Încă un pas spre finală

22 apr 2016 936 vizualizări
Horia Tecău şi Florin Mergea s-au calificat fără luptă în semifinale la Bucureşti

Tenismenii romani Horia Tecău şi Florin Mergea, principalii favoriţi ai probei de dublu din cadrul turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy, s-au calificat fără joc în semifinale, după ce cuplul Federico Delbonis (Argentina)/Paolo Lorenzi (Italia) s-a retras înaintea meciului din sferturile de finală programat la Arenele BNR din Capitală.   În semifinale, Horia şi Florin vor întalni echipa olandeză Wesley Koolhof / Matwe Middelkoop, care a dispus cu 6-2, 6-2 de perechea Mateusz Fyrstenberg (Polonia) / Santiago Gonzalez (Mexic). În cealaltă semifinală s-au întalnit cuplurile Chris Guccione / André Sa (Australia / Brazilia) şi Jonathan Erlich / Colin Fleming (Israel /Marea Britanie). Victoria a revenit perechii australo-braziliene cu 6-4,. 6-4.
În cursul zilei de ieri s-au disputat şi sferturile probei de simplu. Deţinătorul titlului, spaniolul Guillermo Garcia (37 ATP) l-a învins în trei ore şi două minute de joc pe argentinianul Guido Pella (46), scor, 7-6, 3-6, 7-6, după ce acesta a avut minute de joc în faţa lui Pella (25 ani, 46 ATP), al şaselea favorit, după ce a salvat două mingi de meci la 5-4 în setul decisiv. Garcia a avut şi el  două mingi de meci şi el in tiebreak, la 6-4, dar le-a irosit, revenind apoi şi caştigand cu 8-6. Garcia şi-a luat revanşa în faţa lui Pella, care l-a învins în singurul lor meci direct de pană acum, în 2014, în primul tur la Buenos Aires, cu 7-6, 6-4. În semifinale, Guillermo Garcia îl va întalni pe spaniolul Fernando Verdasco (86) care a trecut cu 7-6, 6-3 de olandezul Robin Haase (64). Cei doi tenismeni care trebuiau să joace cu Mergea şi Tecău la dublu au avut evoluţii diferite. Frederico Delbonis (40) l-a învins cu 6-2, 6-2 pe italianul Marco Cecchinato (99).. El a invocat probleme medicale provenite de la acest meci explicand abandonul de la dublu. Paolo Lorenzi (52) a fost depăşit cu 6-4, 4-6, 5-7 de francezul Lucas Pouille (72), după două ore şi 24 de minute.
* Andreea Mitu a caştigat, ieri, alături de sportiva turcă Ipek Soylu, partida cu perechea rusă Natela Dzalamidze/Veronika Kudermetova, scor 6-2, 6-2, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, disputat pe zgură şi dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Meciul a durat o oră şi patru minute. Romanca şi turcoaica se vor confrunta, pentru un loc în finală, cu dublul japonez Nao Hibino/Kurumi Nara. Rezultate din sferturi, la simplu: Danka Kovinic (Muntenegru) – Maria Sakkari (Grecia) 1-6, 6-1, 6-2; Çagla Buyukakcay (Turcia) – Nao Hibino (Japonia) 6-1, 6-2; Stefanie Voegele (Elveţia) – Kristina Kucova (Cehia) 7-5, 6-2.
* Stuttgart (WTA, sferturi): Angelique Kerber (Germania) – Carla Suarez (Spania) 6-2, 6-4; Petra Kvitova (Cehia) – Garbiñe Muguruza (Spania) 6-1, 3-6, 6-0;
* Barcelona (ATP, sferturi): Benoît Paire (Franţa) – Malek Jaziri (Tunisia) 3-6, 7-5, 6-1; Kei Nishikori (Japonia) – Aleksandr Dolgopolov (Ucraina) 7-5, 6-0; Rafael Nadal (Spania) – Fabio Fognini (Italia) 6-2, 7-6.