala care a muscat si radacina barei inainte de a intra in plasa. Scorul final de 3 "" 1 a fost pe placul micutei galerii venita de la Vidra, care s-a manifestat zgomotos pe toata durata meciului. Originari din Vidra, Ciobotaru si Lupusoara au jucat sezonul trecut la Unirea Bolotesti, cu care au ajuns pina in semifinalele play-off-ului. La joc au asistat si directorul sportiv al CSM Focsani, Ovidiu Rusu, dar si consilierul local PD-L de la Vidra, Costel Marica, noul director coordonator al "SAPARD". Din pacate pentru iubitorii fotbalului din Vidra, echipa nu va fi inscrisa la toamna in Liga a patra, fiind creata si finantata de Daniel Morosanu, de asemenea consilier local, pentru a juca si a ajunge cit mai sus posibil in faza judeteana a competitiei knock-out. (Ciprian FANARU)