Joc spectaculos cu buzunarele goale

14 mar 2009 803 vizualizări
CSM Focsani - Rapid Suceava 4 - 1(2 - 1), in etapa a 20-a a Ligii a treia u Bancila a anuntat ca va lasa postul liber daca nu se vor rezolva problemele echipei u miercuri, focsanenii vor juca un amical, pe terenul sintetic, la Buzau, dupa ce au acumulat 41 de puncte de ziua antrenorului

Spectatorii prezenti ieri pe stadionul "Milcovul" au avut parte de un meci spectaculos, cu multe goluri, faze de poarta si greseli de arbitraj. Per total, un fotbal frumos, care i-a incintat pe cei din tribune. Golurile au venit repede, Toader marcind in minutul 2 dupa ce a trimis violent dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Oaspetii au revenit dupa doar patru minute, cind Zaremba a trecut de fundasii focsaneni, l-a driblat pe Ivanciu si a marcat cu un sut sub transversala. Toader si-a incercat din nou norocul, trimitind pe spatiul portii o lovitura libera de la 30 de metri. Golul doi al focsanenilor a venit in minutul 26, cind Andries a centrat inspre poarta adversa iar Pantea a facut hent. Bucataru a transformat cu siguranta penalty-ul acordat. Apoi, cele doua echipe au solicitat penalty, Zaremba "" minutul 36 si Covaci "" minutul 41, fiind agatati in careu. Parerea generala a fost ca se putea acorda penalty la ambele faze. Delegatul oaspetilor a fost trimis in tribune pentru proteste. Repriza a doua a fost la fel de animata, cu multe faze de poarta. Prima oportunitate i-a apartinut lui Curteanu, in minutul 51, pentru ca zece minute mai tirziu, Andries sa duca scorul la 3 "" 1 dupa un sut pe sub portarul advers. Botezatu putea mari diferenta dar a preferat un dribling in locul unei pase, pentru ca scorul final sa fie stabilit de Moise, perfect deschis printre fundasii adversi de Toma. La final, bucuria victoriei a fost temperata de probleme existente inca la echipa. Tehnicianul Damian Bancila si-a exprimat insa speranta ca se va reusi rezolvarea problemelor financiare. "Jucatorii au dat dovada ca reprezinta echipa comunitatii, dar, in saptamina care urmeaza, vom analiza acest joc si situatia echipei. Vreau sa merg sa discut cu directorul clubului si cu primarul orasului si am convingerea ca problemele se pot rezolva. Este foarte greu sa tii vestiarul in aceste conditii si va spun in premiera ca voi lasa scaunul liber daca nu se va putea continua", a spus Damian Bancila. Problemele financiare vin in conditiile in care jocul echipei merge din ce in ce mai bine. "A fost un joc spectaculos, consider ca am avut penalty la 2 - 1. Consider ca aveti cea mai buna echipa din serie, asa cum am vazut si in meciul tur. Am jucat si cu Rimnicul Sarat, dar exista diferenta", a spus antrenorul oaspetilor, Ciprian Anton. Focsanenii vor juca miercuri, la Buzau, o partida de pregatire, cu Metalul Buzau, pe terenul sintetic. Amicalul a fost programat pentru a pregati jocul de pe terenul sintetic de la Galati, din etapa a saptea. Focsanenii vor obtine etapa viitoare trei puncte la masa verde, pentru ca adversara lor, FCM II Bacau, s-a retras din campionat. In acest moment, diferenta fata de primul loc s-a redus la doar 9 puncte, iar fata de locul secund la cinci. (Dan CHIRIAC)

CASETA

CSM Focsani "" Rapid Suceava 4 "" 1

Au marcat: Toader 2, Bucataru 26 "" penalty, Andries 61, Moise 88 "" Zaremba 6.

Arbitri : Nacu Ionut Nicolae (Roman), Botezatu Nicolae (Piatra Neamt), Arusoaie Ovidiu (Piatra Neamt)

Rezerva : Meterciuc Petre (Tg. Neamt)

Observator : Soiman Vasile

Cartonase galbene: Toader 65 "" Stamate3, Brinza 32.

CSM Focsani: Ivanciu "" Nistoroiu, Craciun, Toader, Sararu "" Toma, Bucataru, Curteanu (74 Ungurianu), Moise (88 Mindrescu) "" Covaci (59 Botezatu), Andries (88 Dumitriu).

Antrenor: Damian Bancila.

Rapid Suceava: Pascal "" Ciobanu (67 Burlacu), Bejinariu, Razlog, Pantea "" Brinza, Stamate, Spatar (73 L. Andries), Jalba (77 Cotofrei) - Zaremba, Oniu.

18. Ceahlaul II 20 3 1 16 20-44 10p

Nota: FCM II Bacau, Ecologistul Botosani si FCM Birlad s-au retras din campionat si vor pierde toate partidele cu 0 "" 3.