VIDEO | CSU Suceava -CSM Focșani 2007:25-26(12-10) în etapa a XII-a a Ligii Zimbrilor

6 feb 2021 524 vizualizări

Handbaliștii focșăneni au câștigat în deplasare meciul jucat miercuri seara 24 noiembrie 2021, la Suceava, cu formația CSU din localitate.Chiar dacă la pauză scorul era 12-10 în favoarea sucevenilor, în cea de a doua repriză, focșănenii și-au dovedit superioritatea și au încheiat jocul învingători.În final CSU Suceava=CSM Focșani 2007 :25-26( 12-10). Meciul a contat pentru etapa a XII-a a Ligii Naționale Masculine de Handbal( LNMH) și s-a disputat în sala sporturilor din Suceava.Vom reveni cu amănunte

Handbaliștii de la CSM Focșani 2007 au jucat la Suceava, într-o partidă contând pentru runda a XII-a, și au reușit o victorie la limită, după două înfrângeri consecutive în etapele anterioare. Sucevenii au condus la pauză, însă au cedat pe final, CSM Focșani obținând o victorie importantă pentru moral înaintea debutului în Cupa EHF, care se va produce sâmbătă, 27 noiembrie 2021 în sala sporturilor din Focșani împotriva islandezilor de la Haukar. Pentru CSU Suceava meciul de miercuri 24 noiembrie 2021 a fost a doua înfrângere consecutivă la același scor, 25-26.

CSU Suceava – CSM Focșani 2007:25-26 (12-10) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

CSU Suceava: Makaria, Grigoraș – Tîrzioru 5, Roșu 4, Kutahya 4, Kbilashvili 3, Stanciuc 2, Ștefan 2, Lupu 2, Bologa 2, Dascălu 1, Vizitiu, E. Szasz, Juverdianu, Loic, V. Anton. Antrenor: Petru Ghervan.

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, C. Rusu – Miroiu 8, Krstevski 4, Marjanovic 3, Rață 3, Marijanac 3, Hrimiuc 2, Mocanu 1, Eros 1, Mănescu 1, Drăgan, Ragea, Popovici, Pătru. Antrenor: Dalibor Cutura.

Tot miercuri 24 noiembrie 2021 într-un alt joc al etapei a XII-a din Liga Națională Masculină de Handbal(LNMH), Steaua lui ”Coco” Mihăilă a bifat a zecea victorie a sezonului în deplasarea de la Baia Mare, partidă ce a contat pentru etapa a XIII-a, ultima a turului. Cu portarul Iancu în mare formă, steliștii au avut două goluri avans la pauză, dominând apoi categoric repriza secundă, în care diferența maximă a fost de 9 goluri.

Minaur Baia Mare – Steaua București: 24-31 (9-11) Arbitri: Dorinel Gurbina / Emilian Stanciu

Minaur Baia Mare : Terekhov, Buzogany – Căbuț 5, Vujic 4, Huta 3, Bera 3, Kotrc 3, Buguleț 2, Buzle 2, Nagy 1, Vujovic 1, Teca, Cip, Bușecan, Da Silva. Antrenor: Alexandru Sabou.

Steaua București: Iancu, Stănescu – Mihalcea 9, Hanțaru 6, Grbovic 5, Georgescu 4, Șandru 3, Popovic 2, Milosevic 1, Constantina 1, Burlacu, Johannson, Căpățână. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Etapa a XII-a, penultima a turului, programează joi 25 noiembrie 2021 patru partide: CSM București – CSM Vaslui (ora 14.30), SCM Poli Timișoara – CSM Alexandria (ora 16.00, TVR 2), HC Buzău – CSM Bacău (ora 17.00) și U Cluj – HC Dobrogea Sud (ora 18.00). Partida Steaua – Dinamo se va juca miercuri, 15 decembrie, iar Potaissa Turda – Minaur Baia Mare a fost amânată pentru 17 decembrie 2021.

Text informații:handbalmania.ro