Urcam spre locurile salvarii

12 nov 2007 995 vizualizări
CSM Focsani - Inter Gaz Bucuresti 3 - 1 (0 -0), intr-o partida din cadrul etapei a XIV-a a Ligii a doua u Kamel Bettiche a reusit o "dubla"

CSM Focsani si-a continuat seria rezultatelor pozitive si a urcat inca un loc in clasament. Focsanenii au acumulat in ultimele trei etape sapte puncte si, potrivit oficialilor echipei, asta arata ceea ce s-a intimplat la inceputul campionatului nu a fost decit un accident datorat in mare masura impactului cu Liga a doua. Meciul cu Inter Gaz a inceput in nota de dominare a elevilor lui Ionel Augustin, care s-au aruncat spre poarta lui Barbu in dorinta de a deschide cit mai repede scorul. Pavel a ratat prima ocazie de poarta, pentru ca oaspetii sa raspunda prin Buca si Funieru. Inainte de pauza, Curteanu a executat o lovitura libera, pe care Barbu a boxat-o de undeva din apropierea liniei portii, unii spectatori vazind chiar gol la acea faza. Verdes a avut deschiderea scorului in bocanc, cu doar sapte minute inainte de pauza, dar reluarea sa din sase metri a trecut pe linga. Mobilizati la pauza, focsanenii au rezolvat meciul in doar 20 de minute de la reluare. Mai intii, Domnisoru a comis hent in careu, iar Bucataru a aratat inca o data ca nu stie sa rateze de la punctul cu var. Cuplul Curteanu - Bettiche a creat golul doi, faza trasa la indigo de oaspeti, 12 minute mai tirziu, cind au redus din diferenta. Bettiche a aratat inca o data ca este in mare forma si a inchis practic meciul dupa o patrundere individuala si un sut la coltul lung. Oaspetii au jucat in zece din minutul 53, dupa eliminarea lui Domnisoru. Acesta a primit doua cartonase galbene, primul la faza penalty-ului, iar cel de-al doilea la semnalizarea asistentului, care a vazut o impingere a lui Riscu. In urma acestui rezultat, CSM Focsani a urcat pe locul 16 si este la doar doua puncte de primul loc salvabil de la retrogradare si la patru de locul 11. Programul focsanenilor pina la finalul primei parti a campionatului mai cuprinde jocurile cu Progresul - deplasare, FC Sacele - acasa, FCM Bacau - deplasare, Prefab Modelu - deplasare si FC Cimpina - acasa. Dupa cum se observa, toate cele cinci partide vor avea loc in compania contracandidatelor la evitarea retrogradarii. Elevii lui Ionel Augustin nu au voie sa piarda puncte in cele doua meciuri de acasa si trebuie sa incerce sa obtina puncte si in cele trei deplasari.

Ce au spus cei doi tehnicieni

Ionel Augustin: "Sintem in crestere de forma si vreau sa-i felicit pe baieti si sa le multumesc pentru victoria obtinuta. A fost o partida intre doua echipe valoric egale, noi am reusit sa ne mobilizam dupa pauza si sa marcam repede si finalmente sa cistigam".

Dumitru Bolborea: "Jocul s-a decis pe doua greseli de aparare, de care gazdele au stiut sa profite. A fost o partida intre doua echipe care se lupta pentru evitarea retrogradarii, gazdele s-au mobilizat mai bine si au cistigat. Consider ca incorecta semnalizarea asistentului la eliminarea lui Domnisoru". (Dan CHIRIAC)

15. Inter Gaz 14 3 3 8 20-22 12p (-9)

16. CSM Focsani 14 2 5 7 17-25 11p (-10)

17. FC Cimpina 14 2 4 8 9-24 10p (-11)

18. FC Sacele 14 0 8 6 4-19 8p (-13)

u Progresul este penalizata cu un punct pentru neindeplinirea baremului in sezonul trecut

Cartonas rosu: Domnisoru 53.

Arbitri: Eugen Rosu (Vilcea), Vasile Popescu (Buzau) si Petre Geambazu (Busteni). Rezerva: Horia Abrudan (Bacau).

Observator: Costin Toma (Piatra Neamt)

CSM Focsani: Petre - Dumitriu, Craciun, Gurguiatu, Ionescu - Bucataru, Pavel (77 Dantes), Iurisniti, Curteanu - Bettiche (82 Toader), Riscu.

Antrenor: Ionel Augustin.

Inter Gaz: Barbu - Rusu, Stere, Domnisoru, Tirnacop (25 Nicola) - Banuta (54 Dinu), Stancu, Buca (69 Stancu), C. Birsan - Verdes, Funieru.

Min 38: Verdes a ratat de la asse metri;

Min 48: Domnisoru a comis hent in careu, iar Bucataru a transformat penalty-ul: 1 - 0;

Min 50: Curteanu a centrat, iar Bettiche a reluat cu capul in plasa: 2 - 0;

Min 62: C. Birsan a centrat, iar Verdes a marcat cu capul: 2 - 1;

Min 64: Bettiche a marcat cu un sut plasat, al coltul lung, de la marginea careului: 3 - 1.

FC Panciu a urcat pe primul loc

FC Panciu a cistigat derby-ul etapei disputat in compania formatiei Vointa Deep Serv Odobesti. Dupa ce la pauza scorul a fost de 2 - 0, elevii lui Ionica Serea au mai punctat de patru ori in actul secund, reusind o victorie clara in derby-ul grupei. In urma acestui rezultat pancenii au urcat din nou pe primul loc al clasamentului. Surpiza etapei s-a produs la Tataranu, acolo unde gazdele au

depasit liderul grupei A. Celelalte rezultate ale etapei au fost:

u Grupa A: National Golesti - Vointa Sl. Ciorasti 5 - 1, Victoria Bordeasca - ASA Steaua 0 - 3, AS FC Unirea Focsani - Unirea Milcovul 0 - 1, Flacara Urechesti - CS Energia Vulturu 2 - 4, Vulturul Focsani - Zorile Cotesti 8 - 0, Vointa Cirligele - Victoria Gologanu 7-0, AS Tataranu - FC Dumitresti 4 -3.

u Grupa B: Chimica Marasesti - Avintul Jaristea 1 - 3 (M. Oatu, respectiv Gabriel Sima-3), Unirea Bolotesti - Romstar Panciu 6 - 3, Viticultorul Virtescoiu - Viitorul Homocea 3 - 3, FC Panciu - Vointa Deep Serv Odobesti 6 - 0, Siretul Suraia - Unirea Tifesti 2 - 0, Trotusul Ruginesti - Unirea Pufesti 1 - 3. FCM Adjud a stat. (Dan CHIRIAC)

SMS Sportiv

Dinamo - LPS Focsani 3 - 34

Rugbystii de la Liceul cu Program Sportiv Focsani au cistigat in deplasare derby-ul etapei cu Dinamo. Rezultatul final a adus focsanenilor si punctul bonus. La U 18, Dinamo - LPS Focsani 19 -17. (D. C.)

CSM Focsani - CS Neptun 41-24 (20-10)

CSM Focsani a cistigat fara drept de apel meciul disputat in compania formatiei CS Neptun Constanta. Jocul disputat la Sala Polivalenta nu a avut istoric, elevii lui Lucian Tucam impunindu-se dupa un joc dominat de la un capat la altul. (D. C.)

LPS Botosani - CSM Focsani 3 -0

Voleibalistele antrenate de profesorul Marian Radulescu au pierdut partida disputata in prima etapa a returului Diviziei A2 la volei. Focsanencele au pierdut toate seturile pe final, nereusind sa razbune infringerea din tur, de la Focsani. (D. C.)

Juniorii mari au invins Elpis

Juniorii A si B ai CSM Focsani au jucat ieri partidele din cadrul campionatului national. La juniori A, CSM Focsani - Elpis Constanta 3 - 2, dupa ce oaspetii au condus cu 2- 0. La juniori B, CSM Focsani - Elpis Constanta 2 -6 (D. C.)