Final de campionat pentru cele doua echipe vrincene

1 iun 2009 811 vizualizări
FC Panciu - Laminorul Roman 0 - 1 (0 - 0) si Willy Bacau - CSM Focsani 1 - 2 (1 - 1), in Liga a treia de fotbal u cele doua echipe vor termina pe locurile 4 si 5

CSM Focsani si FC Panciu vor termina in prima parte a clasamentului aceasta editie de campionat. CSM Focsani si-a asigurat locul patru dupa succesul obtinut la Bacau, cu Willy. Meciul nu a inceput prea bine pentru focsaneni, care au primit gol, inca din minutul 8, cind Gorman a inscris cu un sut de la 25 de metri. Golul egalizator a venit in ultimul minut al primei reprize, cind Curteanu, unul dintre cei mai buni de pe teren, a centrat in fata portii iar Covaci a reluat in plasa de la opt metri. Tot Covaci a marcat golul victoriei in minutul 59. Damian Bancila s-a bazat la acest joc pe Ivanciu - Nistoroiu, Radu, Craciun, Sararu - Bucataru, Curteanu, Moise (83 Lida), Botezatu (70 Constantinescu) "" Andries (87 Mindrescu), Covaci (74 Dumitriu). Willy Bacau i-a avut in teren pe Ciuclea "" Gorman, Lozneanu, Vrinceanu, Ursu "" Lipovanu, Chirila, Apostu, Braescu "" Pitaru, Curiliuc. FC Panciu si-a asigura la rindul sau locul cinci in clasament in conditiile in care in ultima etapa va avea asigurata victoria la masa verde in fata celor de la Ecologistul Botosani. Astfel, infringerea din partida cu Laminorul Roman nu a mai contat, mai ales ca Aerostar a pierdut jocul de la Pambac. Meciul cu Romanul a avut doua momente cheie. La jumatatea reprizei secunde, Cioran a scapat singur cu portarul advers, dar a tras in acesta. In ultimul minut de joc, Marin a reluat cu capul in plasa, dupa o lovitura de colt. FC Panciu a inceput partida cu Lazar "" Parlac, Stefan, Stan, Chivu (67 Mihai) - Ungureanu, Balanescu (19 Cioran), Dutu, Mocanu (66 Stoian) "" Costin (76 Stanciu), Predoiu. Laminorul a replicat cu Costea "" Lupu, Marin, Ghidarcea, Dumitras (89 Coman) - Apostolachi, Ailenei, Chiriac (75 Burghelea), Druga - Vulpe, Harbuzaru (69 Tatos). Capul de afis al ultimei etape va fi jocul dintre Otelul 2 Galati si Pambac Bacau, decisive pentru stabilirea echipei care va merge la baraj. In acest moment, bacauanii au trei puncte avans si avantajul victoriei cu 1 - 0 din tur. Pentru a reveni pe locul doi, galatenii au nevoie de o victorie in ultima runda, la doua goluri diferenta, sau cu 1 - 0, conditii in care ar avea golaveraj superior fata de Pambac. (Dan CHIRIAC)