Schimbări la vârf în Liga I

10 dec 2018 411 vizualizări

în urma victoriei cu Viitorul, FCSB a revenit la trei puncte față de lider, în timp ce formația din Craiova a urcat pe podium

Formația FCSB a învins, luni seară, pe stadionul “Nicolae Dobrin”, din Pitești, scor 2-0 (1-0), echipa FC Viitorul, într-o partidă din etapa a XIX-a a Ligii I. Meciul ar fi trebuit să se dispute duminică, de la ora 20.00, dar a fost amânat pentru luni din cauza ceții. Scorul a fost deschis în min. 41, la un fault comis de Ghiță asupra lui Coman, arbitrul Marius Avram a dictat penalty. Șutul lui Tănase a fost respins în față de portarul Cojocaru, însă același jucător a revenit împingând mingea în plasă. În min. 77, Filip a înscris de la șapte metri, după o fază fixă. Cele două echipe au avut formulele de start anunțate încă de duminică. După meci, antrenorul Nicolae Dică și-a lăudat elevii, iar Gică Hagi și i-a criticat. “Victorie importantă, un meci foarte greu pentru noi. Era important să câștigăm acest joc ca să rămânem pe locul doi. Am făcut o partidă foarte bună. A doua repriză am dominat-o clar, am avut 6-7 ocazii de a marca. Cu această atitudine aveam șanse să câștigăm campionatul. Le-am cerut băieților să facem pressing avansat și după 1-0. Atunci când facem ceea ce pregătim în antrenament nu ne poate sta nimeni în cale. în mare am făcut în această seară ceea ce am pregătit. Au fost lucruri bune care s-au întâmplat în această seară. Dar este un joc, urmează două jocuri pe care trebuie să le câștigăm”, a spus Dică la Digi Sport. Tirul lui Hagi s-a îndreptat mai mult spre Denis Drăguș: “Sunt meciuri mari. Prima imagine e că sunt tineri, trebuie răbdare, dar mă aștept și eu la mai mult, vreau mai mult.  Lui Drăguș îi mai trebuia încă o minge. Una la echipă și una pentru el. El a jucat numai pentru el, nu a avut nicio legătură cu echipa. Din păcate, i-am spus că nu se poate, asta e indisciplină tactică și de de aceea l-am și schimbat. Trebuie să înțeleagă că mai trebuie să joace fotbalul și cu alții, combinativ, nu numai individual. A fost o presiune, sunt tineri, dar trebuie să se obișnuiască cu lucrul acesta. Unii au avut o lispă de personalitate, voi evalua și voi vedea ce vor face în continuare", a declarat Hagi, la Telekomsport.

Tot luni seară, la Craiova, CSU a învins cu 3-1 (2-1) pe FC Voluntari. Scorul a fost deschis surprinzător de oaspeți, marți seara, în min. 12, prin atacantul Gadze, din centrarea lui Bucurică. O lovitură de cap inspirată a lui Koljic a adus egalarea (’26), iar în secundele adiționale din finalul primei reprize, Bancu a obținut un penalty pe care l-a transformat Mitriță. După pauză, oltenii au dominat și mai clar, dar n-au înscris decât odată, în min. 90^1, prin Nuno Rocha, la un minut după ce Laidouni, de la Voluntari, a fost eliminat. După acest joc, Craiova a urcat pe podiumul Ligii I, în locul Viitorul.