Egal pe mina lui Ivanciu

23 mai 2009 860 vizualizări
CSM Focsani - Poli II Iasi 1 -1 si Ceahlaul II Piatra Neamt - FC Panciu 5 - 1, in etapa a 32-a a Ligii a treia la fotbal u dupa aceasta runda, distanta dintre cele doua cluburi vrincene s-a redus la doar un punct

Echipa de fotbal CSM Focsani a remizat ieri, 1 -1, in meciul contra formatiei secunde a clubului Politehnica Iasi. Cu ambele combatante linistite in privinta locului in clasament, partida a inceput destul de tern, doar Botezatu incercind sa gaseasca buturile adverse. Golul Focsaniului a venit din gheata aceluiasi atacant in minutul 17, dupa o incursiune rapida si un sut frumos sub transversala. Biciuiti de pe margine de antrenorul Bancila, focsanenii au dominat mai mult jocul, nemultumirea spectatorilor venind din tolerarea de catre arbitrul brailean Smeu a faulturilor dure ale Iasului. Oaspetii au incercat sa echilibreze disputa, dar jucatorii vrinceni au rezistat bine, reusind sa absoarba presiunea creata de acestia. CSM Focsani putea sa intre la cabine cu un avantaj de doua goluri, dar cu cinci minute inainte de pauza Covaci l-a luat la tinta din centrul careului pe portarul Marc, dupa o centrare de pe dreapta pe jos venita de la Moise. La citeva minute dupa reluare, Stiubei a trimis un sut violent, razant cu poarta focsaneana, iar de partea cealalta Covaci a trimis o minge in fata unui fundas iesean. Si datorita domolirii caldurii, ritmul s-a iutit in repriza secunda, iar cele doua echipe au inceput sa joace pe contre. In minutul 60, Botezatu iroseste oportunitatea de a majora diferenta, dupa ce a trimis slab in bratele portarului, dintr-o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri. Trei minute mai tirziu, salvatorul de serviciu Ivanciu a aparat cu un reflex bun si a pastrat poarta intacta, pentru ca in minutul 65 Moise sa suteze putin pe linga, dupa ce Covaci protejase balonul si i-l pasase bine. Singura scuza e ca mingea i-a venit mijlocasului pe piciorul drept. Fundasul iesean Kallai a trimis peste in urma unui corner, in timp ce Botezatu a marcat un gol turcesc dupa o actiune colectiva care inclus si devieri subtile. Acealasi Ivanciu a scos in corner o torpila a nou-intratului Talpan, in minutul 78, dar doua minute mai tirziu n-a mai avut ce face, Radu de la oaspeti egalind dupa o invalmaseala in careul vrincean. Goalkeeper-ul Focsaniului a mentinut egalitatea si in minutul 85, cind a retinut sutul lui Talpan, care a tras puternic in urma unei incursiuni solitare in viteza. Acelasi insistent Talpan a mai reusit o cursa in primul minut al prelungirilor, a driblat si portarul, dar tinarul fundas Radu a scos in ultimul moment de pe linia portii balonul pe care scria gol. Partida s-a terminat 1 "" 1, rezultat echitabil, cu mentiunea ca fiecare dintre tabere putea invinge, fotbalistii focsaneni profitind totusi si de ziua excelenta a portarului Manuel Ivanciu, care a inchis in mai multe rinduri poarta gazdelor si le-a mentinut pe pozitia a patra a clasamentului ligii a treia. Jocul dintre CSM Focsani si Poli 2 Iasi a fost oficiat de o brigada din Braila formata din Ionut Smeu, Maricel Dragomir si Marius Titirisca. Tehnicianul Damian Bancila i-a trimis in teren pe Ivanciu "" Nistoroiou (70 Lazar), Radu, Craciun, Sararu - Mindrescu (50 Andries), Bucataru, Curteanu, Moise - Covaci, Botezatu. Antrenorul lui Poli II Iasi, Danut Munteanu, a replicat cu Marc "" Carare, Saritanu, Kallai, Paruolo "" BuhusI, Apetroae (75 Novac), Tofan, Despan (57 Talpan) "" Stiubei, Avramia (46 Radu).

FC Panciu, victorie fara dubii in deplasarea de la Piatra Neamt

Cealalta echipa vrinceana, FC Panciu, a zdrobit in deplasare pe codasa Ceahlaul II Piatra Neamt cu scorul categoric de 5 "" 1. Fotbalistii antrenati de Ionica Serea s-au dezlantuit dupa pauza, cind au reusit trei goluri, fata de doar unul al nemtenilor. "Meciul a fost in totalitate la discretia noastra, am mai si ratat, dar de data aceasta toate ocaziile majore le-am transformat in gol", ne-a spus Raul Cioran, delegatul formatiei pancene. FC Panciu i-a avut in teren pe Lazar "" Parlac (70 Stanciu), St. Eugen, Stan, Chivu (55 Cl. Mihai)- Ungureanu (61 Ionescu), Dutu, Balanescu, Stoian (46 Mocanu)- Costin, Predoiu. In urma acestui succes pe teren strain, gruparea alb rosie s-a apropiat la doar un punct de CSM Focsani, anuntind astfel o lupta interjudeteana pentru ocuparea locului al patrulea in clasamentul celui de-al treilea esalon fotbalistic. Meciul de la Roznov a fost condus de o brigada din Brasov formata din Mihai Kiuta, Dragos Bogdan si Liviu Morari, in timp ce observator federal a fost desemnat Teofil Iordachi - Vaslui. (Ciprian FÃ"šNARU, Dan CHIRIAC