CSU Suceava – CSM Focşani: 19-19(8-11)

13 oct 2017 681 vizualizări

CSU Suceava a terminat la egalitate, scor 19-19, in compania celor de la CSM Focsani, intr-un meci desfasurat joi seara, in sala “Dumitru Bernicu” si care a contat pentru etapa a VII-a din cadrul Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Adi Chirut era ingrijorat inaintea partidei de numeroasele absente din centrul apararii, unde a fost nevoit sa-l forteze pe Gabi Burlacu, intrat pe teren nerefacut, cu glezna dreapta bandajata. Adevarate probleme ale universitarilor au aparut insa pe faza ofensiva, in conditiile in care gazdele au marcat un singur gol in primele 13 minute de joc, la finalul carora tabela indica 1-4. Pe fondul paradelor ex-universitarului Emilian Marocico, oaspetii si-au majorat avantajul la patru reusite in minutul 17, cand Miroiu ducea scorul la 3-7 si obliga banca tehnica suceveana sa ceara time-out. La reluarea jocului, nou-intratul Bobeica a reusit trei interventii, iar pe semicercul advers, Baican a restabilit egalitatea la 7-7. Finalul primei reprize a apartinut insa focsanenilor, care au intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, scor 8-11.

Repriza secunda a insemnat un joc de-a soarecele si pisica, in care formatia suceveana a alergat in permanenta dupa egalare. Ciubotariu a anulat handicapul gazdelor in minutul 41, la scorul de 13-13, dar pe fondul unui gol furat practic gazdelor, gruparea vranceana a refacut ecartul de la pauza in doar trei minute. Olariu a mai egalat o data situatia de pe tabela la 16-16, iar cu sprijinul publicului si a paradelor lui Duman, universitarii au preluat conducerea in minutul 58, cand acelasi Ciubotariu, cel mai bun marcator al sucevenilor, puncta pentru scorul de 19-18.  Oaspetii au egalat insa prin Rotaru, iar de pe banca Adi Chirut a cerut time-out pentru a pregati un atac la limita pasivului. La reluarea jocului, brigada Stark / Stefan a fluierat fortare la Petrea, dar gazdele au scapat fara gol la ultima faza, cand Tutu a tras peste poarta. CSU Suceava – CSM Focsani s-a terminat 19-19, iar cele doua formatii si-au impartit cate un punct, punct pe care il vor lua cu ele in play-out.

3 Potaissa Turda 7 4 0 3 194 172 22 12
4 Minaur Baia Mare 7 4 0 3 181 180 1 12
14 Politehnica Iaşi 7 0 0 7 184 222 -38    0

In runda urmatoare, CSU Suceava va evolua pe terenul Potaissei Turda, intr-un meci programat joia viitoare,  de la ora 17.30, in direct la TVR HD.

Articol+ fotografii preluate de pe site-ul:gazetasv.ro