Surpriză în Cupa României: Cum poţi lua cartonaş galben la un meci care nu se dispută?!

9 apr 2015 608 vizualizări
Câştigătoarea fazei judeţene în ediţia precedentă, FC Panciu, a pierdut jocul disputat la Gugeşti u azi, de la orele 17.00, are loc ultimul joc din optimi

Miercuri au avut loc partidele din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, faza judeţeană. Surpriza s-a produs la Gugeşti, acolo unde echipa locală a eliminat câştigătoarea fazei judeţene în sezonul precedent, FC Panciu. Gazdele s-au impus cu scorul de 4-2. Păncenii au ajuns anul trecut până în turul trei al fazei naţionale, fiind eliminaţi la lovituri de departajare de Aerostar Bacău. La eliminarea echipei din Panciu au contribuit din plin doi foşti jucători ai săi, Cătălin Costin şi Eugen Ştefan. Nicio echipă din Liga Grafit Decor nu s-a calificat până acum în faza sferturilor, singura speranţă fiind Victoria Vînători, care va juca azi cu Unirea Ţifeşti. Partida are loc cu începere de la orele 17.00, pe stadionul din satul Mirceşti. Cea mai bună evoluţie dintre echipele din Liga Grafit Decor a avut-o Viitorul Vîrteşcoiu. Echipa condusă de Viorel Mîrza a jucat în zece oameni până în minutul 70, moment în care s-a prezentat la stadion şi al 11-lea jucător. Gazdele au oferit o replică foarte bună ocupantei locului trei în Superliga Altdorf Tehnik, AS Suraia, care s-a impus cu 3-2. Experienţa oaspeţilor şi-a spus cuvântul în cele din urmă. Voinţa Odobeşti a câştigat derby-ul rundei, după ce s-a impus cu 2-0, în deplasare cu Şoimii Mirceşti. Golurile victoriei au fost marcate de Nistoroiu şi Adi Oltianu. Scorul etapei l-a realizat Euromania Dumbrăveni, în deplasare, la Coteşti. Voinţa Cîrligele  a obţinut o nouă victorie clară în deplasare, scor 5-0, pe terenul Voinţei Slobozia Ciorăşti.

Cartonaş galben, la un meci care nu s-a jucat!

Partida dintre Trotuşul Rugineşti şi FCM Adjud nu s-a disputat, gazdele neasigurând asistenţa medicală. Asistenta jocului a ajuns la stadion la câteva minute după ce brigada de arbitri fluierase finalul jocului. Culmea este că centralul partidei a acordat un cartonaş galben, chiar dacă partida nu s-a disputat. Un jucător al gazdelor a încercat pe un ton mai ridicat să-i ceară socoteală arbitrului pentru faptul că nu mai aşteaptă câteva minute venirea asistenţei medicale. Acesta a fost avertizat cu cartonaş galben pentru comportarea sa. AS Cîmpineanca s-a calificat la rândul său fără joc în sferturile de finală, după ce adversara sa, Selena Jariştea, a anunţat că nu se prezintă la meci. (Dan CHIRIAC)

Rezultatele meciurilor din turul II al Cupei României

1. Victoria Vînători – Unirea Ţifeşti: Arbitri: Aldea – Dumitraşcu – David  Observator: Rusu Ovidiu – se joacă vineri 10.04.2015 orele 17.00 la Mirceşti
2. Voinţa Slobozia Ciorăşti – Voinţa Cîrligele 0-5
3. Viitorul Vîrteşcoiu – AS Suraia 2-3
4. Trotusul Rugineşti – FCM Adjud 0-3
5. Şoimii Mirceşti – Voinţa Odobeşti 0-2
6. Podgoria Coteşti – Euromania Dumbrăveni 0-9
7. Selena Jariştea – AS Cîmpineanca 0-3
8. Victoria Gugeşti – FC Panciu 4-2