Etapa nefasta pentru echipele din Vrancea

Ciprian Fânaru
4 mai 2009 700 vizualizări
CSM Focsani - Cetatea Tg. Neamt 1 - 3 si Rapid Suceava - FC Panciu 1 - 0, in etapa a 28-a a Ligii a treia

Fara apasarea unui obiectiv clar, focsanenii au pierdut vineri seara pe teren propriu disputa cu nemtenii, si au ramas pe pozitia a patra a clasamentului seriei C1. Scorul a fost deschis de virful Patrichi in minutul 16 cu lovitura de cap plasata, dupa ce a profitat de ezitarile apararii focsanene. De la gazde, doar Moise si Andries au incercat poarta cu executii din lovituri libere, meciul putind sa ia alta turnura doar la hentul in careu al unui fundas al Cetatii, nevazut insa de arbitrul Butnaru. Chiriac a fazut 2 - 0 pentru oaspeti in minutul 43, cind a trimis din apropiere in plasa, dupa o gafa a portarului Oprea. Cucos a marcat pentru 3 "" 0 la cinci minute dupa reluare, pentru ca golul de onoare al vrincenilor sa fie inscris de Moise, din penalty, in minutele de prelungire. Scorul final de 1 "" 3 avantajeaza formatia nemteana, care lupta sa scape de la retrogradare. Cealalta grupare vrinceana care activeaza in esalonul trei, FC Panciu, a pierdut la limita in deplasarea de la Suceava, contra Rapidului din localitate. Golul gazdelor a venit in minutul 75, la una din putinele oportunitati create si i-a apartinut lui Ciobanu. "Scorul final de 1 "" 0 este cam nedrept. Noi am avut cinci ocazii mari. In conditiile unui teren prost si a unui vint puternic am dominat partida de la un capat la altul. Ei au avut o singura ocazie si au dat gol. N-avem ce face, acesta este fotbalul", ne-a spus Florin Stoica, presedintele celor de la FC Panciu. Formatia antrenata de Ionica Serea va sta in etapa intermediara de la mijlocul acestei saptamini, cind va lua trei puncte la masa verde in meciul cu FCM II Bacau. (Ciprian FANARU)