Sportul Ciorăști - ACS Mausoleul Mărășești:4-2(3-0) în etapa a X-a a play-off-ului Superligii Altdorf Tehnik la fotbal seniori(campionatul județean al Vrancei)

12 mai 2018 1387 vizualizări

Sâmbătă 12 mai 2018 începând cu ora 18,00  echipa de fotbal Sportul Ciorăști a întâlnit pe terenul comunal din Salcia Veche , din Ciorăști, echipa de fotbal ACS Mausoleul Mărășești din cadrul etapei a X-a , Play-Off, Superligii Altdorf Tehnik(campionatul județean al Vrancei).

Mai jos puteți urmări înregistrarea meciului  Sportul Ciorăști - ACS Mausoleul Mărășești:4-2 în etapa a X-a a play-off-ului Superligii Altdorf Tehnik la fotbal seniori(campionatul județean al Vrancei)​

ZdV TV a transmis meciul în direct pe site-ul ziaruldevrancea.ro și pe pagina de facebook Ziarul de Vrancea

Echipa locală de fotbal  Sportul Ciorăști se afla înaintea meciului de sâmbătă 12.05.2018 pe primul loc in liga cu 21 de puncte si un golaveraj de 30 – 8 , urmată îndeaproape de către echipa de fotbal ACS Mausoleul Mărășești cu 20 de puncte și cu un golaveraj de 23 – 11.

Meciul a fost condus de către o echipă de arbitri avându-l la centru pe Șonțu Alin iar  ca asistenți pe Toader George și Toader Mihai. Observator, Mihai Gica.

Având în vedere situația din clasament prin rezultatul Sportul Ciorăști - ACS Mausoleul Mărășești:4-2  înregistrat în partida disputată sâmbătă 12.05.2018  la Ciorăști s-a tranșat în bună măsură căștigătoarea ligii a IV-a.

Mai sunt de disputat încă 4 etape în Superliga Altdorf Tehnik, iar câștigătoarea va juca barajul de promovare în Liga a III-a împotriva campioanei județului Constanța.

Tot sâmbătă 12 mai 2018, în etapa a X-a a play-off-ului Superligii Altdorf Tehnik la fotbal seniori(campionatul județean al Vrancei) sau vor mai disputat urmatoarele meciuri :

- National 2012 Golesti - CSC Dumbraveni :5-1

- FC Panciu - Tractorul Nanesti:2-4 ,

Duminică 13 mai 2018, începând cu orele 11.00,se va disputa meciul:

- Vointa Carligele - Victoria Gugesti.

Sursă informații Pahon Stefan-contul de facebook

Citiți  în continuare  și  articolul mai amplu despre meciul de la Ciorăști de sâmbătăt 12.05.2018 postat pe contul de facebook de colaboratorul ZdV Pahon Stefan

:

Sportul Ciorasti - ACS Mausoleul Marasesti 4 - 2 (3 – 0)

Etapa a X-a, Play-off, Superliga Altdorf Tehnik

Sambata, 12 mai, pe stadionul comunal din Salcia Veche, s-a desfasurat meciul de fotbal dintre echipele Sportul Ciorasti si ACS Mausoleul Marasesti contand pentru etapa a X-a, Play-Off, Superliga Altdorf Tehnik. Emotii firesti pentru elevii lui Cornel Militaru inaintea acestui derby daca avem in vedere ca echipa de fotbal ACS Mausoleul Marasesti, pana sa se dispute aceasta partida, ii sufla in ceafa liderului de pe malul raului Ramnicul Sarat , emotii care aveau sa fie spulberate imediat dupa fluerul centralului Sontu Alin care, numai dupa doua minute de la deschiderea partidei avea sa-i invite pe oaspeti sa reia jocul de la centrul terenului. Echipa din Ciorasti se napusteste cu intregul efectiv in careul oaspetilor, jucatorul Grama Nicolae (17) prinde un culuar favorabil si cu un sut sec il invinge pe portarul Toader Daniel (13) de la oaspeti iar tabela de marcaj inregistreaza scorul de 1- 0 pentru gazde. Meciul continua in aceeasi nota de dominare a gazdelor cand, in minutul 17, urmare a unui fault savarsit in suprafata de pedeapsa se dicteaza lovitura de la 11 metri care este transformata impecabil de catre jucatorul Stanciu Florin (10) facand ca tabela de marcaj sa se modifice din nou si sa arate 2 – 0 pentru echipa Sportul Ciorasti. Parca trasa la indigo, o faza similara se petrece in minutul 26 si in careul de 16 metri al echipei Sportul Ciorasti la care centralul Sontu Alin dicteaza fara sa ezite lovitura de la 11 metri pe care o executa jucatorul Dima Georgian (10) insa portarul Mihai Burdujel (1) il citeste din priviri, se arunca pe directia pe care mingea a fost sutata si apara salvandu-si echipa de la gol. Satisfactie pentru jucatorii echipei gazda si in tribune, clipe de cumpana si tristate pentru jucatorii echipei oaspete care ar fi avut o buna sansa de a echilibra jocul si a pune probleme echipei gazda. Dar cum ocaziile nefinalizate se razbuna si in aceasta situatie se petrece la fel si in minutul 29 (la doar trei minute de la ratarea loviturii de la 11 metri de catre oaspeti) , jucatorul Manaila Florentin (9) inscrie pentru gazde si ridica scorul la 3 – 0 , scor cu care avea sa se incheie si prima repriza. La pauza m-am aflat printre jucatorii echipei Sportul Ciorasti care s-au masat cu totii in jurul bancii de rezerve, preferand sa nu paraseasca terenul de joc. Am recapitulat impreuna cu ei, pentru a-mi nota, care jucator si in ce minut a marcat gol iar unul dintre jucatori, mai in gluma mai in serios, imi spune: “ … treceti-l si pe jucatorul Leaua Geani (14) in minutul 60”. Cei din jurul sau s-au amuzat si nu aveau cum sa intuiasca faptul ca jucatorul mentionat chiar avea sa marcheze dar nu in minutul 60 ci in minutul 64 cand , la cincisprezece minute dupa reluare, patrunde in careul de 16 metri al echipei oaspete, dribleaza tot ce i-a stat in cale si cu un sut bine plasat il invinge pe portarul oaspetilor si ridica scorul la 4 – 0 pentru gazde. La acest scor tribuna a inceput sa exulte, sa-si incurajeze cu si mai multa frenezie echipa si si-ar fi dorit si al cincilea, si al saselea , si al saptelea gol. Numai ca in teren lucrurile aveau sa ia o cu totul alta intorsatura incepand cu minutul 74, cand pe fondul relaxarii si a lipsei de concentrare, jucatorul Mitala Remus (17) inscrie din careu in poarta aparata de Mihai Burdujel si scorul devine 4 – 1 , ca numai dupa alte doua minute oaspetii sa le ascunda din nou mingea gazdelor in propriul careu si sa inscrie prin jucatorul Docan Danut (22), iar tabela de marcaj se modifica din nou aratand 4 – 2 pentru echipa de fotbal Sportul Ciorasti, scor care nu se va mai modifica pana la sfarsitul partidei desi cele doua echipe au luptat barbateste aparandu-si fiecare sansele.

Foarte buna prestatia brigazii de arbitri compusa din Sontu Alin, la centru, care i-a avut ca asistenti pe Toader George si Toader Mihai.

La partida de fotbal dintre cele doua echipe , care s-a desfasurat pe stadionul comunal din Salcia Veche, am fost onorati cu prezenta domnului Dan Dumitru , presedinte al AJF Vrancea si domnul Sebastian Oancea de la cotidianul Vrancea24.

Alte rezultate inregistrate sambata in liga :

National 2012 Goilesti – CSC Dumbraveni 5 – 1;

FC Panciu – Tractorul Nanesti 2 – 4;

Va mai reamintesc ca duminica 13 mai, incepand cu orele 11 , se va desfasura partida de fotbal dintre echipele Vointa Carligele si Victoria Gugesti, meci cu care se incheie etapa a X-a, Play-Off, Superliga Altdorf Tehnik si desprinde echipa de fotbal Sportul Ciorasti in castigatoarea ligii daca nu vom inregistra vreo surpriza pana la sfarsit.