Cum am ajuns pe locul 14

22 dec 2007 668 vizualizări
Ziarul de Vrancea incepe o retrospectiva a meciurilor pe care CSM Focsani le-a sustinut in aceasta editie de campionat, in seria intii a Ligii a doua

Astazi vom incepe o retrospectiva a meciurilor din turul acestei editii de campionat pe care CSM Focsani le-a sustinut de-a lungul celor 17 etape. In prima parte va vom reaminti ce s-a intimplat in primele trei etape ale campionatului, dupa care CSM avea zero puncte. Desi au avut meciurile la indemina, focsanenii au pierdut partidele cu Prefab Modelu, FCM Cimpina si FC Botosani. In numerele viitoare vom continua cu saltul pe care CSM Focsani l-a facut de pe ultimul loc pina deasupra liniei de retrogradare

Etapa intii

92, minutul fatidic

u CSM Focsani - Prefab Modelu 1 - 2 (0 - 1), in prima etapa a Ligii a doua u oaspetii au cistigat in prelungiri

Nu trebuie uitat ca scorul a fost 1 - 1 pina in minutul 92, iar cu cinci minute inainte de final focsaneanul Balaur a ratat, singur cu portarul Radulescu, ocazia care ar fi putut aduce un succes la debut. Golul lui Jianu a venit dupa o gafa a lui Gurguiatu, care ulterior a fost schimbat cu Bettiche. Repriza a doua a inceput cu totul altfel, CSM-ul aruncindu-se spre poarta lui Radulescu, in cautarea egalarii. A reusit-o Sararu, in minutul 53, care a marcat cu un sut de la 16 metri, dupa o pasa a lui Curteanu. Cind meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, atacantul Gheorghe Dumitru s-a jucat cu patru fotbalisti focsaneni, dupa care a centrat in fata portii, de unde Anghel nu a mai avut altceva de facut decit sa trimita in plasa.

CSM Focsani - Prefam Modelu 1 - 2 (0 -1)

Stadion "Milcovul". Spectatori: 1.000

Au arbitrat: Robert Dumitru (Brasov), Sebastian Gheorghe (Suceava) si Mihai Artene (Vaslui)

Observator: Nicolae Vatafu (Bacau)

Cartonase galbene: Balaur 56, Iurisniti 72.

CSM Focsani: 1 Ivanciu - 5 Toader, 3 Gurguiatu (14 Bettiche - min 39), 4 Dogaru, 7 Feraru - 21 Iurisniti (8 Ungureanu - min.85), 20 Curteanu ( 19 Fl. Stanciu -min. 81), 10 Bucataru, 17 Sararu - 11 Balaur, 9 Riscu.

Antrenori: Marian Brutaru, Aurel Pastia.

Prefab Modelu: 1. Fl. Radulescu - 2 Bold, 14 Dita, 13 Fl. Popa, 4 Toma - 24 Macare, 11 Pojer, 5 Olariu (7 Tigoianu - min 80), Serban (17 Tudor - min 52) - Gh. Dumitru, Jianu (21 Anghel - min. 75).

Antrenor: Ion Gigi.

Etapa a II-a

Nicoara, uita de Focsani!

u FCM Cimpina "" CSM Focsani 1-0 (1-0), intr-o partida din etapa a doua a Ligii a doua u gazdele au cistigat o partida dominata de focsaneni si arbitrata jalnic u doi focsaneni au fost loviti fara mila, au ajuns la spital, dar centralul s-a facut ca nu vede

Avindu-l pe obisnuitul casei la centru, brasoveanul Codrut

Nicoara, gazdele au cistigat un meci pe care in mod normal ar fi trebuit sa-l termine cel mult la egalitate. Unicul gol al partidei a venit in minutul 6, atunci cind Enache l-a invins cu un sut de la 20

de metri pe Ivanciu. De aici, gazdele nu au facut altceva decit sa se apere, sa joace dur si sa fie ajutate de brasoveanul care ar trebui sa uite unde este Focsaniul pe harta fotbalistica, dupa cum spuneau fanii. Dupa ce in sezonul trecut ne-a dezavantajat in toate partidele in care ne-a arbitrat, Nicoara si-a batut practic joc de focsaneni la Cimpina.

FCM Cimpina "" CSM Focsani 1-0 (1-0)

A marcat: Ionut Enache (min. 6).

Stadion Municipal, spectatori: 500.

Cartonase galbene: Mihai (min. 35), Bica (min. 36), Ladaru (min. 42), Baia (min. 61), Ghidia (min. 90), respectiv Bucataru (min. 33), Balaur (min. 17 si 84), Dogaru (min. 85).

Cartonas rosu: Balaur (min. 84).

Au arbitrat: Codrut Nicoara (Brasov), Dan Ilies (Brasov), Dragos Vlad (Tirgoviste).

Observator FRF: Alexandru Ilie (Craiova).

FCM Cimpina Mihai "" Ghidia, Sandei, Dragomir (24 Bica), Purica (51 Ticlea) "" Avram (46 Jecu), Enache, Cristea, Ladaru "" Ichim, Baia. Antrenor Stefan Nanu.

CSM Focsani: Ivanciu "" Feraru, Gurguiatu, Dogaru, Craciun (66 Ir. Ionescu) "" Curteanu (44 L.Pavel), Bucataru, Bettiche, Sararu "" Riscu, Balaur.

Antrenor Ionel Augustin.

Etapa a III-a

Rezultat pe masura jocului prestat

u CSM Focsani - FC Botosani 0 - 1 (0 - 1), in etapa a

treia a Ligii a doua u

Nici schimbarea orei de start, nici situatia grea in clasament, nici ploaia torentiala cazuta pe tot parcursul meciului nu i-au facut pe fotbalistii focsaneni sa joace in asa fel incit sa obtina primele

puncte in acest sezon. Ca si in partidele cu Prefab Modelu si FC Cimpina, CSM-ul a primit gol in primele minute si apoi cu greu au reusit sa se apropie de poarta adversa. Ca si consecinta a acestui esec, Dan Dumitru a anuntat blocarea tuturor drepturile

financiare pina la obtinerea primei victorii.