Trei puncte mari

29 apr 2008 691 vizualizări
CSM Focsani - Delta Tulcea 3 - 1 (1 - 1), intr-o partida din cadrul etapei a 28-a a Ligii a doua u focsanenii au facut o repriza secunda foarte buna

CSM Focsani a obtinut trei puncte de aur in partida de simbata cu Delta Tulcea. Victoria obtinuta de elevii lui Gica Mihali ar fi putut aduce sarbatori fericite fotbalistilor focsaneni daca nu apareau cele doua rezultate cel putin curioase de la Brasov si Ploiesti. Liderul clasamentului, FC Brasov, nu a reusit sa invinga pe teren propriu pe FCM Cimpina, care a jucat in noua oameni aproape o repriza, iar brasovenii au parut ca nu vor sa le strice sarbatorile celor de la Cimpina. Toate acestea in ciuda promisiunilor facute de Razvan Lucescu la finalul partidei de la Focsani, de miercurea trecuta. Astfel, CSM Focsani, FCM Cimpina si FCM Bacau au ajuns la egalitate de puncte, cu sase etape inainte de final. Una dintre cele trei va retrograda in Liga a treia. Dupa toate probabilitatile, totul se va decide in ultima etapa, la partida dintre CSM Focsani si FCM Bacau, care va avea loc pe stadionul "Milcovul".

Repriza secunda foarte buna

Partida de simbata nu a inceput prea bine pentru fotbalistii focsaneni. Grbovic a profitat de o greseala a lui Patrascu, l-a driblat pe Petre si a marcat in poarta goala. Golul a venit imediat dupa ce Gurguiatu s-a accidentat si a fost schimbat cu Ionescu. Acesta din urma putea egala in minutul 19, fapt pe care avea sa-l faca Riscu, in minutul 26, dupa o combinatie cu Bettiche. Rosu si Bettiche puteau aduce avantajul pentru focsaneni pina la pauza, iar Liviu Stefan a trimis un sut puternic din lovitura libera, retinut in doi timp, de Petre. Imediat dupa reluare Bettiche a dus scorul la 2 - 1, dupa o reluare din sase metri. Bettiche, Ionescu si Rosu au ratat trei ocazii de a majora diferenta, in doar doua minute, lucru care a stirnit ingrijorare in tabara gazdelor. Toata lumea se gindea ca nu cumva ocaziile ratate sa se razbune. Partida a fost inchisa cu patru minute inainte de final, cind Rosu a centrat la zece metri, iar Parra Ignacio a reluat in poarta la coltul lung. (Dan CHIRIAC)

CASETA

CSM Focsani - Delta Tulcea 3 - 1 (1 - 1)

Stadion: "Milcovul". Spectatori: 500

Au marcat: Riscu 26, Bettiche 46, Parra Ignacio 87 - Grbovic 8

Cartonase galbene: Ionescu 35, Feraru 47, Isac 83 - Valdez 76

Arbitri: Lucian Rusandu - Sf. Gheorghe, Vladimir Urzica - Piatra Neamt si Mircea Orbulet - Bucuresti.

Rezerva: Marian Carp - Galati.

Observator federal: Ion Pircalab (Bucuresti)

CSM Focsani: Petre - Toader, Feraru (79 Sararu), Gurguiatu (6 Ionescu), Isac - L. Dumitriu, Bucataru, Patrascu (20 Parra Ignacio), Rosu - Riscu, Bettiche.

Antrenor: Gica Mihali.

Delta Tulcea: Pirvu - Cretu, Miselaru, M. Filip (30 Sterea), Valdez - L. Stefan, I. Filip, Coconasu, G. Gorga - Kongue, Grbovic.

Antrenor: Constantin Panait