Ziua musafirilor nepoliticoși

22 mai 2020 961 vizualizări

Cinci victorii ale oaspeților în etapa din Bundesliga  * La nemți, norocul nu ține cu Fortuna

Campionatul german de fotbal a pornit etapa a XXV-a cu derbiul berlinez Hertha-Union, încheiat vineri cu o victorie clară, a Herthei, scor 4-0, cu toate golurile marcate în repriza a doua, de către Ibisevic ('18), Ludebakio ('52), Cunha ('61) și Boyata ('77). Sâmbătă, Borussia Dortmund a obținut o prețioasă victorie la Wolfsburg, cu două goluri marcare de Guerreiro '32) și Hakimi ('78). Klaus (Wolfsburg) a fost eliminat, în minutul 82.Însă formația din Ruhr nu a stat prea mult la un punct de liderul, Bayern München, pentru că bavarezii s-au impus clar, pe teren propriu, în fața echipei Eintracht Frankfurt, scor 5-2. Au marcat: Goretzka('17), Müller ('41), Lewandowski ('46), Davies '(61), Hinteregger('75 – autogol) / Hinteregger ('52 și '55).Formația din Frankfurt a ajuns, de necrezut, la a cincea înfrângere consecutivă. Într-un alt meci cu echipe din partea superioară a clasamentului, Bayer Leverkusen s-a impus, în deplasare, scor 3-1 (1-0), în fața Borussiei Mönchengladbach.Au marcat Thuram('52) / Havertz ('7, '58 – penalty),și Bender '81.Werer Bremen a obținut obține prima victorie în campionat după șase înfrângeri și un rezultat de egalitate, pe terenul echipei Freiburg, Bittencourt (min. 19) fiind autorul golului victorios. Tot sâmbătă, s-a mai jucat meciul Padeborn-Hoffenheim, scor 1-1, golurile fiind marcate la începutul meciului: Skov a deschis scorul pentru oaspeți ('4), Srbeny a egalat cinci minute mai târziu. Ieri, Augsburg a dispus clar de Schalke 04, chiar la Gelsenkirchen, scor 3-0, prin golurile marcate de Löwen, Sarenren-Bazee și Cordova. Schalke are nouă partide consecutive fără victorie în Bundesliga Apoi, Leipzig a învins în deplasare cu 5-0 pe Mainz, într-un meci în care Timo Werner a marcat de trei ori, scorul fiind completat de Poulsen și Sabitzer. De remarcat că în meciul din tur, Leipzig câștigase cu 8-0. Primele locuri sunt ocupate de Bayern (61 p), Borussia Dortmund (57) și Leipzig (54). Etapa s-a încheiat cu meciul FC Köln – Fortuna Düsseldorf (2-2). Oaspeții, aflați primul loc retrogradabil au condus cu 2-0. Karaman a deschis scorul în min. 41, și după ce Uth a ratat un penalty la începutul părții secunde, Thommy a marcat al doilea gol. Însă Köln a înscris pe final două goluri în două minute, prin Modeste și Cordoba și speranțele Fortunei de a se apropia de locul salvator s-au spulberat