Sportul românesc mai respiră

5 aug 2018 776 vizualizări

Canotajul a răbufnit la Europene: șapte medalii, dintre care patru de aur, obținute la Glasgow * Robert Glință a obținut medalia de argint, la înot. după opt ani de secetă * la gimnastică avem aur la junioare

Intrat de câțiva ani într-un con de umbră, canotajul românesc a renăscut la Campionatele Europene de la Glasgow, obținând un număr de șapte medalii, dintre care trei de aur, două de argint și două de bronz, rezultate cu care România a obținut primul loc în clasamentul pe națiuni, succes anunțat, cumva, de performanțele remarcabile obținute la Mondialele de tineret disputate recent la Poznan (Polonia): două medalii de aur, două de argint și una de bronz.Campionatul European de canotaj are loc pe pe lacul Strathclyde, din capitala Scoției, amenajat pe albia râului Clyde în 1986, pentru Jocurile Commonwealth. Primul titlu românesc a fost obținut, sâmbătă, de echipajul feminin de dublu rame, format din Mădălina Beres și Denisa Tîlvescu, care au învins bărcile din Olanda și Italia. Au urmat apoi de băieții de la 4 rame (Ștefan Berariu, Cosmin Pascari, Ciprian Huc și Mihai Țigănescu), același echipaj care a devenit campion mondial de tineret, iar în finalul zilei, “optul” feminin a devenit campion european. Cele două campioane de la dublu au făcut parte și din echipajul de 8^1, alături de din Ioana Vrânceanu, Viviana Bejinariu, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Beatrice Parfenie, Iuliana Popa și cârmaciul Daniela Druncea, care s-a impus în fața bărcilor din Marea Britanie și Olandei. Tot în prima zi a finalelor, fetele de la 4 rame (Roxana Parascanu, Mădălina Hergheș, Mădălina Cașu, Iuliana Buș) au obținut argintul, iar băieții la dublu rame, Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, s-au mulțumit cu bronzul. Ieri, în ultima zi, două echipaje masculine au obținut medalii. Dublul de vâslași Ioan Prundeanu / Marian Enache s-au clasat pe locul II, la 50 de sutimi în urma Franței, iar barca de 8^1 (Vlad Aicoboae, Adrian Damii, Alexandru Matinca, Constantin Radu, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Cristi Pîrghie, Alexandru Macovei – Adrian Munteanu) a luat bronzul. Ieri, România a mai fost reprezentată în finala de la dublu vâsle categorie ușoară. Gianina Beleagă și Ionela Cozmiuc au ratat podiumul de puțin, încheind cursa pe loc* Sportivul Robert Glință a câștigat, sâmbătă, medalia de argint în proba de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de natație, la Glasgow. După ce a realizat un excepțional record național în semifinale, cu 24,12 s, la numai opt sutimi de secundă de recordul mondial al probei (24,04 s), stabilit de britanicul Liam Tancock în 2009, el a fost învins în finală tocmai de cel pe care îl depășise în penultima fază, experimentatul sportiv rus Kliment Kolesnikov, care a realizat un nou record mondial, cu 24 de secunde în capăt. Ultima medalie a înotului românesc în bazin olimpic fusese obținută anterior de Dragoș Agache, la 50 metri bras, tot argint, la ediția europeană din 2010. Glință mai are în palmares o medalie de bronz europeană, anul trecut, dar în bazin scurt, la 100 m spate. Probă la care, ieri, a obținut deja calificarea în finală.* Rușinea echipei feminine de gimnastică, necalificată în finala Europenelor de la Glasgow a fost, cumva, salvată de junioare și o singură senioară Dacă echipa României, compusă din Ioana Stănciulescu (locul VII la individual compus), Silviana Sfiringu (VIII) și Antonia Duță s-a clasat pe locul IV, Ioana a obținut titlul continental la sol, ea concurând ultima. Tot la sol, Antonia s-a clasat pe locul IV, iar Silviana a obținuty locul V la sărituri și locul VI la bârnă.  Singura senioară prezentă într-o finală pe aparate, Denisa Golgotă a obținut medalia de bronz la sărituri și cea de argint la sol.